Այս րոպեներին Հայաստան-Վրաստան սահմանն է հատում 22 վագոն ադրբեջանական ծագման A95 բենզինը. ՔՊ-ական նախարար
13:19 19/12/2025
Այս րոպեներին Հայաստան-Վրաստան սահմանն է հատում (Այրում կայարան) 1300 տոննա ծավալով 22 վագոն ադրբեջանական ծագման A95 բենզինը, որը Հայաստան է եկել Ադրբեջան-Վրաստան-Հայաստան երկաթգծով։ Այս մասին գրում է էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Գևորգ Պապոյանը։
«Թերևս, սա ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունից հետո, այլև, առհասարակ, անկախությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առաջին առևտրատնտեսական գործարքն է»,-նշել է նա։

The train carrying Azerbaijani fuel into Armenia has crossed the border from Georgia, Economy Minister Gevorg Papoyan reported.
"At the moment, a train carrying 1,300 tons of Azerbaijani-origin A95 gasoline, loaded in 22 wagons, is crossing the Armenian–Georgian border at the Ayrum station,” he wrote on Facebook.
“The fuel is delivered via the Azerbaijan–Georgia–Armenia railway. This is perhaps not only the first trade and economic transaction between Armenia and Azerbaijan since the establishment of peace, but also since independence," the minister added.