ՄԻԵԴ-ի պարտադիր որոշման չկատարման պայմաններում Ադրբեջանը դատապարտել է Կարեն Ավանեսյանին 16 տարվա ազատազրկման. Արա Ղազարյան
Հայաթափված Ստեփանակերտում ադրբեջանցի իրավապահների կողմից ձերբակալված, ապա կալանավորված Կարեն Ավանեսյանին այսօր Բաքվի դատարանը դատապարտեց 16 տարվա ազատազրկման:
Փաստաբան Արա Ղազարյանը նշում է, որ ՄԻԵԴ-ի պարտադիր որոշման չկատարման պայմաններում Ադրբեջանը դատապարտել է Կարեն Ավանեսյանին 16 տարվա ազատազրկման։
Հիշեցնենք, որ փաստաբաններ Արա Ղազարյանն ու Անաստասիա Մակարյանը 2025թ. սեպտեմբերի 17-ին դիմում էին ուղարկել ՄԻԵԴ՝ Կարեն Ավանեսյանի նկատմամբ հրատապ միջոց կիրառելու մասին, որպեսզի ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցնի Ադրբեջանին պաշտպանության տակ վերցնել Ավանեսյանի կյանքն ու առողջությունը, ապահովել արտաքին աշխարհի հետ կապը՝ հնարավորություն տալով զանգահարել իր միակ քրոջը, որն ապրում է Ռուսաստանի Դաշնությունում և Երևանում գտնվող փաստաբաններին: ՄԻԵԴ-ը որոշել էր Արցախում զինվшծ հարձшկմшն մեջ մեղադրվnղ Կարեն Ավանեսյանի գործով կիրառել հրատապ միջոց։
Արա Ղազարյանը գրում է. «Չնայած Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից կիրառված հրատապ կանխարգելիչ միջոցին՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը չի կատարել դատարանի պարտադիր որոշումը, ինչի հետևանքով հայազգի Կարեն Ավանեսյանի գտնվելու վայրը, առողջական վիճակը և պահման պայմանները մինչ օրս մնում են անհայտ, իսկ վերջինս դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման՝ առանց իր նկատմամբ իրականացված դատավարության ընթացքում արդար դատաքննության և այլ հիմնարար իրավունքների ապահովման վերաբերյալ որևէ արժանահավատ տեղեկատվության։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) կողմից կիրառված հրատապ միջոցի շրջանակում Ադրբեջանի կառավարությունը պարտավոր էր ապահովել Կարեն Ավանեսյանի ֆիզիկական և հոգեկան առողջության պաշտպանությունը, տրամադրել դատարանին և նրա ներկայացուցիչներին տեղեկություններ վերջինիս գտնվելու վայրի և առողջական վիճակի վերաբերյալ, ինչպես նաև ապահովել նրա անարգել կապը հարազատների և օրինական ներկայացուցիչների հետ։ Սակայն այդ պարտավորությունները մինչ օրս չեն կատարվել, ինչն էականորեն խոչընդոտում է ՄԻԵԴ-ում ընթացող վարույթների արդյունավետ իրականացմանը և լուրջ կասկածների տեղիք է տալիս վերջինիս կյանքի և անվտանգությանը սպառնացող ռիսկերի առկայության վերաբերյալ։
Կարեն Ավանեսյանի գործով իրավիճակը ծագել է այն բանից հետո, երբ 2025 թվականի սեպտեմբերի 14-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հղում կատարելով Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարությանը, հայտնել են օկուպացված Ստեփանակերտ քաղաքում նրա ձերբակալության մասին։ Նշված աղբյուրների համաձայն՝ Ավանեսյանը ձերբակալվել է այն պահին, երբ իբր փորձել է զինված մոտենալ Ստեփանակերտում անցկացվող միջոցառման վայրին, իսկ ձերբակալության ընթացքում ցուցաբերել է զինված դիմադրություն, ինչի արդյունքում պատասխան կրակի հետևանքով ստացել է հրազենային վնասվածք։ Նույն տեղեկատվությանը կից տարածվել են տեսանյութեր, որոնցում երևում է հրազենային վիրավորում ստացած և արյունահոսած Կարեն Ավանեսյանը՝ գետնին ընկած վիճակում։
Հաշվի առնելով վերջինիս կյանքի և հիմնարար իրավունքների նկատմամբ անդառնալի վնասի իրական վտանգը՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 17-ին փաստաբաններ Արա Ղազարյանը և Անաստասիա Մակարյանը, Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի, Արցախ Միության և այլ համապատասխան անձանց լիազորագրի հիման վրա, դիմում է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ դրա կանոնակարգի 39-րդ հոդվածի հիմքով հրատապ կանխարգելիչ միջոց կիրառելու պահանջով։ 2025 թվականի սեպտեմբերի 18-ին ՄԻԵԴ-ը հաղորդակցել է դիմումը Ադրբեջանի կառավարությանը՝ պարտավորեցնելով վերջինիս անհապաղ տրամադրել հայցվող տեղեկատվությունը։
Այնուհետև, 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ամբողջությամբ բավարարել է կանխարգելիչ միջոց կիրառելու վերաբերյալ դիմումը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանի Հանրապետությանը ձեռնարկել կոնկրետ միջոցներ Կարեն Ավանեսյանի ֆիզիկական և հոգեկան առողջության ապահովման ուղղությամբ, այդ միջոցառումների վերաբերյալ պարբերաբար տեղեկություններ ներկայացնել դատարանին, ինչպես նաև ապահովել նրա կապը հարազատների և ներկայացուցիչների հետ։
Սակայն նշված որոշման ընդունումից ի վեր Ադրբեջանի կառավարությունը չի կատարել ՄԻԵԴ-ի հրատապ միջոց կիրառելու վերաբերյալ որոշումը։ Ավելի քան երկու ամիսների ընթացքում Կարեն Ավանեսյանը որևէ կերպ կապ չի հաստատել իր ներկայացուցիչների ու հարազատների հետ, իսկ նրա առողջական վիճակի և պահման պայմանների վերաբերյալ ներկայացված սահմանափակ տեղեկատվությունը արժանահավատություն չի ներշնչել։
Միևնույն ժամանակ, 2025 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացվել է Կարեն Ավանեսյանի գործով ամբողջական գանգատ, որի քննությունը ներկայումս շարունակվում է։
Չնայած վերոգրյալ հանգամանքներին և միջազգային դատարանի պարտադիր որոշման ակնհայտ չկատարմանը՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի Հանրապետության Գյանջայի ծանր հանցագործությունների դատարանը Կարեն Ավանեսյանին դատապարտել է 16 տարվա ազատազրկման։ Դատապարտման վերաբերյալ որևէ տեղեկատվություն նրա ներկայացուցիչներին կամ ՄԻԵԴ-ին չի տրամադրվել, ինչպես նաև բացակայում են տվյալներ նրա նկատմամբ հարուցված քրեական գործի, առաջադրված մեղադրանքների ծավալի և դատավարության ընթացքի մասին։
Ընդ որում, նշված դատավարության վերաբերյալ տեղեկությունները հասանելի են բացառապես ադրբեջանական մամուլում շրջանառվող սահմանափակ աղբյուրներից։ Դատավարության իրավական հիմքերի, գործի փաստական հանգամանքների, ինչպես նաև Կարեն Ավանեսյանի վարույթային իրավունքների և արդար դատաքննության իրավունքի երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ որևէ արժանահավատ և ստուգելի տեղեկատվություն առկա չէ։ Այդ պայմաններում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից կիրառված հրատապ կանխարգելիչ միջոցը շարունակում է մնալ չկատարված Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից»։

Ара Казарян: Азербайджан приговорил Карена Аванесяна к 16 годам, проигнорировав решение ЕСПЧ
Задержанного в сентябре в оккупированном Степанакерте, а затем арестованного жителя Арцаха Карена Аванесяна 25 декабря приговорили к 16 годам тюрьмы в Азербайджане.
Адвокат Ара Казарян отмечает, что Азербайджан приговорил Карена к 16 годам лишения свободы, проигнорировав обязательное для исполнения решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ).
Напомним, 17 сентября 2025 года адвокаты Ара Казарян и Анастасия Макарян обратились в ЕСПЧ с просьбой о применении срочной обеспечительной меры, что суд обязал Азербайджан взять под защиту жизнь и здоровье Аванесяна, обеспечить связь с внешним миром, в том числе возможность телефонного общения с его единственной сестрой, проживающей в Российской Федерации, а также с адвокатами, находящимися в Ереване. ЕСПЧ принял решение применить срочную меру по делу Карена Аванесяна.
Ара Казарян в этой связи пишет:
«Несмотря на примененную ЕСПЧ срочную обеспечительную меру, Азербайджан проигнорировал обязательное к исполнению решение суда, в результате чего местонахождение, состояние здоровья и условия содержания армянина Карена Аванесяна остаются неизвестными по сей день. К тому же, Аванесян приговорен к 16 годам лишения свободы при отсутствии какой-либо достоверной информации о соблюдении в ходе судебного разбирательства его права на справедливый суд и иных основополагающих прав.
В рамках срочной меры, примененной Европейским судом по правам человека, правительство Азербайджана было обязано обеспечить защиту физического и психического здоровья Карена Аванесяна, предоставить Суду и его представителям информацию о его местонахождении и состоянии здоровья, а также обеспечить его беспрепятственную связь с родственниками и законными представителями. Однако эти обязательства до настоящего времени не выполнены Баку, что существенно препятствует эффективному рассмотрению дел, находящихся в производстве ЕСПЧ, и вызывает серьезные опасения относительно рисков, угрожающих жизни и безопасности Аванесяна.
Эта ситуация по делу Карена Аванесяна возникла после того, как 14 сентября 2025 года азербайджанские СМИ со ссылкой на министерство внутренних дел Азербайджана сообщили о его задержании в оккупированном Баку городе Степанакерт. Согласно этим источникам, Аванесян был задержан в момент, когда якобы пытался с оружием приблизиться к месту проведения мероприятия в Степанакерте и при задержании оказал вооруженное сопротивление, получил огнестрельное ранение в результате ответного огня. Вместе с этой информацией были распространены видеоматериалы, на которых запечатлен получивший огнестрельное ранение Карен Аванесян – лежащий на земле весь в крови.
Учитывая реальную угрозу причинения необратимого вреда его жизни и основополагающим правам, 17 сентября 2025 года адвокаты Ара Казарян и Анастасия Макарян, на основании доверенностей от Омбудсмена Арцаха Гегама Степаняна, Союза Арцаха и других уполномоченных лиц, подали заявление в Европейский суд по правам человека с требованием применения срочной обеспечительной меры на основании статьи 39 Регламента Суда.
18 сентября 2025 года ЕСПЧ коммуницировал жалобу правительству Азербайджана, обязав его незамедлительно предоставить запрашиваемую информацию.
20 октября 2025 года Европейский суд по правам человека полностью удовлетворил ходатайство о применении обеспечительной меры, обязав Азербайджанскую Республику предпринять конкретные шаги по обеспечению физического и психического здоровья Карена Аванесяна, регулярно информировать Суд о принятых мерах, а также обеспечить его связь с родственниками и представителями.
Однако с момента вынесения данного решения правительство Азербайджана не исполнило постановление ЕСПЧ о применении срочной меры. На протяжении более двух месяцев Карен Аванесян был лишен какой-либо связи со своими представителями и родственниками, а ограниченная информация, представленная о состоянии его здоровья и условиях его содержания, не внушает доверия.
Одновременно, 16 октября 2025 года, в Европейский суд по правам человека была подана полная жалоба по делу Карена Аванесяна, рассмотрение которой продолжается в настоящее время.
Несмотря на вышеизложенные обстоятельства и очевидное неисполнение обязательного решения международного суда, 25 декабря 2025 года Гянджинский суд по особо тяжким преступлениям приговорил Карена Аванесяна к 16 годам лишения свободы. Какая бы то ни была информация о вынесенном приговоре не была предоставлена ни его представителям, ни ЕСПЧ; отсутствуют также сведения о возбужденном против него уголовном деле, объеме предъявленных обвинений и ходе судебного разбирательства.
Более того, сведения о данном судебном разбирательстве доступны исключительно из ограниченных источников азербайджанской прессы. Отсутствует какая-либо достоверная и подлежащая проверке информация о правовых основаниях судебного разбирательства, фактических обстоятельствах дела, а также о соблюдении процессуальных прав Карена Аванесяна и обеспечении гарантий его права на справедливое судебное разбирательство. В этих условиях срочная обеспечительная мера, примененная Европейским судом по правам человека, продолжает оставаться неисполненной властями Азербайджана».