Իմ հայրենիքն ինձ համար ավելի վեր է. Հայ դահուկորդը «Ադրբեջան» բառը փակելու ու տուգանվելու մասին
Հայ դահուկորդ Միքայել Միքայելյանը տուգանվել է իտալական Tour de Ski մրցաշարում մարզահագուստի վրա «Ադրբեջան» բառը կպչուն ժապավենով փակելու համար։ «Ազատության» հետ զրույցում երիտասարդ դահուկորդը պատմել է՝ առավոտյան՝ մրցույթի մեկնարկից մոտ 2 ժամ առաջ էր ստացել հանդերձանքը, տեսնելով «Ադրբեջան» գրությունը՝ որոշել է՝ այդ երկրի անունը կրծքին սահքի դուրս չի գա։
«Փակեցի ու գնացի մեկնարկի: Ինձ համար իմ արժանապատվությունը, իմ հայրենիքն ավելի վեր է: Դե, իհարկե, ժյուրին դա նկատեց, մրցույթից հետո կանչեցին իրենց սենյակ, մենք խոսեցինք, ես պատճառաբանեցի, թե ինչումն է խնդիրը, որ փակել եմ այդ ժապավենը, նրանք ասացին՝ մենք քեզ հասկանում ենք, ընդունում ենք, սակայն Միջազգային ֆեդերացիայի օրենքներով բոլոր հովանավորները պետք է տեսանելի լինեն», - պատմել է դահուկորդ Միքայել Միքայելյանը:
Հայ մարզիկները կարող են կրկին նման իրավիճակում հայտնվել
Ադրբեջանի պետական զբոսաշրջության գործակալությունը անցած տարի է 5 տարվա պայմանագիր կնքել Դահուկային սպորտի և սնոուբորդի միջազգային ֆեդերացիայի հետ և հիմա ոչ միայն դրոշների, գովազդային վահանակների, այլ մի շարք մրցումների ընթացքում նաև մարզիկների համազգեստների վրա է հայտնվում գովազդատուի, այս դեպքում՝ երկրի անունը։ Իսկ սա նշանակում է, որ նման իրավիճակում հայ սպորտսմենները նորից կարող են հայտնվել։
«Մենք տարեկան ունենք մոտ 20 մրցում ու Աշխարհի գավաթի խաղարկություններում հովանավորները հիմնականում նույնն են և նմանապես նույն ձև կարող է լինել նաև «Ադրբեջան» գրվածք: Ժյուրին խնդրեց, որ հետագայում նման քայլի չգնամ, ես նրանց պատասխանեցի, որ այժմ ոչինչ խոսք տալ չեմ կարող», - «Ազատության» հետ զրույցում ասել է հայ դահուկորդը:
Սպորտը քաղաքականությունից պետք է տարանջատել,- ընդունում է 26-ամյա դահուկորդը, բայց ավելացնում՝ ամեն սպորտսմեն իր երկրի անունը պետք է կրի՝ թե՛ սրտում, թե՛ հագուստի վրա։
Դահուկորդ Միքայել Միքայելյանի խոսքով. - «Այն երկիրը, որն ագրեսիվորեն է տրամադրված իմ հայրենիքի նկատմամբ, ես չեմ կարող մտածել, թե սա քաղաքականությունից դուրս է և չփակելով այդ երկրի անունը դուրս գամ մրցումի: Հուսով եմ՝ պատերազմներ էլ չեն լինելու, սակայն դեռ ամեն ինչ պարզ չէ, հետևաբար ժապավենով փակելու եմ»:
Ֆեդերացիան ողջունել է մարզիկի որոշումը
Իտալիայում կայացած մրցաշարում մարզահագուստի վրայի «Ադրբեջան» բառը կպչուն ժապավենով փակած Միքայելը հետագայում այս արարքը կրկնելու դեպքում ավելի շատ կարող է տուգանվել, բայց չի որակզրկվի։ Այս մասին Ֆբ-յան տեսաուղերձով Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Սարգսյանն է հայտարարել։ Ֆեդերացիան ողջունել է մարզիկի որոշումը, պատրաստ է վճարել տուգանքը։
«Տուգանքի չափն իմանալուն պես ես կտեղեկացնեմ բոլորին, քանի որ բոլորին է դա հետաքրքիր», - ասում է Գագիկ Սարգսյանը:

Заклеивший надпись «Азербайджан» лыжник Микаел Микаелян: Спортсмен должен носить имя своей страны в сердце и на форме
Армянский лыжник Микаел Микаелян был оштрафован во время старта многодневной лыжной гонки Тур де Ски (Tour de Ski) в сезоне 2025/2026 в Италии: он закрыл слово «Азербайджан» на своем спортивном костюме.
Международная федерация лыжного спорта и сноуборда (FIS) подписала 5-летний контракт о партнерстве с государственным агентством по туризму Азербайджана, и во время ряда соревнований на форме спортсменов размещается название страны.
Микаелян заклеил скотчем надпись Азербайджан, таким образом продемонстрировав свое несогласие.
В интервью радиостанции «Азатутюн» молодой лыжник рассказал, что получил свою форму утром, примерно за 2 часа до начала соревнований, увидев надпись «Азербайджан», решил – не выйдет на старт гонки с названием этой страны на груди.
«Я заклеил название и вышел на старт. Для меня достоинство, моя родина – превыше всего. Конечно, жюри заметило это и после соревнований вызвало меня. Мы поговорили. Я объяснил, почему заклеил лентой название. В ответ они заявили, что понимают меня, принимают, однако, согласно правилам Международной федерации, все спонсоры должны быть видны», – рассказал Микаелян.
Издание обращает внимание на то, что с учетом 5-летнего контракта FIS с Азербайджаном, армянские спортсмены снова могут оказаться в подобной ситуации.
«У нас ежегодно проходит около 20 соревнований, и на розыгрышах Кубка мира спонсоры, как правило, одни и те же, и, возможно, аналогичная надпись “Азербайджан” также может появиться. Жюри попросило меня в будущем не предпринимать подобных шагов, я им ответил, что сейчас не могу ничего обещать», – рассказал армянский лыжник.
«Спорт должен быть отделен от политики», – признает 26-летний спортсмен, но добавляет: каждый спортсмен должен носить имя своей страны – и в сердце, и на одежде.
«Я не могу считать просто политикой то, что делает страна, настроенная агрессивно по отношению к моей Родине, и выходить на соревнования с ее названием на форме. Надеюсь, войн больше не будет, но еще не все ясно, поэтому я буду заклеивать название», – отметил он.
На соревнованиях в Италии Микаел заклеил надпись «Азербайджан» на спортивной форме скотчем. В будущем за повторение такого поступка он может получить более крупный штраф, но не будет дисквалифицирован. Об этом в видеообращении на Facebook сообщил президент Федерации лыжного спорта Армении Гагик Саркисян. Федерация приветствовала решение спортсмена и готова оплатить штраф.