Նիկոլը հասկացել, որ Վանեցյանն ուժեղացնում է իր դիրքերը մարզերում ու որոշումը կայացրել կալանավորել Խաչիկ Գալստյանին. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
11:38 30/12/2025
«Նիկոլը շարունակում է ընտրությունների պատրաստվել։ Օր ու ժամ չի կորցնում։ Գիշերը ձերբակալել է «Հայրենիք» կուսակցության քարտուղար, իմ ընկեր Խաչիկ Գալստյանին ու նույն կուսակցության Վաղարշապատի կառույցի պատասխանատու Արամ Քոչարյանին»,-անդրադառնալով ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի ղեկավարած «Հայրենիք» կուսակցության ներկայացուցիչների ձերբակալություններին՝ գրում է քաղաքագետ, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Վստահ եմ՝ հիշում եք՝ Վաղարշապատում վերջերս կայացած ՏԻՄ ընտրություններում «Հայրենիք» կուսակցության թեկնածու Խաչիկ Մանուկյանը 3.9% ձայն է ստացել։ Անցողիկ շեմը հաղթահարելու համար կուսակցությանը բառացիորեն մի քանի քվե է պակասել։ Եվ դա այն դեպքում երբ Արթուր Վանեցյանը քարոզարշավին գրեթե չի մասնակցել։
Այս փաստը կարմիր լույս է վառել Նիկոլի գլխում։ Ի դեմս «Հայրենիք» կուսակցության նա՝ ընտրական շեմը հաղթահարելու պոտենցիալ ունեցող ուժի վտանգ է տեսել։ Վաղարշապատին էլ գումարել է Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններում՝ «Հայրենիք» կուսակցության մասնակցությամբ ձևավորված դաշինքի արդյունքները, ուսումնասիրել և հասկացել, որ Վանեցյանն ուժեղացնում է իր դիրքերը մարզերում ու որոշումը կայացրել՝ կալանավորել «Հայրենիք»-ի առանցքային գործիչներից մեկին՝ Խաչիկ Գալստյանին, իսկ «գործի» «հիմքեր» ստեղծելու համար՝ նաև Վաղարշապատի կառույցի պատասխանատու Արամ Քոչարյանին, որպեսզի գործը կապեն անցած ՏԻՄ ընտրությունների հետ։
Խաչիկ Գալստյանին ճանաչողները շատ լավ գիտեն, որ նա երբեք ու ոչ մի կեղտոտ գործի մեջ չի կարող ներքաշված լինի։ Նա չափազանց հավասարակշռված, արդարամիտ և ազնիվ մարդ է։ Նաև գիտնական ու լավ կազմակերպիչ։ Վաղարշապատի ընտրություններն ու Գալստյանի ձերբակալման որոշումը միմյանց հետ կապված են բացառապես Նիկոլի գլխում վառված՝ արդեն հիշատակված կարմիր լույսով։ Ավելին ասեմ, եթե Վանեցյանն ինքը ակտիվ զբաղվեր Վաղարշապատի ընտրություններով, վստահ եմ, որ այս պահին կալանքի կտանեին հենց նրան։ Չնայած՝ դա բացառել պետք չէ։ Արդեն ասել եմ՝ Նիկոլը ժամ ու օր չի կորցնում՝ այդ որոշումը նա կարող է կայացնել դեկտեմբերի 31-ի երեկոյան, հունվարի 1-ի առավոտյան կամ թեկուզ հենց հիմա։ Նորից կրկնեմ՝ Նիկոլը պատրաստվում է ընտրությունների և այդ պատրաստությունների շրջանակում այսօր փորձում է թուլացնել ևս մեկ մրցակցի։
Վերջին ամիսներին ես շատ եմ խոսել այն մասին, որ կես տարի անց կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն այս իշխանությունը վաղուց է արդեն կեղծել։ Այսպես եթե շարունակվեց, ինձ համար միանգամայն կանխատեսելի են այդ ընտրությունների «արդյունքները»։ Լուծումների մասին էլ եմ շատ խոսել։ Ու անկեղծ արդեն հետաքրքիր է՝ Նիկոլը դեռ քանի՞ հոգու պետք է կալանավորի, որպեսզի ընդդիմությունը հասկանա՝ իշխանափոխության հարցն օր առաջ է պետք լուծել։ Քաղաքական առաջարկը կա, իրավական մեխանիզմները՝ նույնպես։ Ու եթե իմպիչմենտի պրոցեսին միս ու արյուն չտրվի, ապա ընդդիմությունը միայն մեկ տեղ կարող է իշխանափոխություն անել՝ կալանավայրերում։ Չնայած… Դա էլ դժվար»։

Политолог: Пашинян понял, что Ванецян укрепляет свои позиции в областях и принял решение арестовать Хачика Галстяна
14:46 30/12/2025
«Никол продолжает готовиться к выборам (к предстоящим в июне 2026 года выборам в Национальное Собрание Армении. – Ред.). Он не теряет ни дня, ни минуты. Ночью были задержаны секретарь партии ˮАйреникˮ (ˮОтечествоˮ), мой друг Хачик Галстян, а также отвественный структуры данной политсилы в Вагаршапате Арам Кочарян», – написал политолог, руководитель аналитического центра «Восканапат» Грант Мелик-Шахназарян, комментируя задержания представителей возглавляемой экс-директором СНБ РА Артуром Ванецяном партии «Отечество».
Он продолжил:
«Уверен, вы помните, что на прошедших недавно муниципальных выборах в Вагаршапате кандидат от партии ˮОтечествоˮ Хачик Манукян получил 3,9% голосов. Для преодоления проходного порога партии не хватило буквально нескольких голосов. И это при том, что Артур Ванецян практически не участвовал в предвыборной агиткампании.
Этот факт стал для Никола тревожным сигналом. Он увидел угрозу в лице партии ˮОтечествоˮ – как политической силы, способной преодолеть избирательной порог. К итогам Вагаршапата он добавил и результаты, зафиксированные партией ˮОтечествоˮ в составе блока на состоявшихся в марте муниципальных выборах в Гюмри, проанализировал и понял, что Ванецян укрепляет свои позиции в областях. Именно поэтому и принял решение арестовать одного из ключевых фигур партии ˮОтечествоˮ – Хачика Галстяна, а чтобы создать ˮоснованияˮ для ˮделаˮ – также ответственного структуры партии в Вагаршапате Арама Кочаряна, чтобы связать дело с прошедшими 16 ноября выборами в органы местного самоуправления в этой укрупненной общине.
Знающие Хачика Галстяна прекрасно понимают: он никогда и ни в одном грязном деле не может быть замешан. Это крайне уравновешенный, справедливый и честный человек. Он также ученый и отличный организатор. Решение о задержании Галстяна и выборы в Вагаршапате связаны друг с другом исключительно тем сигналом тревоги в голове Никола, о котором я уже упоминал.
Более того, если бы Ванецян сам активно занимался выборами в Вагаршапате, я уверен, что сейчас добивались бы именно его ареста. Хотя и это нельзя исключать. Как я уже говорил, Никол не теряет ни минуты – это решение он может принять вечером 31 декабря, утром 1 января или прямо сейчас. Повторяю: Никол готовится к выборам, и в рамках этой подготовки сегодня он пытается ослабить еще одного конкурента.
В последние месяцы я много говорил о том, что эта власть уже давно сфальсифицировала парламентские выборы, которые должны состояться через полгода. Если все продолжится в том же духе, ˮитогиˮ этих выборов для меня будут абсолютно предсказуемы. Я также много говорил о возможных решениях. И честно говоря, уже интересно: сколько еще человек Никол должен арестовать, прежде чем оппозиция поймет, что вопрос смены власти необходимо решать как можно скорее? Политическое предложение есть, правовые механизмы – тоже. И если процесс импичмента не будет облачен в плоть и кровь, то оппозиция сможет осуществить смену власти только в одном месте – в уголовно-исполнительном учреждении. Хотя… и то вряд ли».