Շուրջ 2.9 մլն դրամ պարգևավճար՝ յուրաքանչյուր պատգամավորին. Նրանք գիտե՞ն ինչպես ծախսել
Ազգային ժողովի պատգամավորները խոշոր պարգևավճարներ են ստացել։ Որքան է այն կազմում՝ Ազգային ժողովի աշխատակազմից Panorama.am-ին հրաժարվեցին պատասխանել՝ հղում կատարելով անձնական տվյալների պաշտպանության մասին օրենքին։  ԱԺ կայքում տեղադրված է երկու առանձին իրավական ակտ․ առաջին որոշումով նախատեսվում է միանվագ պարգևատրում Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ, երկրորդ կարգադրությամբ կրկին միանվագ դրամական խրախուսում նույն շրջանակի անձանց համար՝ համաձայն կցված հավելվածների։  Թե որքան են կազմում  պարգևավճարները, որոշումների մեջ չի նշվում։
Panorama.am-ի տեղեկություններով՝ պատգամավորները դեկտեմբերին որպես պարգևավճար ստացել են 2.9 մլն դրամ։
Թեմայի վերաբերյալ Panorama.am-ի հետ զրույցում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը նշել է, որ ստացված պարգևավճարները խմբակցության պատգամավորների կողմից ուղղվել են սոցիալական և բարեգործական ծրագրերի։ Պատգամավորը չնշեց՝ որքան պարգևավճար է ստացել։
«Այո, այդ պարգևավճարներն ուղղվել են տարբեր սոցիալական ու բարեգործական ծրագրերի»,– ասաց Մամիջանյանը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանն էլ հայտնց, որ պարգևավճարի չափը կազմել է մոտ 2.3 մլն դրամ։
«Կարծես թե 2.3 մլն դրամ էր, դա միայն պարգևավճարը, հստակ թիվը չեմ կարող ասել»,– նշեց պատգամավորը։
«Հայաստան» խմբակցությունը ևս հայտարարել է, որ ստացված գումարն ուղղելու է բարեգործությանը։
Մինչդեռ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը մի քանի լրատվամիջոցների հետ զրույցում նշել է, որ ստացված գումարը աշխատավարձի հետ միասին հասել է մոտ 3 մլն դրամի։
Իշխող ՔՊ խմբակցության պատգամավորներից չհաջողվեց որևէ պատասխան ստանալ պարգևավճարների վերաբերյալ։ Մի քանի պատգամավորների ուղղված մեր զանգերը մնացին անպատասխան։ ԱԺ-ն ունի 107 պատգամավոր։ Եթե հաշվարկենք 2.9 մլն դրամով, ստացվում է, որ միայն պատգամավորներին տրամադրված պարգևավճարների ընդհանուր չափը կազմում է ավելի քան 310 մլն դրամ։ Նշենք, որ թիվը կարող է տատանվել՝ հաշվի առնելով, որ եթե պարգևավճարների չափը հաշվարկվել է ըստ աշխատավարձերի դրույքաչափերի, խմբակցության ղեկավարների ու քարտուղարների պարգևավճարները կարող են ավելի բարձր լինել։
Համեմատության համար նշենք, որ Հայաստանում  թոշակի միջին  չափը կազմում է ամսական շուրջ 50 հազար դրամ։ Ստացվում է՝ ԱԺ մեկ պատգամավորի տարեվերջին ստացված պարգևավճարը 1 կենսաթոշակառուի գրեթե 4 տարվա ստացած թոշակն է կազմում։ Հիշեցնենք, որ վերջերս վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում անդրադառնալով թոշակների բարձրացման վերաբերյալ պահանջներին, նշեց. «Թոշակառուների թոշակն ամսեկան 11 հազար դրամով ավելացնենք, ի՞նչ է անելու թոշակառուն, ինչի՞ վրա է ծախսելու»՝ ակնարկելով, որ թոշակառուն ինքը չի կարող ճիշտ տնօրենել իր ստացած գումարը։
Այսպիսով՝ Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեն Սիմոնյանը հավանաբար գիտեն՝ պատգամավորները ինչ են անելու այդ գումարը կամ վստահ են՝ նրանց ճիշտ ծախսելու ունակությունների վրա։

По 2,9 млн драмов премии каждому депутату в Армении – на фоне заявления Пашиняна о пенсиях
Депутаты Национального Собрания Армении получили большие премии. В Аппарате НС в беседе с корреспондентом Panorama.am отказались раскрывать размер выплат, сославшись на закон о защите персональных данных.
На сайте НС размещены два отдельных правовых акта: первым решением предусмотрено единовременное премирование в связи с праздниками Нового года и Св. Рождества, вторым распоряжением – вновь единовременное денежное поощрение того же круга лиц согласно прилагаемым приложениям. При этом в самих решениях размер премий не указывается.
По сведениям Panorama.am, в декабре депутаты получили в качестве премии по 2,9 млн драмов.
В беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель оппозиционной фракции «Честь имею» НС РА Айк Мамиджанян сообщил, что полученные премии депутаты от фракции направили на социальные и благотворительные программы. При этом он не уточнил размер полученной им премии.
«Да, эти премии были направлены на различные социальные и благотворительные программы», – отметил Мамиджанян.
В свою очередь депутат НС от оппозиционной фракции «Армения» Агнеса Хамоян заявила Panorama.am, что размер премии составил около 2,3 млн драмов.
«Кажется, было 2,3 млн драмов, речь идет только о премии, точную сумму назвать не могу», – сказала депутат.
Фракция «Армения» также заявила, что направит полученные средства на благотворительность.
Между тем, депутат от фракции «Армения» Кристине Варданян в беседе с рядом СМИ отметила, что полученная сумма вместе с заработной платой составила около 3 млн драмов.
От депутатов правящей фракции «Гражданский договор» получить комментарии по поводу премий не удалось. Звонки нескольким депутатам от ГД остались без ответа.
В Национальном Собрании Армении – 107 депутатов. Если исходить из суммы 2,9 млн драмов, то общий объем премий, выплаченных только депутатам, составляет свыше 310 млн драмов. При этом сумма может варьироваться, учитывая, что в случае расчета премий, исходя из должностных окладов, премии руководителей и секретарей фракций могли быть выше.
Для сравнения отметим, что средний размер пенсии в Армении составляет около 50 тысяч драмов в месяц. Таким образом, премия, полученная одним депутатом в конце года, эквивалентна почти четырем годам пенсии одного пенсионера.
Напомним, что недавно занимающий должность премьер-министра Никол Пашинян, выступая в Национальном Собрании, в ответ на требования повысить пенсии, заявил: «Что мы говорим? Мы говорим: хорошо, давайте увеличим пенсию на 10 400 драмов в месяц. Что будет делать пенсионер, что он будет делать с этими деньгами, на что он их потратит?.. Итак, почему давать людям эти деньги, чтобы они не знали, как эффективно использовать их?»
Таким образом, Никол Пашинян и Ален Симонян, видимо, знают, на что депутаты потратят эти средства, или уверены в их способности рационально ими распоряжаться.