Իմ տեղեկություններով սպասվում է ԱՄՆ չափազանց բարձրաստիճան պաշտոնյայի այց. Սուրեն Սարգսյան
«Հաջորդ տարվա սկիզբը Հայաստանում չափազանց ակտիվ է լինելու ամերիկյան քաղաքականության իմպլեմենտացիայի տեսանկյունից»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նրա տեղեկություններով սպասվում է չափազանց բարձրաստիճան պաշտոնյայի այց՝ փետրվարին։
«Չեմ բացառում, որ ֆորմալ առումով կարող է բացվել նաև Թրամփի ուղղին։
Այս ֆոնին առանձնահատուկ հետաքրքրություն են ներկայացնում դեսպանի հետկանչի վերաբերյալ տեղեկությունները։ Ինձ համար չափազանց կարևոր է հասկանալ՝ արդյոք դեսպանը կշարունակի պաշտոնավարել բարձրաստիճան պաշտոնյայի այցի ընթացքում, թե նրան կփոխարինի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը, քանի որ այսքան կարճ ժամանակահատվածում նոր դեսպանի նշանակման հավանականությունը գրեթե զրոյական է։
Հիշեցնեմ, որ Հայաստանում երբևէ ամենաբարձրաստիճան ամերիկացի պաշտոնյան եղել է Ներկայացուցիչների Պալատի խոսնակը և Պետքարտուղարը»,-գրել է Սուրեն Սարգսյանը։

США готовятся к активному старту года в Армении: Саркисян о визите высокого уровня и смене посла
Начало следующего года в Армении будет чрезвычайно активным с точки зрения имплементации  американской политики, написал политолог-американист Сурен Саркисян.
«По моим сведениям, в феврале ожидается визит очень высокопоставленного чиновника.
Не исключаю, что формально может быть открыта и „дорога Трампа”.
На этом фоне особый интерес представляют сведения об отзыве посла США в Армении. Для меня крайне важно понять: продолжит ли посол Кристина Квин исполнять обязанности во время визита высокопоставленного чиновника или ее заменит временный поверенный в делах, так как вероятность назначения нового посла в столь короткий срок – практически нулевая.
Напомню, что самыми высокопоставленными американскими чиновниками, когда-либо посещавшими Армению, до сих пор были спикер Палаты представителей и госсекретарь», – отметил Сурен Саркисян.