Լռությունը կլինի անպատասխանատվության և անարդարության հավանություն. Ի պաշտպանություն Բաքվում պահվող գերիների ակցիա ՄԱԿ-ի դիմաց
«Այսօր Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունման օրն է նշում, որը ձևակերպեց համամարդկային արժանապատվության, ազատության և իրավական անվտանգության հիմքերը»,-ասվում է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առաջ կազմակերպված «Բաքվում հայերն ապօրինաբար են պատանդառվել» խորագրով բողոքի ակցիայի ժամանակ հնչեցված հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ օրը կարևոր առիթ է ոչ միան նշելու հռչակագրի ծնունդը, այլ վերահաստատելու հավատարմությունը նրա սկզբունքներին, որոնք պարտադիր են բոլոր պետությունների համար՝ անկախ քաղաքական, աշխարհաքաղաքական և ռազմական հանգամանքներից։
«Այսօր՝21-րդ դարում տեղի են ունենում կեղծ դատավարություններ հայ ռազմագերիների դեմ, որտեղ խախտվում է նրանց իրավունքները։ Հայ ռազմագերիների պահման վերաբերյալ հասանելի տեղեկությունները ցույց են տալիս մի շարք հիմնարար խնդիրներ՝ գերիները երկարատև ժամանակով զրկված են լինում ընտանիքների հետ կապ հաստատելու հնարավորությունից»,-ասվում է նամակի մեջ, որը հանձնվեց ՄԱԿ գրասենյակին։
Հայտարարության մեջ նշվեց, որ միջազգային զեկույցներում ընդգծվում է, որ նրանց նկատմամբ իրականացվող վարույթներն ,ինչպես նաև պահման ռեժիմները չեն ապահովում գերիների համար սահմանված նվազագույն երաշխիքները, գերության ընթացքում իրենց իրավունքների իրականացումը սահմանափակված է՝ այցելությունների սահմանափակում, փաստաբանի լիարժեք աջակցության բացակայություն, առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվության պակաս, և գործերի քննության ընթացքում գերիների իրավունքների ոչ պատշաճ ապահովում։
«Այս պայմաններում յուրաքանչյուր գերի ոչ թե պարզապես ազատությունից զրկված անձ է, այլ մի իրավիճակում գտնվող մարդ, որի նկատմամբ կիրառվող ընթացակարգերը չեն համապատասխանում միջազգային չափանիշենրին.
Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին և միջազգային հանությանը անմիջապես միջամտել և պահանջել Բաքվի բանտերում պահվող հայ ռազմագերիների ազատում, գնահատել նրանց դատավարությունները, ապահովել միջազգային չափանիշներին համապատասխանություն և պահնպանել մարդու հիմնարար իրավունքների անխոչընդոտ իրացումը։
Այսօր մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի օրվա առթիվ մենք հիշում ենք. որ իրավունքները չեն սահմանափակվում միայն տողերով այդ իրավունքները պահանջում են պաշտպանություն, արձագանք և գործողություն։
Աշխարհը, որ հավատում է արդարության և մարդու ազատության սկզբունքներին, չի կարող լռել այդ լռությունը կլինի անպատասխանատվության և անարդարության հավանություն»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

«Молчание будет означать одобрение безответственности и несправедливости»: акция у офиса ООН в Ереване
«Сегодня, 10 декабря, отмечается День принятия Всеобщей декларации прав человека (англ. Universal Declaration of Human Rights, UDHR), которая сформулировала основы общечеловеческого достоинства, свободы и правовой безопасности», – говорится в письме, зачитанном во время акции протеста на тему «В Баку армяне удерживаются в заложниках незаконно» у офиса ООН в Ереване.
В заявлении отмечается, что этот день – важный повод не только отметить День принятия Всеобщей декларации прав человека, но и вновь подтвердить приверженность ее принципам, которые являются обязательными для всех государств – независимо от политических, геополитических или военных обстоятельств.
«Сегодня, в XXI веке, проводятся сфабрикованные судебные процессы против армянских военнопленных, в ходе которых нарушаются их права. Имеющиеся сведения об условиях содержания армянских военнопленных указывают на ряд фундаментальных проблем: они длительное время бывают лишены возможности поддерживать связь с семьями», – говорится в письме, которое было передано в офис ООН.
В нем было отмечено также, что международные отчеты подчеркивают: как осуществляемые в их отношении производства, так и режим их содержания не обеспечивают соблюдения минимальных гарантий, предусмотренных для пленных. В период плена ограничена реализация их прав – визиты допускаются с ограничениями, отсутствует полноценная помощь адвоката, недостаточно информации о состоянии здоровья, а в ходе рассмотрения дел права пленных должным образом не обеспечиваются.
«В этих условиях каждый пленный – не просто лицо, лишенное свободы, а человек, находящийся в ситуации, когда применяемые к нему процедуры не соответствуют международным стандартам.
Мы призываем ООН и международное сообщество немедленно вмешаться, потребовать освобождения армянских военнопленных, удерживаемых в тюрьмах Баку, оценить проводимые в их отношении судебные процессы, обеспечить их соответствие международным стандартам и гарантировать беспрепятственное осуществление основополагающих прав человека.
В День принятия Всеобщей декларации прав человека мы напоминаем, что права не ограничиваются строками на бумаге – они требуют защиты, реакции и действий.
Мир, который верит в принципы справедливости и свободы человека, не может молчать. Такое молчание будет означать одобрение безответственности и несправедливости», – говорится в письме.