Ադրբեջանի պաշտոնական պահանջները հերթական անգամ ընդլայնվում են. քաղաքագետ
«Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի վերջին հայտարարությունը, ըստ որի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար անհրաժեշտ են ոչ միայն Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություններ, այլև TRIPP նախագծով ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք կատարում, հերթական անգամ բացահայտում է Բաքվի իրական մոտեցումը խաղաղության գործընթացին»,- նշում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Ըստ նրա, այսպիսով, Ադրբեջանի պաշտոնական պահանջները հերթական անգամ ընդլայնվում են։
«Սահմանադրության փոփոխության պահանջին այժմ ավելացվում է նաև ենթակառուցվածքային նախագիծը, որը ներկայացվում է ոչ թե որպես համագործակցության հնարավորություն, այլ որպես նոր քաղաքական նախապայման։
Սա վկայում է, որ խաղաղությունը Բաքվի համար նպատակ չէ, այլ ճնշման գործիք, որը գործարկվում է փուլ առ փուլ։
TRIPP-ի ներառումը խաղաղության պայմանների շարքում ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը փորձում է վերահսկել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման ոչ միայն տեխնիկական, այլև իրավական և անվտանգային պայմանները։
Այդ կերպ կասկածի տակ է դրվում Հայաստանի ինքնիշխան որոշումների ընդունման լիարժեքությունը և բանակցային սուբյեկտայնությունը։
Սահմանադրական փոփոխությունների և ենթակառուցվածքային պարտավորությունների միավորումը ձևավորում է վտանգավոր տրամաբանություն, որտեղ յուրաքանչյուր կատարում չի փակվում որպես ավարտված հարց, այլ դառնում է նոր պահանջների հիմք։
Ադրբեջանը, հաղթանակած կողմ լինելով 2020-2023 թթ. պատերազմներում, չի շտապում ինստիտուցիոնալ խաղաղություն հաստատել, քանի որ կարգավիճակը թույլ է տալիս պահպանել ճնշումը և կորզել լրացուցիչ զիջումներ՝ առանց փոխադարձ երաշխիքների:
Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը մշտապես հետաձգվում է, իսկ բանակցային գործընթացը վերածվում է պայմանների կուտակման մեխանիզմի։
Այս մոդելի էությունը պարզ է։
Բաքուն այս փուլում չի ձգտում ինստիտուցիոնալ և կայուն խաղաղության։
Նրա նպատակը Հայաստանին պահելն է պերմանենտ զիջումների դաշտում, որտեղ խաղաղությունը ոչ թե վերջնակետ է, այլ մշտապես հեռացող հորիզոն»,- գրել է Սուրենյանցը։

Политолог: Официальные требования Азербайджана в очередной раз расширяются
«Последнее заявление министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова о том, что для подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном необходимы не только изменения Конституции Армении, но и полное выполнение обязательств, взятых в рамках проекта TRIPP, в очередной раз раскрывает реальный подход Баку к мирному процессу», – написал политолог Сурен Суренянц.
По его словам, таким образом, официальные требования Азербайджана в очередной раз расширяются.
«К требованию об изменении Конституции Республики Армения теперь добавляется и инфраструктурный проект, который представляется не как возможность сотрудничества, а как новое политическое предварительное условие.
Это свидетельствует о том, что мир для Баку – не цель, а инструмент давления, который он применяет поэтапно.
Включение TRIPP в перечень условий для подписания мирного соглашения показывает, что Азербайджан стремится контролировать условия открытия региональных коммуникаций не только в техническом плане, но и в сферах права и безопасности.
Тем самым ставятся под сомнение полноценность принятия Арменией суверенных  решений и ее переговорная субъектность»,– отметил Суренянц.
«Объединение требований конституционных изменений и инфраструктурных обязательств формирует опасную логику, при которой каждое выполненное условие не закрывается как завершенный вопрос, а превращается в основание для выдвижения новых требований.
Азербайджан, будучи стороной-победителем в войнах 2020-2023 годов, не спешит с установлением институционального мира, поскольку сложившийся статус позволяет сохранять давление и извлекать дополнительные уступки без предоставления взаимных гарантий.
Подписание мирного договора постоянно откладывается, а переговорный процесс трансформируется в механизм накопления условий.
Сущность данной модели очевидна.
На нынешнем этапе Баку не стремится к институциональному и устойчивому миру.
Его цель – удерживать Армению в поле перманентных уступок, где мир является не конечной точкой, а постоянно удаляющимся горизонтом», – резюмировал Суренянц.