«Կարևոր փաստաթղթերի հրապարակայնացումը սովորաբար ունենում է մեկ հիմնական նպատակ՝ այդ փաստաթղթերը ներկայացնել հանրության դատին։ Արբիտրը հանրությունն է։ Երբ այդ արբիտրը բացակայում է, ցանկացած կարևոր, շրջադարձային պատմական փատաթղթի բացահայտում ստանում է դեֆորմացված իմաստ»,-իր հոդվածում գրում է Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը։
Իշխանության հրապարակած փաստաթղթերի փաթեթից, կազմակերպված բեմադրություններից, ի պատասխան արձագանքներից վեր՝ կա շատ ավելի կարևոր բան. 2019-ին համանախագահները Հայաստանին առաջարկել են կարգավորման տարբերակ, որը երաշխավորում էր.
ա. Հայկական Արցախ
բ. Պատերազմի բացառում
գ. Զոհերի բացառում
դ. Ազգային արժանապատվության ստորացման բացառում
Եթե 2019-ին Հայաստանի իշխանությունները կառչեին առաջարկվող տարբերակից, մտնեին կիրառական բանակցային պրոցես, չէր լինի պատերազմ, չէին լինի զոհեր, չէր լինի Արցախի կորուստ, չէր լինի այսօրվա վիճակը։
Եթե Հայաստանում լիներ կենսունակ հասարակություն, հիմա Երևանում կլիներ նախահեղափոխական վիճակ։ Հանրությունը պատասխանատվության կկանչեր իշխանություններին։
Իսկ այսօրվա Հայաստանն ապրում է սովորական իր կյանքով։ Ես չեմ մեղադրում դժվար կյանքով ապրող մեր հայրենակիցներին։ Խնդիրը իբր կրթվածների, իբր կարդացածների, իբր էլիտաների, իբր գիտակից այլ խավերի մեջ է։
Ժամերով կարող են դատարկ փիլիսոփայել իրական Հայաստանի, գլոբալիզմի և ազգայնականության վախճանի մասին՝ արդարացնելով իրենց ամորֆ կեցվածքը։ Փաստը մնում է փաստ. հայ ժողովրդին ասում են՝ եթե 2019-ին կայացվեին ճիշտ որոշումներ, դու չէիր ունենա պատերազմ՝ իր բոլոր աղետալի հետևանքներով, իսկ հայ ժողովուրդը ռեակցիա չի տալիս։ Սա է ամենավախենալուն։ Որովհետև սա տեսնում է նաև թշնամին, ու անշուշտ, կանի հետևություններ։
Բայց որպեսզի այդպես չլիներ տարիներ, շարունակ պետք էր աշխատել սեփական հասարակության հետ, ոչ թե տարիներով լռել ու ընտրությունների շեմին արթնանալ։ Ազգային կապիտալը պետք է ձևավորեր աշխատանքի կառույցներ՝ չի արել, ռեսուրս ունեցող գործիչները պետք է հասկանային այս պարզ խնդիրը՝ չեն արել։ Պետք էր անընդհատ շփվել, երկխոսել սեփական հասարակության հետ՝ չի արվել։ Շատ բան չի արվել։
Մի քանի անգամ ասել եմ. մենք միշտ քննարկում ենք, թե ով է մասնակցելու առաջիկա ընտրություններին, միամտաբար կարծելով թե դա´ է ամենակարևորը։ Իրականում ամենակարևորը հարցն այլ է՝ ո՞վ է քվեարկելու, ո՞ր քաղաքացին, ո՞ր հասարակությունը։ Այսօրվա անտարբեր քաղաքացու քվեարկությունից ոչ մի լավ բան մի սպասեք։
Դեռ ժամանակ կա՝ ճիշտ աշխատելու դեպքում ընտրությունների շեմին ստանալու կենսունակ քաղաքացի ու կենսունակ հասարակություն։ Մնում է ճիշտ աշխատելը։

Ваге Оганнисян: Арбитром является общество
«Обнародование важных документов, как правило, преследует одну основную цель – представить эти документы на суд общественности. Арбитром является общество. Когда этот арбитр отсутствует, публикация любого важного, поворотного исторического документа приобретает деформированный смысл», – написал соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян.
По его словам, превыше опубликованного властями пакета документов переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта, организованных ими инсценировок и ответных реакций стоит нечто гораздо более важное: в 2019 году сопредседатели МГ ОБСЕ предложили Армении вариант урегулирования, который гарантировал:
а. армянский Арцах,
б. исключение войны,
в. исключение жертв,
г. исключение унижения национального достоинства.
«Если бы в 2019 году власти Армении ухватились за предложенный вариант и вступили в прикладной переговорный процесс, не было бы войны, не было бы жертв, не было бы потери Арцаха, не было бы сегодняшнего положения.
Если бы в Армении было жизнеспособное общество, сейчас в Ереване была бы предреволюционная ситуация. Общественность призвала бы власти к ответу.
А сегодняшняя Армения живет своей обычной жизнью. Я не виню наших соотечественников, живущих трудной жизнью. Проблема в якобы образованных, якобы начитанных, якобы элитах и других якобы сознательных слоях общества.
Часами могут пустословить о реальной Армении, глобализации и гибели национализма, оправдывая свою аморфную позицию. Факт остается фактом: армянскому народу говорят – если бы в 2019 году были приняты правильные решения, у тебя не было бы войны со всеми ее катастрофическими последствиями. А армянский народ не реагирует. Вот что самое страшное. Потому что это видит и враг, и, безусловно, сделает выводы.
Но чтобы так не было, нужно было годами непрерывно работать с собственным обществом, а не молчать годами и просыпаться в преддверии выборов. Национальный капитал должен был сформировать рабочие структуры – не сделал этого; обладающие ресурсами деятели должны были понять эту простую проблему – не сделали этого. Нужно было постоянно общаться, вести диалог с собственным обществом – этого не делалось. Многое не было сделано», – отметил эксперт.
«Я несколько раз говорил: мы всегда обсуждаем, кто будет участвовать в предстоящих выборах, наивно полагая, что именно это самое важное. На самом деле самый важный вопрос в другом: кто будет голосовать, какой гражданин, какое общество? От голосования сегодняшнего безразличного гражданина не ждите ничего хорошего.
Время еще есть: при правильной работе можно подойти к выборам с жизнеспособным гражданином и жизнеспособным обществом. Остается лишь правильно работать», – резюмировал он.