Ձյունը չմաքրելու հետևանքները. Վնասվաքներով հիվանդանոցում է հայտնվել 177 մարդ, գերակշռող մասը՝ տարեցներ
14:18 16/01/2026
Երևանի ավագանու անդամ Քրիստինե Վարդանյանը դիմել էր քաղաքապետարան՝  խնդրելով տեղեկություն տրամադրել ձյան տեղումների հետ կապված վնասվածքներ ստացած մարդկանց թվի մասին։
Այսօր ստացա պատասխանի համաձայն, փաստացի միայն քաղաքապետարանի ենթակայության տակ եղած բուժհիմնարկներում ունենք 117 տուժած, որոնցից 63-ը՝ թոշակային տարիքի։
«Ու՞մ պետք է տուգանի երևանցին, և ո՞վ է վճարելու բուժման ծախսերը»,-ֆեյսբուքյան իր էջում հարց է հնչեցրել նա։
Ըստ քաղաքապետարանից ստացած պատասխանի, Համաձայն Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության ներկայացրած տեղեկատվության՝ 2025թ. դեկտեմբերի 31-ից մինչև 08.01.2026թ. ընթացքում վնասվածքների պատճառով Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության բուժհաստատություններ դիմած անձանց ընդհանուր քանակը 117 է։
Տուժած անձանց տարիքային խմբերը՝
0-18 տարեկան - 7,
19-40 տարեկան – 27,
41-60 տարեկան – 20,
60 տարեկանից բարձր – 63:
«Եվ սա միայն քաղաքապետարանի ենթակայության բուժհիմնարկներում։ Նկարի պատկառելի տարիքի անձը, ժամանել էր Երևան սիրտը ստետավորելու համար։ Կոնքի կոտրվածքով հայտնվեց հիվանդանոցում։ Անձամբ զրուցել եմ հետը, ծախսերը վճարել է ընտանիքը»,-գրել է Վարդանյանը։

Snowfall and icy conditions in Yerevan leaves 177 injured, mostly elderly – councilor
At least 177 people have been hospitalized in Yerevan with injuries linked to uncleaned snow and icy conditions, most of them elderly, a municipal council member said on Friday.
Kristine Vardanyan, an opposition member of the Yerevan City Council, said she had formally requested data from the Municipality on weather-related injuries. According to the response she received, 117 people sought treatment at medical facilities under the city’s jurisdiction between 31 December 2025 and 8 January 2026. Of them, 63 were pension-age patients.
The breakdown provided by the Municipality’s Health Department showed seven injured were under 18, 27 were aged 19-40, 20 were between 41-60 and 63 were over 60.
“This is only the number of those taken to hospitals under the Municipality,” Vardanyan wrote on Facebook, adding that one elderly visitor who had come to Yerevan for heart treatment ended up hospitalized with a fractured hip after slipping. “The family had to cover the medical costs,” she said.
Vardanyan questioned who should be held accountable for the injuries and who would pay for the treatment expenses.