Ինչի՞ մասին է վկայում Փաշինյանի ստորագրությունը. Իրավաբանների անդրադարձը
«Այս ողջ շոուի ու ստորագրած թղթի միակ հետաքրքիր մասն այն է, որ անհոդաբաշխ մտքերի ոչինչ չասող այս շարադրանքն ինքը ստորագրել է ի պաշտոնե, որպես վարչապետ»,-անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի ու տիրադավ որակավորում ստացած տասը եպիսկոպոսների ստորագրած հայտարարությանը՝ գրում է փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը։
«Գուցե փառասիրությունը թույլ չի տվել հիշել, որ այս արշավում ներկայանում էր իբրև եկեղեցու շարքային հետևորդ, գուցե տեքստը կազմող աշխատողն է վախեցել պաշտոնը չնշել...
Բայց սույնով գրավոր, պաշտոնապես հաստատվեց, որ եկեղեցու դեմ գրոհը քաղաքական գործընթաց է, և որ պետությունը ուղիղ է միջամտում եկեղեցու գործերին»։
Սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Գոհար Մելոյանն իր հերթին նշում է.
«Նիկոլ Փաշինյանը՝ չարաշահելով ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, բացահայտ միջամտում է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներքին գործերին։ Վարչապետի կեցավայրում մեկնարկեց գործընթաց, և որպես վարչապետ ստորագրեց փաստաթուղթ, որն անելու որեւէ լիազորություն ՉՈՒՆԻ՝ թե՛ Սահմանադրությամբ, թե՛ ՀՀ օրենքներով։ Ավելի բացահայտ հակասահմանադրական և հակաիրավական գործողություն ՀՀ վարչապետի կողմից դժվար է պատկերացնել։
Սա հայերին խմբերի բաժանելու և միմյանց դեմ հանելու հերթական անթույլատրելի գործընթացն է։ Ավելի, քան երբևիցե հավատավոր հայերս պետք է համախմբվենք մեր եկեղեցու շուրջ։
Հ.Գ. Սահմանադրության 6-րդ հոդված. չարչրկված «Օրինականության սկզբունքը»  «Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք (օրինակ՝ վարչապետը) ԻՐԱՎԱՍՈՒ են կատարելու ՄԻԱՅՆ այնպիսի գործողություններ, որոնց համար լիազորված են Սահմանադրությամբ կամ օրենքներով»։

Pashinyan accused of interference in church affairs
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s decision to sign a joint statement with 10 senior clerics calling for church “reforms” has drawn sharp criticism from legal experts, who say it confirms direct state interference in church affairs.
The statement, signed at the prime minister’s residence on Sunday, calls for the removal of Catholicos Karekin II, head of the Armenian Apostolic Church, and the creation of a coordinating council to oversee the reform process.
Lawyer Yervand Varosyan said the key issue was that Pashinyan signed the document in his official capacity as prime minister, rather than as a private citizen. Hr argued it formally establishes the campaign against the church as a political process and shows the state intervening directly in ecclesiastical matters.
Constitutional law specialist Gohar Meloyan said Pashinyan had abused his office and acted without legal authority. She said neither the constitution nor Armenian law grants the prime minister any power to interfere in the internal governance of the Armenian Apostolic Church.
Meloyan cited Article 6 of the constitution, which states that state officials may exercise only those powers expressly granted to them by law.