Զանգակատան դպրոցի բակից կհեռացվի Լևոն Թոքմաջյանի ստեղծած Պարույր Սևակի քանդակը
Ամփոփվել են Զանգակատան միջնակարգ դպրոցի բակում ՀՀ ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Լևոն Թոքմաջյանի «Պարույր Սևակ. Անլռելի զանգակատուն» քանդակի հեռացման վերաբերյալ անցկացված հարցման արդյունքները։
«Հաշվի են առնվել միայն Զանգակատուն համայնքի բնակիչների քվեները։ Համայնքի բնակիչների քվեարկության արդյունքներով՝ 79,9% և 20,1% տոկոսային հարաբերակցությամբ, որոշում է կայացվել Զանգակատան միջնակարգ դպրոցի բակից հեռացնել վերոնշյալ քանդակը»,- նշված է Պարույր Սևակի տուն-թանգարանից։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի սկզբին Զանգակատան միջնակարգ դպրոցի բակում տեղադրվել է Հ ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Լևոն Թոքմաջյանի «Պարույր Սևակ. Անլռելի զանգակատուն» քանդակը։ Արդեն տեղադրումից հետո հնչեցին քննադատություններ կապված քանդակի հետ։
Լևոն Թոքմաջյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ քանդակը ստեղծելու պատվեր չի ունեցել, իր նվիրատվությունն է Զանգակատան միջնակարգ դպրոցին։
«Ես համարում եմ Սևակի կերպարի բացահայտում, հայտնագործություն ինձ համար։ Ինձ համար այս գործը լավագույնն է։ Եթե իր թոռն ընդունեց, համարում է՝ իր պապու նոր կերպար, մնացածներն ով, ինչ ուզում է, թող ասի։
Սա իմ հատուկ մտածողության արդյունքն է։ Այս հասակիս ստեղծեցի փայլուն գործ։ Համարում եմ իմ լավագույն գործը։ Նրանք ուզում եմ, որպեսզի լուսանկարչություն լինի,  ես լուսանկարչություն չեմ անում, իմ կերպարն եմ ստեղծում: Սա այն Պարույր Սևակը չէ, որին մենք ճանաչում էինք լուսանկարներից, նոր Պարույր Սևակ է, որը կոչվում է «Անլռելի զանգակատուն»։ Այդ տեսանկյունից պետք է մոտենալ։

Демонтировать или оставить: жители Зангакатуна приняли решение по памятнику Паруйру Севаку
Подведены итоги опроса о том, демонтировать ли установленную во дворе средней школы села Зангакатун Араратской области Армении, где родился великий армянский поэт и литературовед Паруйр Севак, скульптуру «Паруйр Севак. Неумолкаемая колокольня». Автор памятника – народный художник Республики Армения, скульптор Левон Токмаджян.
«Были учтены только голоса жителей общины Зангакатун. По результатам голосования жителей общины, с соотношением голосов 79,9% „за” и 20,1% „против”, принято решение демонтировать указанную скульптуру со двора средней школы Зангакатуна», – сообщили из Дома-музея Паруйра Севака.
Напомним, что скульптура была установлена во дворе средней школы Зангакатуна в начале декабря. Скульптура вызвала у пользователей армянского сегмента социальных сетей удивление, недоумение и возмущение. Дом-музей Паруйра Севака выступил с заявлением, указав: «Принимая во внимание общественный резонанс и то обстоятельство, что мнение наших односельчан чрезвычайно важно для музея, просим вас ответить на вопрос: поддерживаете ли вы демонтаж скульптуры?»
Напомним, Левон Токмаджян в беседе с корреспондентом Panorama.am 12 декабря заявил, что  с комментариями пользователей не знаком:
«Я не читал эти записи, но для меня это не ново – мои недоброжелатели годами писали обо мне. Я считаю эту работу раскрытием образа Севака, его новым открытием – прежде всего, для самого себя. Для меня это лучшая моя работа. Если внук Севака принял ее и увидел в ней новый образ своего деда, то все остальные пусть говорят, что хотят.
Это результат моего особого мышления. В этом возрасте я создал блестящее произведение. Считаю его лучшей своей работой. От меня хотят фотографического сходства, но я не занимаюсь фотографией – я создаю образ. Это не тот Паруйр Севак, которого мы знаем по фотографиям. Это новый Паруйр Севак – “Неумолкаемая колокольня”. Именно с этой точки зрения к скульптуре и следует подходить.