Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն այս օրերին Չինաստանում է, որտեղ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ նվագակցում է Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլ անցած մասնակիցներին։ Մրցույթը կազմակերպվում է «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի կողից։ Այս տարի այն անցկացվում է «թավջութակ» անվանակարգում։ Մասնակցում են թավջութակահարներ աշխարհի տարբեր ծայրերից։
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն այն եզակի մշակութային նախագծերից է, որն ունի լայն աշխարհագրություն և իրականացվում է նաև Հայաստանից դուրս։ Արդեն երրորդ տարին է, որ «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի ջանքերով և չինացի գործընկերների հետ համագործակցությամբ մրցույթը կազմակերպվում է նաև Չինաստանում՝ այս երկրում Արամ Խաչատրյանի անվան շուրջ համախմբելով մեծաթիվ երաժիշտների ու աշխարհին ներկայացնելով հայ մեծ կոմպոզիտորի մշակութային ժառանգությունը, ինչը մեծ ձեռքբերում է Խաչատրյանի արվեստը հանրայնացնելու ճանապարհին։ Մրցույթի գալա համերգն ու պարգևատրման արարողությունը կկայանան դեկտեմբերի 27-ին Պեկինի ազգային օպերային թատրոնում։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն առանձին համերգներով հանդես կգա նաև Չինաստանի երեք քաղաքներում։
Նվագախմբից հայտնոմ են, որ մրցութային փուլերը և հունվարի 1-ին կայանալիք համերգը հեռարձակվում են չինական հեռուստաընկերություններով ու դասական երաժշտության այլ հարթակներով՝ բազմահազարանոց լսարանին նույնպես առցանց տիրույթում հաղորդակից դարձնելով համերգներին։

The Armenian State Symphony Orchestra is currently touring China, accompanying finalists of the Aram Khachaturian International Competition under the baton of conductor Sergey Smbatyan.
Organized by the Aram Khachaturian Cultural Foundation, this year’s competition is dedicated to the cello and brings together young cellists from around the world. Now in its third year in China, the project has become one of the few Armenian cultural initiatives with a broad international presence, promoting Khachaturian’s musical legacy beyond Armenia through close cooperation with Chinese partners.
The gala concert and awards ceremony will take place on 27 December at the National Center for the Performing Arts in Beijing. In addition, the orchestra will perform separate concerts in three other Chinese cities.
Competition rounds, along with a concert scheduled for 1 January, are being broadcast by Chinese television networks and classical music platforms, reaching large audiences both in China and online.