Առաջարկում եմ Ադրբեջանին ընդունել համատեղ ճանապարհային քարտեզ՝ զուգահեռ փակելով «Արևմտյան Ադրբեջան» և «Ղարաբաղի հայերի վերադարձ» թեմաները. Փաշինյան
09:44 11/12/2025
«Ադրբեջանը մի կողմից ասում է «Արևմտյան Ադրբեջան», մյուս կողմից ասում է՝ գրված է «Ղարաբաղի հայեր»: Ես 2025-ի  օգոստոսի 8-ին հաջորդած օգոստոսի 18-ի իմ ուղերձում ասել եմ, որ վերադարձի թեման շատ վտանգավոր թեմա է»,- Համբուրգում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Այնուհետև հայտարարել է, որ առաջարկ է անում Ադրբեջանին. «Եվ ես ուզում եմ հիմա բաց, հրապարակային առաջարկ անել Ադրբեջանին, որովհետև ինչքան նրանք այդ թեմաներով խնդիր ունեն, մենք էլ խնդիր ունենք։ Ես առաջարկում եմ, որ մենք ընդունենք համատեղ ճանապարհային քարտեզ այս երկու թեմաները զուգահեռ փակելու ուղղությամբ։ Ես Ղարաբաղի մեր ժողովրդին էլ եմ ասել, որ նրանց վերադարձը իրատեսական չէ։
Եթե մենք շարունակենք վերադարձի օրակարգը, դա նշանակում է, որ մենք նորից սկսում ենք Ղարաբաղյան շարժումը, իսկ ես ասել եմ, որ մենք պետք է չշարունակենք ղարաբաղյան շարժումը։ Ղարաբաղյան շարժումն ավարտվել է, և այն սկսելու փորձերը օգտակար չեն: Բայց մյուս կողմից Հայաստանում էլ տեսնում են, որ Ադրբեջանն անընդհատ օգտագործում է «Արևմտյան Ադրբեջան» անհասկանալի տերմինաբանությունը։ Հիմա պետք է հասկանալ՝ որը որի պատճառն է, որն է պատճառ և որը հետևանք»։
Նա հույս ունի, որ իր առաջարկը կթարգմանի, որպեսզի տեղ հանսի. «Եկեք, նստենք, ճանապարհային քարտեզ մշակենք, թե ոնց ենք այս թեման հանում, որովհետև այս թեման հանելը նշանակում է երկարաժամկետ ռազմավարական առումով ընդհանրապես բառացել որևէ կոնֆլիկտային իրավիճակ։
Ես ասել եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում չի կարող լինել «Արևմտյան Ադրբեջան», և այո, եթե մենք ճանաչել ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, իսկ մենք ճանաչել ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ուրեմն դա պետք է ամբողջական իրականացնենք»։

Пашинян предложил Баку разработать дорожную карту для закрытия тем «Западный Азербайджан» и «возвращение армян Карабаха»
«В Азербайджане, с одной стороны, говорят о "Западном Азербайджане", с другой стороны, указывают на упоминание "армян Карабаха". В своем обращении 18 августа, после саммита в Белом доме 8 августа, я говорил, что тема возвращения – очень опасна», – заявил Никол Пашинян журналистам в Гамбурге.
Затем Пашинян предложил азербайджанской стороне разработать дорожную карту, чтобы снять тему так называемого «Западного Азербайджана», продвигаемую Баку, а также вопрос возвращения армян Карабаха.
«И я хочу сейчас открыто и публично сделать Азербайджану предложение. Потому что, как и у них, у нас тоже есть проблема в связи с данными темами. Я предлагаю совместно принять дорожную карту, чтобы закрыть параллельно эти темы. Я уже говорил нашему карабахскому народу, что их возвращение – нереалистично», – заявил Пашинян.
«Если мы продолжим повестку возвращения, это будет означать, что мы вновь начинаем Карабахское движение. А я говорил: мы не должны продолжать Карабахское движение. Карабахское движение завершено, и попытки возобновить его полезными не являются. Но, с другой стороны, в Армении видят также, что Азербайджан постоянно использует непонятный термин "Западный Азербайджан". Мы должны понять, где причина и где следствие. Давайте разработаем дорожную карту, как эти темы снять и исключить в долгосрочной стратегической перспективе какую-либо конфликтную ситуацию», – отметил Пашинян.
«Я говорил, что в Республике Армения не может быть „Западного Азербайджана”, и да, я также согласен с тем, что если мы признали территориальную целостность друг друга, а мы признали территориальную целостность друг друга, то мы должны в полной мере ее реализовать», – указал Никол Пашинян.