Որոշակի առումով դրսում թելադրանք կա Հայաստանի կրթության բովանդակությունը կազմելու հարցում. Ատոմ Մխիթարյան
«Դժվար է, որևէ լավ բան հիշել, որ կատարվել է այս տարվա ընթացքում կրթության ոլորտում։ Կարելի է ասել, որ տարին կրթության որակի առումով ևս մեկ անգամ մեզ գլորեց դեպի անունդը», Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց կրթության ոլորտի փորձագետ, մանկավարժության դոցենտ Ատոմ Մխիթարյանը։
Իր ասածը հիմնավորելու համար փորձագետը հիշեցրեց այս ուսումնական տարում դպրոց մտած դասագրքերը, որոնք, իր գնահատմամբ, ազգային արժեքներից, ազգային հիմքերից զուրկ են, դպրոց մտավ պատմության դասագիրք, որի անունը ոչ թե «Հայոց պատմություն» է, այլ «Հայաստանի պատմություն», առաջին դասարանի դասագրքերից դուրս եկավ Մեսրոպ Մաշտոց։
«Տասնյակից ավելի դասագրքեր ընդհանրապես չեն տպագրվել, քանի որ գիտնականները, մասնագետները չմասնակցեցին մրցույթին և երեխաները տարբեր դասարաններում, հատկապես 10-11-րդ դասարաններում, շատ առարկաներից դասագրքեր չունեն։
Ամբողջությամբ ձախողվել է 300 դպրոց ծրագիրը, որովհետև 2023 թվականին նախատեսված էր մինչև 2026 թվականը պետք է 300 դպրոց կառուցվեր կամ վերակառուցվեր, կամ լավ վերանորոգվեր, այդ ծրագիրն այս պահի դրությամբ իրականացվել է 20 տոկոսով, ընդամենը 60 դպրոց են հասցրել կառուցել կամ վերանորոգել»։
Նա նշեց, որ Բարձրագույն կրթության ոլորտում էլ ընդունվեց օրենք, որը Սահմանադրության հետ ակնհայտ ունի հակասություններ. «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին օրենքը ենթադրում է բուհերի խոշորացում, գիտական կազմակերպությունների միացում բուհերին, ԳԱԱ-ի կարգավիճակի իջեցում, որովհետև պետության կողմից ստեղծված կազմակերպությունից վեր է ածվելու առաջիկայում ուղղակի հիմնադրամի»։
Հարցին՝ այդ ամենը միտումնավո՞ր է արվում, թե՞ կադրերի, ճիշտ քաղաքականության բացակայությունն է պատճառը, փորձագետն ասաց. «Կադրեր չկան, որոնք համապարփակ ձևով մոտենան խնդիրները լուծելուն, դրվագային լուծումներ են տալիս տարբեր ծագող խնդիրներին։ Դա է պատճառը, որ տարբեր ոլորտներում միշտ խնդիրներ են առաջանում։ Կարելի է ասել, որ որոշակի առումով թելադրանք կա Հայաստանի կրթության բովանդակությունն ինչպիսին պետք է լինի և այդ թելադրանքն, ամենայն հավականությամբ, Հայաստանից դուրս կենտրոնից է տրվում։
Ուղիղ կարող եմ ասել. ամենայն հավականությամբ, Ադրբեջանից և Թուրքիայից եկող նարատիվների հիման վրա է կազմվում կրթության բովանդակությունը։ Պարզ է, որ նրանց պետք չէ Հայաստանը լինի կայուն զարգացող, գիտահեն տնտեսություն ունեցող մի երկիր, այլ պետք է, որ Հայաստանը դառնա ծառայությունները մատուցող երկիր»։
Ա.Մխիթարյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը չի կարող այլևս զարգանալ որպես գիտահեն, քանի որ գիտնականների թիվը վերջին 7 տարվա ընթացքում ավելի քան 25 տոկոսով պակասել է, նույնը վերաբերում է բարձրագույն կրթություն ստացող ուսանողերի թվին, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի թվաքականին, որն անընդհատ նվազում է։
«Չնայած գիտության և կրթության բացարձակ թվերով գումաները շատանում են, բայց դա գայթակղիչ ոլորտ չէ, շատերն ուղղակի ոլորտից դուրս են գալիս»,- ասաց փորձագետը։
Ըստ նրա, այս վիճակը կշարունակվի այնքան, մինչև Հայաստանում քաղաքական մակարդակում որոշումներ կայացնողները չեն փոխվել։
«Որոշում կայացնողները կոմպետենտ չեն, ժամանակն ու փորձը ցույց տվեց, որ նրանք անկարող են կառավարել կրթության ոլորտը, այդ պատճառով վատ ընթացքը կշարունակվի մինչև որոշում կայացնողները չփոխվեն, իսկ դա կարող է լինել, ամենայն հավականությամբ, հունիսին խորհրդարանական ընտրություններով»,- ասաց Ատոմ Մխիթարյանը։

Эксперт: Содержание образования в Армении в определенной степени формируется под внешнюю диктовку
«Трудно вспомнить хоть что-то позитивное, что произошло в сфере образования в Армении в течение этого года. Можно сказать, что год с точки зрения качества образования вновь отбросил нас назад в пропасть», – заявил в интервью Panorama.am эксперт в сфере образования, доцент педагогики Атом Мхитарян.
В обоснование своей позиции эксперт напомнил об учебниках, поступивших в школы в текущем учебном году, которые, по его оценке, лишены национальных ценностей и национальной основы: в школы поступил учебник истории, который называется не «Армянская история», а «История Армении», а в новых букварях для первоклассников отсутствует изображение Месропа Маштоца.
«Более десяти учебников вообще не были изданы, поскольку ученые и специалисты не приняли участия в конкурсах. В результате учащиеся ряда классов, особенно 10-11-х, по многим предметам остаются без учебников.
Полностью провалена и программа “300 школ”. Согласно планам 2023 года, до 2026 года должны были быть построены, реконструированы или капитально отремонтированы 300 школ. На сегодняшний день программа реализована лишь примерно на 20 процентов – построено или отремонтировано всего около 60 школ», – отметил Мхитарян.
Он добавил, что в сфере высшего образования также был принят закон, который, по его словам, явно противоречит Конституции.
«Закон “О высшем образовании и науке” предусматривает укрупнение вузов, объединение научных организаций с вузами, а также понижение статуса Национальной академии наук, которая из созданной государством структуры в ближайшее время фактически будет преобразована в фонд», – отметил Атом Мхитарян.
Отвечая на вопрос, носит ли все это целенаправленный характер или же причиной являются кадровый дефицит и отсутствие грамотной политики, эксперт сказал:
«Нет кадров, которые подходили бы к решению проблем комплексно. Вместо этого предлагаются фрагментарные решения по отдельным возникающим вопросам. Именно поэтому в разных сферах постоянно возникают проблемы. Можно сказать, что в определенной степени существует диктат относительно того, каким должно быть содержание образования в Армении, и этот диктат, с большой долей вероятности, исходит из центра за пределами страны.
Могу сказать прямо: с большой вероятностью содержание образования формируется на основе нарративов, идущих из Азербайджана и Турции. Очевидно, что им не нужна Армения как стабильно развивающееся государство с наукоемкой экономикой. Им выгодно, чтобы Армения превратилась в страну, оказывающую услуги», – подчеркнул эксперт.