Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքից հրաժարվողը չի կարող լինել Նիկոլ Փաշինյանը. Արտակ Բեգլարյան
«Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքից հրաժարվողը չի կարող լինել Նիկոլ Փաշինյանը կամ ՀՀ վարչապետը»,-Արցախի ներկայացուցչության շենքում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱՀ նախկին պետնախարար, նախկին ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Հիշեցնենք,  որ Գերմանիայում Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանն  Ադրբեջանի ուղղված առաջարկ է հնչեցրել՝ ընդունել համատեղ ճանապարհային քարտեզ՝ զուգահեռ փակելով «Արևմտյան Ադրբեջան» և «Ղարաբաղի հայերի վերադարձ» թեմաները։
«Արցախի ժողովուրդը պետք է որոշի՝ վերադառնո՞ւմ է, թե՞ չի վերադառնում։ Արցախի ժողովուրդն է այդ իրավունքի տերը։ Տվյալ պահին ՀՀ վարչապետը կարող է միայն Հայաստանի կառավարության դիրքորոշումը ձևակերպել, որը մեզ համար խիստ անընդունելի ու ցանկալի չէ»,-մանրամասնեց Ա. Բեգլարյանը` դատապարտելի համարելով այն, որ Հայաստանի կառավարությունը նման դիրքորոշում ունի։
Նրա գնահատմամբ, Հայաստանի կառավարությունը արցախցիների իրավունքները վաճառքի է հանում, բացի այդ հավասարության նշան է դնում Արցախի ժողովրդի վերադարձի ու ադրբեջանցիների «վերադարձի» միջև։
«Դրա համար որևէ եզր չկա, ոչ պատճառների մասով, թե ով ինչպես լքել իր տունը, ոչ փոխհատուցումների, ոչ ծավալների, ոչ ժամկետների, ոչ էլ իրավական հիմքերի առումով»,-ասաց Արտակ Բեգլարյանը՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանում ապրող ադրբեջանցիներն առանց բռնության, իրենց կամքով հեռացել են Հայաստանից։

Артак Бегларян: «Право народа Арцаха на возвращение не может быть предметом торга»
«Не Николу Пашиняну или премьер-министру Республики Армения отказываться от права народа Арцаха на возвращение», – заявил бывший государственный министр и экс-омбудсмен Арцаха Артак Бегларян в беседе с журналистами в здании Представительства Арцаха в Ереване.
Напомним, в Германии занимающий пост премьер-министра Армении Никол Пашинян предложил азербайджанской стороне разработать дорожную карту, чтобы снять тему так называемого «Западного Азербайджана», продвигаемую Баку, а также вопрос «возвращения армян Карабаха».
«Народ Арцаха сам должен решить – возвращается он или нет. Именно народ Арцаха является носителем этого права. В данный момент премьер-министр РА может лишь сформулировать позицию правительства Армении, которая для нас крайне неприемлема и нежелательна», – пояснил А. Бегларян, осудив тот факт, что правительство Армении придерживается подобной позиции.
По его оценке, правительство Армении выставляет права арцахцев на торг, а также ставит знак равенства между возвращением народа Арцаха и «возвращением» азербайджанцев.
«Для этого нет каких-либо точек соприкосновения – ни по части причин, почему люди покидали свои дома, ни по части компенсаций, ни по части масштабов и сроков, ни в плане правовых оснований», – заявил Артак Бегларян, напомнив, что проживавшие в Армении азербайджанцы покинули Армению добровольно, без применения к ним насилия.