Հայաստանի բնակչության մոտ 95.4 տոկոսը՝ 2 մլն 793 հազար 42 մարդ, իրենց դավանանքով պատկանում են Հայ առաքելական եկեղեցուն։ Տվյալները հրապարակել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն՝ հիմնվելով 2022 թվականի հոկտեմբերի 13-22-ը անցկացված մարդահամարի արդյունքների վրա։
Մարդահամարի տվյալները բացահայտում են նաև երկրի կրոնական բազմազանության պատկերը։ Ըստ հրապարակման՝ բնակչության 0.6 տոկոսը՝ 17 հազար 501 մարդ, որևէ կրոնական դավանանք չունի։
Կաթոլիկ եկեղեցուն իրենց պատկանելությունը նշել է բնակչության 0.61 տոկոսը՝ 17 հազար 884 մարդ։
Ուղղափառ քրիստոնյաները կազմում են 0.22 տոկոս՝ 6316 մարդ, իսկ ավետարանականները՝ 0.54 տոկոս կամ 15 հազար 836 մարդ։

Armenia remains overwhelmingly Christian, with 95.4% of its population – about 2,793,000 people – identifying with the Armenian Apostolic Church, according to new data from the country’s Statistical Committee based on the October 2022 census.
The results also highlight the country’s modest religious diversity. A total of 17,501 people, or 0.6% of the population, reported no religious affiliation.
Catholics account for 0.61% (17,884 people), while Orthodox Christians make up 0.22% (6,316 people). Evangelicals represent 0.54% of the population, numbering 15,836.
The census also recorded followers of the Sharfadin (Yazidi) faith at 0.49%, or 14,349 people.
Separately, 1.7% of respondents – 49,353 people – declined to answer the question about religious identity.