Ինքնիշխանության նվազումը արտաքին ճակատում, իշխող էլիտայի համար կոմպենսացվում է ներքին ճակատում ավտորիտար ռեժիմի հաստատմամբ. Արա Պողոսյան
«Ինչքան շատ են իշխանության քարոզիչները խոսում անկախության և ինքնիշխանության մասին, այնքան արագ Հայաստանը ընկղմվում է իր թշնամիների հետ վասալային հարաբերությունների մեջ։
Ի դեպ` ինքնիշխանության նվազումը արտաքին ճակատում, իշխող էլիտայի համար կոմպենսացվում է ներքին ճակատում ավտորիտար ռեժիմի հաստատմամբ։
Այլ կերպ ասած` Հայաստանը որքան շատ վասալային հարաբերություններ կունենա արտաքին դերակատարներից, այնքան բռի ավտորիտար ռեժիմ կհաստատվի երկրի ներսում։
Միշտ հիշեք` ովքեր ամենաշատն ու ամենաբարձրն են խոսում «անկախություն և ինքնիշխանություն» անսակարկ արժեքների մասին, նրանք ամենաէժանն են վաճառում երկրի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը։

Суверенитет на словах, авторитаризм на деле: предупреждение политолога
«Чем больше пропагандисты власти говорят о независимости и суверенитете, тем быстрее Армения погружается в вассальные отношения со своими врагами», – написал политолог Ара Погосян.
При этом, как он указал, снижение суверенитета на внешнем фронте для правящей элиты компенсируется установлением авторитарного режима внутри страны.
Иными словами, чем больше вассальных отношений будет у Армении с внешними акторами, тем более жесткий авторитарный режим будет утверждаться внутри государства.
Всегда помните: те, кто больше всех и громче всего говорит о “независимости и суверенитете” как о не подлежащих торгу ценностях, дешевле всех продают независимость и суверенитет страны», – отметил политолог.