Մարգինալ ընդդիմություն դառնալու, առավել ևս իշխանության հետ էլ որևէ համագործակցության ցանկություն չունեմ. Արթուր Վանեցյան
21:47 15/12/2025
«Մենք հստակ ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող ընդդիմադիր կուսակցություն ենք, բայց նաև ունենք բալանսավորված մոտեցում տարբեր հարցերում։ Մարգինալ ընդդիմություն դառնալու ցանկություն չունեմ, իշխանության հետ էլ որևէ համագործակցության ցանկություն չունեմ»,-«Ժողովուրդի հարցեր» հաղորդաշարի ժամանակ ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Նա նշեց, որ «Հայրենիք» կուսակցությունը ունի ծրագիր, դա է առաջարկում ժողովրդին և իր ճանապարհով գնալու է առաջ։
Արթուր Վանեցյանն ասաց, որ ժողովրդի հետ շփվելիս սովորաբար լսում է աքսիոմատիկ ճշմարտություն, թե իշխանությունը վատն է, ամեն ինչ կործանել է և հաճախ իրեն հարցնում են, որ եթե «Հայրենիքը» գա, ապա ի՞նչ է անելու։
«Առաջինը՝ դա մեծ աշխատանքի համակցություն, փունջ է։ Դու չես կարող ինչ-որ մի առանձին բան անես և ամեն ինչ լավ լինի։ Եթե կարճ ձևակերպենք, թե ինչ ենք անելու, ապա ասեմ, որ առաջինը վերականգնելու ենք մեր անվտանգությունը, որովհետև զարգացման ամենակարևոր գործոնը երկարաժամկետ անվտանգությունն է, որը, ցավոք սրտի, չկա։ Այդ կեղծ խաղաղությունը, որի մասին իշխանությունը խոսում է, շատ հեղհեղուկ է և ցանկացած պահի կարող է փշրվել։ Շանտաժի լեզվով խաղաղություն չի լինում»,-նկատեց Վանեցյանը և բերեց օրինակը, երբ Ալիևին կամ Ադրբեջանին ՀՀ իշխանությունների կատարած քայլերից ինչ-որ բան դուր չի գալիս՝ նրանք անմիջապես սպառնում են պատերազմով, իսկ իշխանությունն էլ անմիջապես սկսում է արդարանալ և հիմնավորել, թե ստիպված են անում, որովհետև դա է խաղաղությունը։
Այն, ըստ Վանեցյանի, կարճաժամկետ բնույթ ունի և ցանկացած պահի կարող է փշրվել։
«Մեզ անհրաժեշտ են երկարաժամկետ անվտանգային երաշխիքներ, առաջինն այդ փաթեթը պետք է ապահովենք, երբ գանք։ Երկրորդ՝ օրենսդրական ճիշտ փոփոխություներ, որի արդյունքում մարդիկ կկարողանան ապրել, արարել, զարգանալ, փող աշխատել, սովորել, առողջ լինել, իսկ թոշակառուները կարողանան իրենց թոշակով բարեկեցիկ ապրել։ Այն ծրագիր է, որը պետք է անենք և դրա մասին խոսենք ժողովրդի հետ։ Հենց դրան է ժողովուրդը սպաում»,-հայտարարեց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահը։

Артур Ванецян: У меня нет желания становиться маргинальной оппозицией, как и желания сотрудничать с властью
13:10 16/12/2025
«Партия «Айреник» («Отечество») – оппозиционная партия с четко выраженными оппозиционными взглядами, но при этом мы придерживаемся сбалансированного подхода по различным вопросам. У меня нет желания становиться маргинальной оппозицией, как и желания в какой-либо форме сотрудничать с властью», – заявил в интервью ArmLur.am председатель партии «Айреник» («Отечество»), бывший директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Ванецян.
Он отметил, что у партии «Отечество» – своя программа, именно ее она и предлагает народу, политическая сила будет двигаться вперед по собственному пути.
По словам Ванецяна, в ходе общения с населением он, как правило, слышит аксиоматичную истину о том, что действующая власть – плохая и разрушила страну. При этом ему нередко задают вопрос: что будет делать партия «Отечество», если придет к власти?
«Во-первых, речь идет о масштабной и комплексной работе. Невозможно сделать что-то одно и добиться того, чтобы все стало хорошо. Если сформулировать коротко, то, прежде всего, мы восстановим систему безопасности, поскольку ключевым фактором развития является долгосрочная безопасность, которой сегодня, к сожалению, нет. Та так называемая “мирная повестка”, о которой говорит власть, крайне хрупка и может рухнуть в любой момент. Мира на языке шантажа не бывает», – подчеркнул Ванецян и привел пример:
«Как только Алиеву или Азербайджану перестает нравиться какое-либо действие властей Армении, сразу следуют угрозы войной, а власти РА начинают оправдываться и объяснять свои действия необходимостью сохранения „мира”».
«Такой "мир" может быть кратковременным и в любой момент разрушиться. Нам же необходимы долгосрочные гарантии безопасности. Именно это мы обязаны обеспечить в первую очередь, придя к власти», – подчеркнул Ванецян.
«Во-вторых, нужны правильные законодательные изменения, которые позволят людям жить, созидать, развиваться, зарабатывать, учиться, быть здоровыми, а пенсионерам – достойно жить на свою пенсию. Это та программа, которую мы обязаны реализовать и о которой должны говорить с народом. Именно этого от нас ждут люди», – заявил председатель партии «Отечество».