Հեռու խաղացեք. Միքայել Մինասյան
2020-ի ամռանը, երբ բոլորը(դ) տոնում էին(ք) «հուլիսյան հերոսամարտի հաղթանակը», իսկ հեղափոխական էյֆորիան իր բարձրակետին էր, ես փորձում էի բացել հայերի աչքերը՝ ինձ համար ոչ կոմֆորտ ու շատ խորթ ձևաչափով: Խոհանոցի ֆորմատը պատահաբար չէր ընտրվել՝ կարիք կար մաքսիմալ շատ մարդկանց ուշադրությունն ու հայացքն ուղղել սպասվող աղետին, խոսել մարդկանց հետ: Դժվար էր դա անել, բայց ամեն մեկն ինքն է ընտրում իր ճանապարհը:
Նիկոլականները սկսեցին ֆիքսվել «կուխնյայի վրա», քոչարյանականները՝ մատի փաթաթան դարձրեցին միայն մի դրվագը՝ կոնտեքստից կտրելով ու դավադրության տեսություններ հորինելով՝ ընդհուպ մեղադրելով, թե թերթի տպաքանակի մի մասն առնելով ես եմ ֆինասնավորել հեղափոխությունը։ Մեղադրողները նրանք են, ովքեր նիկոլի կողքին կանգած հետույքները պատռելով փողոց էին փակում։ Այդ նույն մարդիկ հիմա նույն էնտուզիազմով «նիկոլին բերողներ» են փնտրում։ Ձեր կենսագրությանը նայեք՝ Նիկոլ ու հեղափոխություն ծնողներին ու սնողներին սեփական շարքերում գտնելու համար։
2020 թ. ես խոսել եմ ամեն ինչի մասին, խոսել եմ փաստերով՝ Հորդանանից շուկայականից տասնապատիկ թանկ գնված հնամաշ ՕՍԱ-ԱԿ-ների, առանց հրթիռ ՍՈւ-երի մասին, որոնք հեղափոխականները ներկայացնում էին որպես «80-ականների զենքի ամոթալի էջը» փակելու ապացույց: Ես փորձում էի զգուշացնել հեղափոխական էյֆորիայի մեջ հայտնված ժողովրդին, որ այդ գործարքները բլեֆ են և արժենալու են հազարավոր կյանքեր, քանի որ Արցախն արդեն հռչակվել էր «Հայաստան և վերջ», բանակցությունները տապալված էին, իսկ հետհաշվարկը՝ սկսված:
2020թ. անցել է վեց տարի: Այս տարիների ընթացքում մեկը մյուսի հետևից տեղի են ունեցել ողբերգական և արյունալի իրադարձություններ՝
· Պարտություն դավաճանված պատերազմում
· Արցախի վերջնական հանձնում
· Արցախյան հազարամյա քաղաքակրության անկում
· Գորիսի միջպետական ճանապարհի հանձնում
· Ջերմուկի և Սյունիքի բարձունքների օկուպացիա
· Տավուշի գյուղերի հանձնում
Շարքը շարունակելի է…
Մեծ ողբերգությունների արանքում, «կրելու» խոստումով 2021թ. լեգիտիմացվեց և վերարտադրվեց Նիկոլն ու նիկոլիզմը, որը վերջնականապես փակեց Ղարաբաղի հարցը։ Քաղաքական դաշտը բաժանվեց քոչարյանականների ու նիկոլականների, և այդ բաժանման պատճառով ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը «ապաքաղաքականացավ», որպեսզի վատի ու վատագույնի միջև ընտրություն չկատարի: Այս բաժանման բենեֆիցիարները երկու հոգի են. մեկը հայ ժողովրդին համոզեց, թե ինչ էլ լինի ինքն իրեն պարտված չի համարելու, մյուսն էլ «չկրելուց» հետո հայտարարեց, թե «պրիզը մեկը չէ, պարտվել են նրանք, ովքեր ԱԺ չեն անցել»: Հետո, ըստ էության, կորավ՝ խրախուսելով ու ֆինանսավորելով Հայաստանում ու Ռուսաստանում ապրող վարձկաններին մեղավորների ագրեսիվ փնտրուքների մեջ թաքցնել իր մեղքը, ավելի ճիշտ՝ անկարողությունը։
Խորհրդարանում խոսում են ամեն ինչից, թեժ քննարկումներ են անում, իրար քաշքշում, միասին գործուղումների գնում, եվրոպաներում զվարճանում, պրեմիաներ մեջմեջ անում՝ անլրջացնելով ամեն ինչ։ Արդեն չեն էլ խոսում Արցախի, արցախահայերի, Բաքվի գերիների, գոյաբանական մարտահրավերների մասին։ Այդ ամենի մասին լռում են։
Փոխարենը նիկոլականներն ու քոչարյանականները, նրանց պրոքսիները իրար հերթ չտալով տիրաժավորում են 6 տարվա հնության և կոնտեքստից հանված մի դրվագ՝ ձևախեղելով, մանիպուլացնելով և ստելով, թե իբր ես ծրար եմ տվել Նիկոլին, իբր ֆինանսավորել եմ նրա «թիմին», ինչ-որ թվեր են հորինում ու հրճվում:
Կրկնում եմ այն ինչ ասել եմ՝ ի տարբերություն ձեզ՝ նիկոլականներիդ ու քոչարյանականներիդ, ես չեմ հրաժարվում իմ խոսքերից, չեմ թաքնվում բառերի հետևում ու չեմ մանիպուլացնում: Ի տարբերություն ձեզ, ես սեփական սխալի մասին ինքնակամ խոսելու կամք ու համարձակություն ունեմ: Իմ բոլոր սխալները մարդկային են: Ի տարբերություն նիկոլականների՝ հայրենիք չեմ հանձնել, ի տարբերություն քոչարյանականների՝ չեմ ստեղծել հեղափոխության պարարտ գեոպոլիտիկ հող, ինքնամոռաց չեմ փորձել օգտվել հեղափոխությունից, իսկ վերջում չեմ լեգիտիմացրել կապիտուլյացիան և Արցախը հանձնողին (առաջին երեքը գիտակցաբար, վերջին երկուսը՝ անկարողությունից):
Ես չեմ համարում, որ լեգիտիմացրել են, որովհետև այդպիսին է եղել պլանը: Ես դավադրության տեսություններին չեմ հավատում: Իրավիճակն ավելի պարզ է ու տխուր՝ այդ մարդիկ այլ բանի ընդունակ չեն: Խիզախություն չունեն ընդունելու իրականությունն ու դուրս գալու..
Ես պարզապես ֆիքսում եմ, որ Քոչարյանի թիմն ու անմեղսունակ խորհրդատուները (չշփոթել պատգամավորների հետ), նիկոլականների հետ ձեռք ձեռքի տված արհեստական օրակարգերով, մանիպուլյացիաներով ու ստերով 2021 թվականից երկիրը շարունակաբար ճակատագրում են նորանոր աղետների:

Экс-посол Армении при Святом Престоле Микаэл Минасян написал:
«Летом 2020 года, когда все (включая вас) праздновали ˮпобеду в июльской героической битвеˮ, а революционная эйфория была на пике, я пытался открыть глаза армянскому народу – в дискомфортном и весьма чуждом для себя формате. Кухонный формат был выбран не случайно – нужно было привлечь внимание максимально большого числа людей и направить взоры на надвигающуюся катастрофу, говорить с людьми. Это было сложно, но каждый выбирает свой путь сам.
Николовцы (сторонники Никола Пашиняна. – Ред.) стали тогда зацикливаться на ˮкухнеˮ, а кочаряновцы (сторонники Роберта Кочаряна. – Ред.) заладили лишь про один эпизод, вырвав его из контекста и придумывая теории заговора – вплоть до обвинений, будто бы это я, закупив часть тиража газеты, финансировал революцию. Обвиняющие – те, кто тогда сами, стоя рядом с николом, из кожи вон лезли, перекрывали улицы. Сегодня эти же люди с тем же энтузиазмом ищут ˮприведших николаˮ. Посмотрите на свою биографию, чтобы найти породивших и питавших Никола и революцию в собственных рядах.
В 2020 году я говорил обо всем – приводил факты: про изношенные "Оса АК", закупленные у Иордании в десять раз дороже рыночной цены, Су-30СМ без ракет, которые революционеры выдавали за доказательство закрытия "позорной страницы оружия 80-х". Я пытался предупредить народ, охваченный революционной эйфорией, что эти сделки – блеф и будут стоит тысячи жизней, потому что Арцах уже был провозглашен "Арменией, и точка", переговоры были провалены, а обратный отсчет – уже начался.
С 2020 года прошло шесть лет. За эти годы один за другим произошли трагические и кровавые события:
- поражение в предательской войне;
- окончательная сдача Арцаха;
- падение тысячелетней арцахской цивилизации;
- сдача межгосударственной дороги Гориса;
- оккупация высот Джермука и Сюника;
- сдача сел Тавуша;
Список можно продолжить…
В промежутке больших трагедий, с обещанием "выиграть", в 2021 году были легитимизированы и воспроизведены Никол и николизм, что окончательно закрыло вопрос Карабаха. Политическое поле разделилось на кочаряновских и николовцев, и из-за этого разделения подавляющее большинство народа стало "аполитичным", чтобы не выбирать меньшее из двух зол. Бенефициары этого разделения – двое: один убедил армянский народ – что бы ни случилось, он не будет считать себя проигравшим; другой же после того, как "не выиграл", заявил, дескать, "приз – не один, проиграли те, кто не прошел в Национальное Собрание". Потом, по сути, пропал, поощряя и финансируя проживающих в Армении и России наемников – дабы спрятать в агрессивных поисках виновных свою вину, а вернее – неспособность.
В парламенте говорят обо всем, устраивают жаркие дебаты, потасовки между собой, ездят вместе в командировки, развлекаются в Европе, распределяют премии, превращая все в фарс. Уже и не говорят об Арцахе, арцахских армянах, удерживаемых в бакинских застенках армянских пленных, экзистенциальных вызовах. Обо всем этом молчат.
Вместо этого николовцы и кочаряновские, их прокси наперебой тиражируют вырванный из контекста эпизод шестилетней давности, искажая, манипулируя и говоря ложь, будто бы я передавал конверт Николу, финансировал его "команду". Выдумывают какие-то цифры и ликуют.
Повторяю то, что говорил: в отличие от вас, николовцев и кочаряновских, я не отказываюсь от своих слов, не скрываюсь за словами и не манипулирую. В отличие от вас, у меня есть воля и смелость самому говорить о собственной ошибке. Все мои ошибки – человеческие. В отличие от николовцев, я не сдавал родину, в отличие от кочаряновских – не создал плодородной геополитической почвы для революции, не пытался самозабвенно воспользоваться революцией и, наконец, не легитимизировал капитуляцию и сдавшего Арцах (первые три пункта– сознательно, последние два – по неспособности).
Я не считаю, что легитимизировали потому, что таков был план. Я не верю в теории заговора. Ситуация проще и печальнее: эти люди ни на что другое не способны. У них нет смелости признать реальность и выйти...
Я просто фиксирую, что команда Кочаряна и ее недееспособные советники (не путать с депутатами) рука об руку с николовцами, через искусственные повестки, манипуляции и ложь с 2021 года постоянно ведут страну к новым катастрофам.
Фиксирую и двигаюсь вперед, наблюдая, как они поют одну и ту же песню, наступая на старые и родные грабли.