ՔԿՀ-ում 23 մահ է գրանցվել, կարող է այդ 24-րդը, Աստված մի արասցե, լինի սրբազան հայրը. Գառնիկ Դանիելյան
«Իմ պահանջով է, որ այսօր քննարկում է տեղի ունենում, որին մասնակցում են Առողջապահության նախարարը, ՄԻՊ-ը։ Առողջապահության նախարարն այստեղ չէ, բայց համապատասխան ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչն է ներկա և քրեակատարողական հիմնարկների պետն է եկել»,- ԱԺ-ում Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողվում կազմակերպած փակ քննարկումից հետո ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
Նրա խոսքով՝ քննարկումը կապված է 23 մահվան դեպքերի հետ, որոնք մեկ տարվա ընթացքում արձանագրվել են ՔԿՀ-ներում։
«Սա սարսափելի ցուցանիշ է»,-հայտնեց Գառնիկ Գանիելյանը՝ նկատելով, որ դրանցից միայն 8-ն է ինքնավնասման դեպք, որոնք պետք է քննության ենթարկվեն և առկա խնդիրները պետք է առարկայորեն քննարկվեն և լուծումներ ստանան։
«ՔԿՀ-ները գերծանրաբեռնված են և այն կախված է նաև քաղաքական գործերով, քաղբանտարկյալների պատճառով»,-ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը և հայտարարեց.
«Առաջին անգամ եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրում Միքայել սրբազանի գործին, նա անհապաղ վիրահատության կարիք ունի։ Հանձնաժողովի նիստում նաև այդ հարցն եմ բարձրացրել, քանի որ այն զգայուն և կարևոր հարց է, այն օր առաջ պետք է լուծվի և իր բժշկի հսկողությամբ ու անմիջական մասնակցությամբ կատարվի»։
Դանիելյանն ասաց, որ տխուր վիճակագրությունը բոլորին զգոնության, սթափության առիթ է տալիս և այնպես պետք է անել, որ այդ 23-ը չդառնա 24։
«Ցավով եմ արձանագրում, որ կարող է այդ 24-րդը, Աստված մի արասցե, լինի սրբազան հայրը»,-ասաց Գառնիկ Դանիելյանը և, նշելով, որ հարցը բարձրացրել է և պահանջում է անհապաղ լուծվի, վրդովվեց. «1700 տարվա քրիստոնեություն ընդունած պետություն ենք, մենք իրավունք չունենք Սրբազան հորը և մյուս սրբազաններին պահել անազատության մեջ, այն անդառնալի հետևանքներ կարող է ունենալ»։

Гарник Даниелян: Архиепископ Микаел Аджапахян нуждается в срочной операции
«Сегодняшнее обсуждение проводится по моему требованию. Министр здравоохранения не пришла, но присутствуют представитель соответствующего ГНКО, начальник Уголовно-исполнительной службы», – заявил депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Гарник Даниелян после закрытого обсуждения, организованного в Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам.
По его словам, обсуждение было связано с 23 случаями смерти, зафиксированными в УИУ в течение одного года.
«Это ужасающий показатель», – отметил Гарник Даниелян, добавив, что лишь восемь из этих случаев квалифицируются как самоповреждение, и каждый из них должен быть расследован, выявленные проблемы – предметно обсуждены и решены.
«Уголовно-исполнительные учреждения переполнены, что обусловлено в том числе политическими делами, наличием политзаключенных», – сказал оппозиционный депутат и продолжил:
«Впервые привлекаю ваше внимание к делу предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна: ему требуется срочная операция. На заседании комиссии я поднял и этот вопрос, поскольку он чувствительный и важный. Он должен быть решен незамедлительно, а операция должна быть проведена под контролем и при непосредственном участии его лечащего врача».
Даниелян заявил, что эта тревожная статистика должна стать поводом для бдительности и трезвой оценки, и необходимо сделать все возможное, чтобы число 23 не выросло до 24.
«С болью отмечаю, что 24-м, не дай Бог, может стать архиепископ», – сказал Гарник Даниелян и, подчеркнув, что он поднял вопрос и требует его немедленного решения, выразил возмущение: «Мы – государство с 1700-летней историей христианства, и не имеем права держать архиепископа и других духовных лиц в заключении. Это может иметь необратимые последствия».
3 октября суд приговорил предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна к 2 годам тюрьмы. Аджапахян отверг обвинения и заявил, что дело против него сфабриковано. Его адвокаты назвали процесс политическим преследованием.