Քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանի կնոջ ուղերձը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին
Քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանի կինը տեսաուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին.
«Պարո՛ն նախագահ, Էմանուել Մակրոն
Ես քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանի կինն եմ: Իմ ամուսնուն արդեն երկրորդ անգամ Փաշինյանի ռեժիմը բանտ է ուղարկել ընդդիմադիր խոսքի և քննադատության համար, որում հայհոյանք էլ չի եղել, չնայած որ Հայաստանի Հանրապետությունում, տարիներ առաջ, արևմուտքի պարտադրմամբ, ծանր վիրավորանքն ապաքրեականացվել է:
Իմ ամուսինը YouTube-ով հեռարձակվող և օրեցօր մեծացող լսարան ունեցող հայտնի «Իմնեմնիմի» քաղաքական փոդքասթի համահեղինակն ու վարողն է: Եվ հիմա իր դեմ հարուցվել է քրեական գործ խուլիգանության հոդվածով, քանի որ փոդքասթի թողարկման ընթացքում ամուսինս անդրադարձել է իր և մյուս վարող Վազգեն Սաղաթելյանի հասցեին իշխանականների, քպ-ական պատգամավորների հանրային վիրավորանքներին և ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանին իր պատասխան խոսքն ուղելիս օգտագործել է «հետույք» բառը: Ըստ հայ իրավապահների, ՀՀ ԱԺ խոսնակի Facebook-յան հայհոյանք պարունակող կեղտոտ գրառմանն ուղիղ եթերում անդրադառնալիս ամուսնուս արտաբերած «հետույք» բառն իր մեջ խուլիգանության հանցակազմ է պարունակել:
Բանն այն է, որ բանտարկվելուց օրեր առաջ Նարեկն ու Վազգենը ՀՀ Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին էին հյուրընկալել «Իմնեմնիմի» փոդքասթին և ուղիղ եթերում 7 ժամ անկեղծ և ազատ զրույց ունեցել Երրորդ նախագահի հետ: Այդ թողարկման ավարտին արդեն` լուսադեմին, Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի վրդովված ֆեյսբուքյան գրառումներ էր կատարել, որին միացել էին նաև իր թիմակիցները և կեղտոտ բառապաշարով բազմաթիվ վիրավորական ֆեյսբուքյան գրառումներ և մեկնաբանությունն էին գրել փոդքասթի վարողների և նախագահի հասցեին: Հենց այդ ժամանակ էլ ԱԺ խոսնակն իր հերթական ֆեյսբուքյան գրառման մեջ իմ ամուսնուն և Վազգենին անվանել էր «շան լակոտներ», որի անհամեմատ թույլ պատասխանը, «հետույք» բառի կիրառմամբ, ստացել էր հետագա թողարկման ընթացքում, ինչի համար էլ դիմել էր իրավապահներին ամուսնուս և Վազգենի դեմ քրեական գործ հարուցելու համար, իսկ ռեժիմի իրավապահներն առանց օրենքի ու օրինականության մասին մտածելու ստանձնել են քրեական գործ սարքելու պարտականությունը և հաջորդ օրն ԱԱԾ ԱԼՖԱ ջոկատի դիմակավորված ծառայողները ներխուժել են մեր տուն, իմ և մեր անչափահաս դուստրերի աչքի առաջ խուզարկել այն և ամուսնուս ձեռքերը ոլորելով, Փաշինյանի սիրելի եղանակներով, բերման ենթարկել ամուսնուս, չնայած, որ նա դիմադրություն ցույց չէր տալիս և հետևում էր իրավապահների բոլոր պահանջներին:
Նույն ժամին նույն սցենարը տեղի է ունենցել Վազգեն Սաղաթելյանի տանը, ինչպես նաև Անտիֆեյք լրատվականի գրասենյակում: Լրատվականից անհիմն առգրավել են ամբողջ տեխնիկան. բոլոր համակարգիչները, բոլոր տեսախցիկները, տեսանկարահանող դրոնները, միկրոֆոնները և ձայնագրող սարքերը, շտատիվները, գրասենյակի անվտանգության տեսախցիկների DVR սարքը, մարտկոցները, հիշողության կրիչները, լիցքավորիչները, էներգաբանկերը, ուղիղ եթերի հեռարձակման համար անհրաժեշտ բոլոր սարքեր, եթերային ձայնն ու ձայնի մաքրությունն ապահովող սարքերը, լարերը:
Լրատվականին իր գործունեությունն ապահովող տեխնիկայից զրկելը միայն մեկ նպատակ էր հետապնդում` դադարեցնել լրատվականի գործունեությունը և ուղիղ նյութական վնաս հասցնել:
Այդ ամբողջ տեխնիկան ձեռք էր բերվել համակիրների շնորհիվ, և բարեբախտաբար, կրկին հայտնվեցին աջակիցներ, որոնք իրենց անձնական միջոցներով մեկ օրում լրատվականին ապահովեցին անհրաժեշտ տեխնիկայով, որպեսզի լրատվականը կարողանա շարունակել իր գործունեությունը, և ընդդիմադիր խոսքը կրկին հնչի:
Պարզից էլ պարզ է, որ սա միջոց է ՀՀ-ում ընդդիմադիր խոսքը լռեցնելու և մյուս ընդդիմադիրներին այս օրինակով վախեցնելու համար:
Իմ ամուսինն ու Վազգենը նոյեմբերի 13-ից ապօրինի ազատազրկված են և գտնվում են «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում: Իրենց տեսակցությունները փակ են, ասես մարդ են սպանել կամ հայրենիքը թշնամուն հանձնել սեփական շահի համար:
Հետևելով Ֆրանսիայում գործունեություն ծավալող լրատվականների աշխատանքին, տեսնելով, թե ինչպիսի անկաշկանդ բառամթերք են կիրառում թե՛ քաղաքական, թե՛ ժամանցային հաղորդումներում, տեսնելով եթերային խոսքում օգտագործվող հայհոյանքը` անգամ Ձեր հասցեին ուղղված, չի ընկալվում որպես խուլիգանություն և մարդկանց բանտ ուղարկելու առիթ չի դառնում, չեմ կարողանում հասկանալ, թե ինչպես եք Փաշինյանի ձեռքը սեղմում` լավ տեսնելով, թե ինչպես է նա ռեպրեսիվ մեթոդներով քաղաքական հետապնդումների ենթարկում իր ընդդիմախոսներին և ոտքերը սրբում իրական արդարադատության վրա:
Արդեն մեկ անգամ միջազգային կառույցներն արձանագրել են, որ իմ ամուսինն ու «Իմնեմնիմի» փոդքասթի մյուս վարող Վազգեն Սաղաթելյանն ազատազրկման են ենթարկվել իրենց փոդքասթում Կառավարությանը և Նիկոլ Փաշինյանին քննադատելու համար: Այս ձևակերպումը կարող եք գտնել Freedom House-ի և Amnesty International-ի 2024 թվականի զեկույցներում: Freedom House-ի զեկույցում անգամ հրապարակվել է ամուսնուս գազանաբար բերման ենթարկելու կադրերի հղումը: Լրագրողների եվրոպական ֆեդերացիան ևս դատապարտել է ՀՀ իշխանությունների կողմից քրեական օրենսդրության չարաշահումը մամուլի և խոսքի ազատությունը ճնշելու համար: Տեղական կառույցները ևս դատապարտել են իշխանությունների այս գործելաոճը և պահանջել անհապաղ ազատ արձակել Նարեկին և Վազգենին: Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնը ևս զեկույց է կազմել «Իմնեմնիմի»-ի գործի վերաբերյալ: Քաղաքական իրավունքների հայկական կենտրոնը ծավալուն զեկույց էր կազմել Նարեկի և Վազգենի նախորդ և ներկայիս քրեական հետապնդումների մասին:
Իմ ամուսնու և Վազգենի դեմ իշխանությունների կողմից հարուցված քրեական հետապնդումները մարդու իրավունքների, ազատ խոսքի իրացման կոպտագույն խախտումներ են, և վերջիններս ապօրինաբար են հետապնդվում:
Ասվածն ապացուցելու է գալիս այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ում առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանն արդեն մեկ անգամ արդարացման վերդիկ է կայացրել «Իմնեմնիմի»-ի նախորդ նույնաբովանդակ քրեական գործով:
Դիմում եմ Ձեզ, և ոչ թե Հայաստանի Հանրապետությունում Ձեր երկրի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դեկոտինյին, քանի որ վստահ չեմ, որ Ձեր դեսպանը քաղաքականապես չեզոք է:
Տեղեկացնում եմ Ձեզ, որ իմանաք` ում եք պաշտպանում և Ձեր պաշտպանության հետևանքով ինչեր են տեղի ունենում Հայաստանում:
Դիմում եմ Ձեզ ակնկալիքով, որ հնարավորության դեպքում Փաշինյանին ասեք, որ իր այս գործելաոճը ժողովրդավարության հետ աղերս չունի և տանում է դեպի տոտալիտարիզմ:
Կարծու՞մ եք, որ հանուն գերտերությունների միջև ընթացող հեգեմոնիայի հասնելու պայքարում հաղթելու արժե աչք փակել Փաշինյանի տոտալիտար հակումների վրա, և չտեսնել, որ նա ոչ թե ժողովրդավարական արժեքների կրող է, այլ դասական բռնապետ, ում թույլատրված է միայն գովերգել, իսկ նրանք, ովքեր կհանդգնեն քննադատել, պետք է ուղարկվեն բանտեր:
Ի տարբերություն Քադաֆիի` Փաշինյանը միայն ցուցարարների չի սպանել... դեռ:
Նարեկ Սամսոնյանը քաղաքական բանտարկյալ է, բանտարկված իր սեփական երկրում, ով ռոմանտիկորեն հավատում է ժողովրդավարությանն ու ժողովրդավարական արժեքներին»։

Address by the Wife of Political Prisoner Narek Samsonyan to the President of the French Republic, Emmanuel Macron
22:45 06/12/2025
A video address has been released by the wife of political prisoner Narek Samsonyan, directed to the President of the French Republic, Emmanuel Macron.
Mr. President Emmanuel Macron,
I address you as the wife of political prisoner Narek Samsonyan. This is the second time the Pashinyan regime has imprisoned my husband for opposition speech and criticism—speech that contained no profanity, even though, years ago, under Western pressure, grave insults were decriminalized in the Republic of Armenia.
Allow me now to continue in the language in which I can express myself freely.
My husband is the co-author and co-host of the famous political podcast "Imnemnimi," which is broadcast on YouTube and has a growing audience. Now, a criminal case has been initiated against him under the article of "hooliganism." This is because, during an episode of the podcast, my husband addressed the public insults made by members of the government and Civil Contract MPs against him and his co-host, Vazgen Saghatelyan. Specifically, while directing his response to the Speaker of the National Assembly, Alen Simonyan, he used the word "buttocks" . According to Armenian law enforcement, the word "buttocks," uttered by my husband live on air in response to a filthy Facebook post containing profanity by the Speaker of the National Assembly of Armenia, contained the corpus delicti of hooliganism.
The fact is that days before being imprisoned, my husband and Vazgen had hosted the third President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan, on the "Imnemnimi" podcast and held a frank and free 7-hour conversation with the third President live on air. By dawn, after the broadcast concluded, Nikol Pashinyan had made several agitated Facebook posts, joined by his teammates who wrote numerous insulting Facebook posts and comments using filthy vocabulary directed at the podcast hosts and the President. It was precisely at that time that the Speaker of the National Assembly, in his regular Facebook post, called my husband and Vazgen "sons of bitches" . He received an incomparably mild response involving the use of the word "buttocks" during the subsequent broadcast. For this, he appealed to law enforcement to initiate a criminal case against my husband and Vazgen.
The regime's law enforcement, without thinking about the law or legality, undertook the duty of fabricating a criminal case. The next day, masked officers of the National Security Service’s ALPHA squad entered our house, searched it in front of me and our young daughters, twisted my husband's arms using Pashinyan's favorite methods, and detained him, even though he offered no resistance and was complying with all demands of the law enforcement officers.
At the same hour, the same scenario was unfolding at Vazgen Saghatelyan’s house, as well as at the office of the AntiFake news outlet. They groundlessly confiscated all equipment from the news outlet: all computers, all cameras, filming drones, microphones and recording devices, tripods, the office security camera DVR, batteries, memory cards, chargers, power banks, all necessary devices for live broadcasting, and the equipment and cables ensuring broadcast sound and audio clarity.
Depriving the news outlet of the equipment ensuring its operations had only one goal: to terminate the outlet's activity and cause direct material damage.
All that equipment had been acquired thanks to sympathizers, and fortunately, supporters appeared again who, with their personal funds, provided the news outlet with the necessary equipment in a single day so that the outlet could continue its activities and the opposition voice could sound again.
It is clearer than clear that this is a means to silence opposition speech in the Republic of Armenia and to intimidate other opposition members with this example.
My husband and Vazgen have been illegally imprisoned since November 13 and are currently in the "Armavir" penitentiary. Their visits are banned, as if they have killed someone or handed the homeland over to the enemy for personal gain.
Following the work of media operating in France, seeing what uninhibited vocabulary is used in both political and entertainment programs, and seeing that profanity used in on-air speech—even directed at you—is not perceived as hooliganism and does not become a reason to send people to prison, I cannot understand how you shake Pashinyan’s hand while seeing clearly how he subjects his opponents to political persecution using repressive methods and wipes his feet on true justice.
International organizations have already recorded once that my husband and the co-host of the "Imnemnimi" podcast, Vazgen Saghatelyan, were subjected to imprisonment for criticizing the government and Nikol Pashinyan in their podcast. You can find this formulation in the 2024 reports of Freedom House and Amnesty International. The Freedom House report even published a link to the footage of my husband being brutally detained. The European Federation of Journalists also condemned the abuse of criminal legislation by the Armenian authorities to suppress freedom of the press and speech. Local organizations have also condemned this modus operandi of the authorities and demanded the immediate release of Narek and Vazgen. The International Center for the Development of Parliamentarism also prepared a report on the "Imnemnimi" case. The Armenian Center for Political Rights compiled a comprehensive report on the previous and current criminal prosecutions of Narek and Vazgen.
The criminal prosecutions initiated by the authorities against my husband and Vazgen are gross violations of human rights and the realization of free speech, and they are being persecuted illegally.
Proving what has been said is the fact that the Court of General Jurisdiction of the First Instance in the Republic of Armenia has already issued a verdict of acquittal once in a previous criminal case of identical content involving "Imnemnimi."
I am appealing to you, and not to your country's Ambassador Olivier Decottignies, because I am not confident that your Ambassador is politically neutral.
I am informing you so that you know whom you are protecting and what is happening in Armenia as a consequence of your protection.
I appeal to you with the expectation that, if possible, you tell Pashinyan that this modus operandi of his has nothing to do with democracy and leads to totalitarianism.
Do you think that for the sake of winning the struggle for hegemony between superpowers, it is worth closing your eyes to Pashinyan’s totalitarian tendencies and not seeing that he is not a bearer of democratic values, but a classic dictator whom one is only allowed to praise, while those who dare to criticize must be sent to prisons?
Unlike Gaddafi, Pashinyan has not killed demonstrators... yet.
My husband is a political prisoner in his own country who still romantically believes in true democratic values.