Սամվել Կարապետյանի գործով հստակ առկա է իրավունքի և օրենքի ոչնչացման վարքագիծ. Արամ Վարդևանյան
«Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ աննախադեպ, խայտառակ, մեղմ ասած ապօրինի, շինծու հետապնդման է իրականացվում»,- ասուլիսում ասաց գործարար Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
Նա հիշեցրեց, որ արդեն 177 օր Սամվել Կարապետյանը կալանավորված է։
«Ընդհանրապես, իրավաբանները, փաստաբանները կարողանում են  իրավիճակի վերաբերյալ պատշաճ բացատրություն ներկայացնել, խնդիրներին լուծումներ գտնել, իրականացնել շահերի պաշտպանություն, բայց դա չի կարող լինել միակողմանի երևույթ, դրա համար պետք է լինեն անհրաժեշտ  պայմաններ։ Սամվել Կարապետյանի գործով Հայաստանում անհրաժեշտ պայմաններն առկա չեն, Սամվել Կարապետյանի գործով  իրավունք, օրենք ընդհանրապես, չի գործում, Սամվել Կարապետյանի գործով հստակ առկա է  իրավունքի և օրենքի ոչնչացման վարքագիծ»,- ասաց փաստաբանը։
Նա ընդգծեց, որ Սամվել Կարապետյանի գործով հստակ առկա է՝ քաղաքական հետապնդում, քաղաքական վրեժխնդրություն, փաստացի Հայաստանում քաղաքական պատանդի կարգավիճակ ունեցող Սամվել Կարապետյան։
«Ինչո՞վ է այս ամենը հիմնավորվում։ 2025  թվականի հունիսի 17-ին Հայաստանի ամենաբարձր պաշտոն զբաղեցնող անձը, ով իր կարգավիճակով  պարտավորված է ապահովելու իրավունքի գերակայություն Հայաստանում, փոխարենը հրապարակավ ֆեյսբուքյան արդարադատության հիմքերը դրվեցին Հայաստանում և անշեղորեն կատարվում են։ Այս ամենը, մեղմ ասած, անարգանք է իրավունքի, օրենքի  նկատմամբ, անարգանք է իրավական պետության սկզբունքի նկատմամբ։
Հայաստանում հունիսի 17-ից մինչ օրս իրավական պետության սկզբունքը, որն ի թիվ այլնի երաշխավորում է, որ կալանքները չեն կարող լինել ապօրինի, դատարանները, քննիչները չեն կարող լինել անկախ, դատախազները  պետք է ապահովեն նախաքննության օրինականության հսկողության, բոլորը տապալված են։
Կարելի է վերցնել Քրեական դատավարության օրենսգիրքը, դնել Սամվել Կարապետյանի անունն ու փակել այն, քանի որ այն չի գործում 177 օր շարունակ»,- ասաց փաստաբանը։
Վարդևանյանը նշեց, որ Վերաքննիչ դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Ժենյա Մելիքսեթյանի, ուներ բոլոր հնարավորությունները ցույց տալու, որ իր կողմից  ներկայացրած նախաբանն իրականության հետ առնչություն չունի։
Փաստաբանը նշեց, որ գլխավոր դատախազությունն ու քննչական կոմիտեն գործում են համատեղ։
«Գործելով համատեղ՝ չեն կարողանում մեկ փաստարկ ներկայացնել, թե ինչի համար Սամվել Կարապետյանը պետք է լինի կալանավորված։ Բայց Սամվել Կարապետյանը կալանավորված է, որովհետև ՀՀ դատավորները կոնկրետ անուն-ազգանունով, որոնք պետք է հանդես գան պատվարժան դատարանի հիմքերից, չեն իրականացնում արդարադատություն։ Չեն իրականացնում արդարադատություն, քանի որ քաղաքական հետապնդում է,  ճնշման մթնոլորտ է, չեն կարողանում լինել անկախ... բազմաթիվ պատճառաբանություններ կարող են բերել, բայց կապ չունեն դրանք օրենքի հետ։ Դատավորներն ամենածանր ճնշման պայմաններում պետք է լինեն անկախ։ Սամվել Կարապետյանի գործով նման անկախություն ենթադրող, պահանջող դատավոր չի կարողանում լինել»,- ասաց Վարդևանյանը։
Նա նշեց, որ Սամվել Կարապետյանի գործը լուսաբանվում է Հայաստանում, Հայաստանից դուրս, միջազգային ճանաչում ունեցող փաստաբաններ, իրավաբաններ, հանրային գործիչներ խոսում են այս գործի մասին։
«Ամենամեծ ցավն այն է, որ հետևանքը վրա է հասնում փաստացի Հայաստանի նկատմամբ։ Կոնկրետ անձինք կատարում են կոնկրետ գործողություններ, հետևանքները լինում են կոլեկտիվ»,- ասաց Արամ Վարդևանյանը։
Նա ընդգծեց, թե ինչու էր անհրաժեշտ Սամվել Կարապետյանին ամեն գնով կալանավորել ու պահել կալանքի տակ. «Խնդիրներից մեկը թաքնված է նրանում, որ մեր ինքնության, մեր Մայր Աթոռի նկատմամբ կա ճնշման, նսեմացման, միջմտության ուղիղ քաղաքական որոշում։ Ազգային, բարերար Սամվել Կարապետյանը խոչընդոտ էր նման վարքագծին»։

Арам Вардеванян: В деле арестованного уже 177 дней бизнесмена Самвела Карапетяна происходит уничтожение закона и права
«Глава группы компаний «Ташир», меценат Самвел Карапетян подвергается беспрецедентному, позорному и, мягко говоря, незаконному и сфабрикованному преследованию», — заявил на пресс-конференции 12 декабря адвокат Самвела Карапетяна Арам Вардеванян.
Он напомнил, что Самвел Карапетян находится под арестом уже 177 дней.
«Как правило, юристам и адвокатам удается представлять надлежащее объяснение ситуации, находить решения, обеспечивать защиту интересов. Но эта работа не может быть односторонней: для нее необходимы соответствующие условия. В деле Самвела Карапетяна таких условий в Армении нет. В его деле право и закон попросту не действуют; мы сталкиваемся с конкретной практикой уничтожения права и закона», – подчеркнул адвокат.
По его словам, в деле Самвела Карапетяна налицо признаки политического преследования и политической расправы, а сам он фактически оказался в Армении в статусе политического заложника.
«Чем все это обосновывается? 17 июня 2025 года занимающий высшую должность в Армении человек, который по статусу обязан обеспечивать верховенство права в стране, публично заложил основы так называемого “фейсбучного правосудия”, и эта практика неукоснительно применяется до сих пор. Все происходящее, мягко говоря, является неуважением к праву, закону и принципу правового государства.
В Армении с 17 июня по сегодняшний день полностью обесценен принцип правового государства, который, среди прочего, гарантирует, что аресты не могут быть незаконными, суды и следователи обязаны быть независимыми, а прокуроры должны осуществлять надзор над законностью предварительного следствия.
Можно взять Уголовно-процессуальный кодекс после дела Самвела Карапетяна закрыть его – потому что уже 177 дней он не действует», – заявил Вардеваян.
По его словам, у Апелляционного суда под председательством Жени Меликсетян были все возможности продемонстрировать, что представленная им выше преамбула не имеет никакого отношения к действительности.
«Нам удается обосновать обратное, но вместо этого прокурор и следователь, которые действуют сообща (чего, кстати, быть не должно), не могут представить ни одного довода в пользу содержания Самвела Карапетяна под стражей. Но Самвел Карапетян арестован, потому что судьи в РА – это судьи с конкретными именами и фамилиями. Они должны действовать с позиции честного суда, но они не вершат правосудие, потому что это политическое преследование, царит атмосфера давления, они не могут быть независимыми.
Они могут привести множество объяснений, но ни одно из них не имеет отношения к закону. Судья обязан быть независимым, даже в условиях самого жесткого давления. В деле Самвела Карапетяна не нашлось судьи, способного проявить такую независимость», – сказал Вардеваян.
Он добавил, что дело Самвела Карапетяна освещается как в Армении, так и за ее пределами, о нем высказываются известные международные адвокаты, юристы и общественные деятели.
«Самое болезненное заключается в том, что последствия всего происходящего наносят удар по Армении. Конкретные лица совершают конкретные действия, но последствия носят коллективный характер», – отметил Арам Вардеваян.
Он также коснулся того, почему власти стремились любой ценой арестовать Самвела Карапетяна и удерживать его под стражей: «Одна из причин кроется в том, что против нашей идентичности и Первопрестольного Святого Эчмиадзина проводится целенаправленная политика давления, умаления и вмешательства. А национальный благотворитель Самвел Карапетян был препятствием для такой политики».
Антикоррупционный суд Армении на заседании 18 ноября продлил срок ареста Карапетяна на 2 месяца. «Теперь уже факт, что в Армении осуществляется "телефонное правосудие". Вчера, когда еще шло судебное заседание по вопросу продления срока содержания под стражей моего подзащитного Самвела Карапетяна, СМИ (Айкакан жаманак. – Прим. ред.), принадлежащее семье премьер-министра, уже опубликовало "решение" о продлении срока содержания под стражей», – обратил внимание американский адвокат Карапетяна Роберт Амстердам.