Նիկոլը եթե գոնե մի քիչ հասկանար, թե այդ նամակով ինչ խնդիր և ինչպես է լուծել Սերժ Սարգսյանը, կյանքում այդ նամակը չէր հրապարակի. Քաղաքագետ
09:20 03/12/2025
Քաղաքագետ, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը, անդրադառնալով երեկ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հրապարալված ԼՂ բանակցային փաստաթղթերին ու դրանց բովանդակությանը, մասնավորապես նշում է.
«Բանակցային գործընթացում կար մի սկզբունք՝ ոչինչ համաձայնեցված չէ, եթե ամեն ինչ համաձայնեցված չէ։ Այսինքն, եթե կողմերն ամեն ինչ պայմանավորվեին, բայց գոնե մեկ հարց բաց մնար, ապա ամբողջ բանակցված փաստաթուղթն առոչինչ էր դառնում։ Այս սկզբունքը հայկական կողմին թույլ էր տալիս խաղալ Ադրբեջանի համար հնարավոր և անհնար որոշումների վրա։ Սա շատ նուրբ գործընթաց էր, որը բացի դիվանագիտական բարձրորակ կարողություններից, նաև այլ հմտություններ էր պահանջում։ Օրինակ, հաշվարկել Ալիևի կարելիների ու չի կարելիների սահմանները, և բանակցությունները պահել մեզ համար արդյունավետ ընթացքի մեջ։ Դա նաև թույլ էր տալիս Երևանին համոզել միջազգային հանրությանը, որ դեմ չենք փոխզիջումներին, այդ թվում նաև տարածքների հանձնմանը, բայց փաստացի օր օրի ամրապնդելով մեր ներկայությունն Արցախի ազատագրված տարածքներում։
Միտքս ավելի պարզ ասեմ՝ այն ժամանակ էլ, հիմա էլ վստահ եմ, որ պաշտոնական Երևանն ինքն էր դեմ իր իսկ բանակցած փաստաթղթին։ Բայց հայկական կողմը կարողացել էր այնպիսի դրույթներ դնել մեջը, որ նախ փաստաթղթում ներքին հակասություններ առաջանան (վերորնշյալ սկզբունքի մասին չենք մոռանում) և ապա՝ որպեսզի Ալիևը կյանքում չկարողանար համաձայնվել դրանց։
Պուտինին հղված Սարգսյանի նամակը, որն այսօր հրապարակվել է կառավարության կայքում, ասվածիս վառ ապացույցն է։ Այն դիվանագիտական արվեստի իսկական գլուխգործոց է։ Նիկոլը եթե գոնե մի քիչ հասկանար, թե այդ նամակով ինչ խնդիր և ինչպես է լուծել Սերժ Սարգսյանը, կյանքում այդ նամակը չէր հրապարակի։
Վստահեցնում եմ՝ եթե Սերժ Սարգսյանը համաձայնվեր կյանքի կոչել բանակցվող փաստաթղթի դրույթները՝ մասնավորապես Արցախի կեսը հանձներ թշնամուն, ապա 2018-ի հեղաշրջումը երբեք տեղի չէր ունենա։ Ասվածը կարող է տարօրինակ հնչել, բայց դեմ լինելով բանակցվող փաստաթղթին՝ միջազգային հանրությանը ցույց էր տալիս թե կողմ է, զուգահեռ ամեն ինչ անելով, որպեսզի այն երբեք կյանքի չկոչվի։
Նիկոլը ճիշտ հակառակն է արել՝ խոսքով նա հրաժարվել է բանակցային այդ գործընթացից, բայց գործի վրա արել բոլոր այն քայլերը, որոնք ներկայացված էին ԵԱՀԿ ՄԽ 2019-ի առաջարկներում։ Եվ դեռ ավելին՝ արել է միակողմանի զիջումներ՝ ազատելով Ալիևին իր համար անհնար որոշումներ ընդունելու անհրաժեշտությունից։ Եվ նույնիսկ ավելին՝ Արցախը հանձնելու իր պատրաստակամությունը քողարկելու համար պատերազմ է բերել մեր գլխին՝ փորձելով դավաճանությունը կոծկել պարտությամբ։
Սա երկար և մանրակրկիտ քննարկելու թեմա է։ Վստահ եմ՝ առաջիկայում դրա հնարավորությունը կունենանք։ Բայց կրկնեմ՝ ես ավելի, քան վստահ եմ, որ բանակցային գործընթացի ցանկացած ավարտ կորուստ էր բերելու հայկական կողմին։ Դրա համար պետք էր անընդհատ բանակցել և զուգահեռ ուժեղանալ։ Ինչպես դա եղել է մինչ իշխանազավթումը։
Եվս մի կարևոր հանգամանք, որին խնդրում եմ ուշադիր լինենք։ Այսօր մենք խոսում ենք Արցախի համար լավ ու վատ հնարավորությունների մասին՝ ելնելով 44-օրյա դավաճանված պատերազմի արդյունքներից։ Այո, իհարկե, եթե հարցնեիք, թե ո՞րն է ավելի լավ՝ առանց 7 շրջանների, թե՞ ամբողջությամբ հայաթափված Արցախը, պետք է վստահ ընտրեմ առաջին տարբերակը։ Բայց մինչ դավաճանված պատերազմն իրականությունը միանգամայն այլ էր։ Խնդրում եմ սրա մասին էլ չմոռանալ»։

Грант Мелик-Шахназарян: Если бы Никол понимал смысл письма Сержа Саргсяна Путину, он бы никогда его не опубликовал
13:34 03/12/2025
Политолог, руководитель аналитического центра «Восканапат» Грант Мелик-Шахназарян, комментируя опубликованные 2 декабря Николом Пашиняном документы переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта и их содержание, в частности отмечает:
«В переговорном процессе существовал один принцип: "Не согласовано ничего, пока не согласовано все". То есть даже если бы стороны договорились по всем вопросам, но хотя бы один вопрос оставался открытым, то весь документ становился ничтожным. Этот принцип позволял армянской стороне играть на возможных и невозможных для Азербайджана решениях. Это был очень деликатный процесс, требующий не только высококлассных дипломатических навыков, но и иных умений. Например, расчета границ того, что Алиев может и чего не может принять, и удержания переговоров в эффективном для нас русле. Это также позволяло Еревану убеждать международное сообщество, что мы не против компромиссов, включая передачу территорий, но, фактически, день за днем укреплять свое присутствие на освобожденных территориях Арцаха.
Скажу проще: тогда, как и сейчас, я уверен, что официальный Ереван был против документа, который сам же и согласовывал. Но армянская сторона сумела включить в него такие положения, которые создавали внутренние противоречия (не забываем о вышеупомянутом принципе) и делали невозможным согласие Алиева с этими пунктами.
Письмо Саргсяна Путину, опубликованное 2 декабря на сайте правительства, – яркое подтверждение сказанному. Это настоящий шедевр дипломатического искусства. Если бы Никол хоть немного понимал, какую задачу и каким образом решал Серж Саргсян этим письмом, он бы никогда в жизни его не обнародовал.
Уверяю: если бы Серж Саргсян согласился выполнить положения обсуждаемого документа – в частности сдать половину Арцаха врагу, – переворот 2018 года в Армении никогда бы не состоялся. Сказанное может звучать странно, но, будучи против документа, по которому велись переговоры, он демонстрировал международному сообществу, что выступает „за”, параллельно делая все, чтобы документ никогда не был воплощен в жизнь.
Никол сделал прямо противоположное: на словах он отказался от переговорного процесса, но на деле выполнил все шаги, изложенные в предложениях сопредседателей МГ ОБСЕ 2019 года. Более того – пошел на односторонние уступки, избавив Алиева от необходимости принимать невозможные для него решения. И даже больше – для сокрытия своей готовности сдать Арцах, он принес нам войну, пытаясь прикрыть предательство поражением».
«Это тема для долгого и тщательного обсуждения – уверен, в ближайшее время у нас будет такая возможность. Но повторю: я более чем уверен, что любой финал переговорного процесса означал бы потери для армянской стороны. Поэтому нужно было постоянно вести переговоры и параллельно усиливаться. Как это и было до захвата власти.
И еще одно важное обстоятельство, на которое прошу обратить внимание. Сегодня мы обсуждаем хорошие и плохие перспективы для Арцаха, исходя из итогов предательской 44-дневной войны. Да, конечно, если вы спросите, что лучше – Арцах без семи районов или полностью деарменизованный Арцах, я однозначно выберу первый вариант. Но до предательской войны реальность была совершенно иной. Прошу об этом тоже не забывать», – отметил он.