ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատնից հայտնում են.
«Դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը Սպիտակ տանը հանդիպում է ունեցել Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ:
Նորանշանակ դեսպանների համար կազմակերպված միջոցառման շրջանակներում կայացած հանդիպման ժամանակ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ցուցաբերած հետևողական ջանքերի, ինչպես նաև օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ձեռք բերված պատմական համաձայնության և ստորագրված փաստաթղթերի համար։
Իր հերթին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհավորել է հայ ժողովրդին՝ ընդգծելով, որ վերջինս արժանի է կայուն խաղաղության և վերահաստատել է իր անվերապահ աջակցությունը խաղաղությանն ուղղված գործընթացներին։
Նախագահ Թրամփը առանձնակիորեն ընդգծել է նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջնորդությունն ու նրա նշանակալի դերակատարությունը հաստատված խաղաղության գործընթացում։
Նախագահ Թրամփը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել նաև անձնական մակագրությամբ նվեր՝ ի նշան բարձր գնահատանքի»։

Armenian Ambassador to the U.S. Narek Mkrtchyan has met with U.S. President Donald Trump at the White House. The meeting took place during an event organized for newly appointed ambassadors on Tuesday, the Armenian Embassy in Washington reported.
“During the conversation, Ambassador Mkrtchyan thanked President Trump for his consistent efforts to promote peace between Armenia and Azerbaijan, as well as for the historic agreement and documents signed at the White House on August 8,” the embassy said in a statement.
“President Trump congratulated the Armenian people, emphasizing that they deserve lasting peace, and reaffirmed his unconditional support for peace-oriented processes. The President also highlighted the leadership of Prime Minister Nikol Pashinyan and underscored his significant role in advancing the peace process.
“As a sign of high appreciation, President Trump presented Prime Minister Pashinyan with a personally inscribed gift,” it added.