Ստոկհոլմի արբիտրաժը վերահաստատել է ամռանը կայացրած որոշումը, որտեղ պարտավորեցնում է ՀՀ կառավարությանը զերծ մնալ ՀԷՑ-ի դեմ որևէ քայլից. հայտարարություն՝ ի պատասխան կառավարության
«Ստոկհոլմի արբիտրաժը վերահաստատել է ամռանը կայացրած որոշումը, որտեղ պարտավորեցնում է Հայաստանի կառավարությանը զերծ մնալ ՀԷՑ-ի դեմ որևէ քայլից»,- գործարար Սամվել Կարապետյանի ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված հայտարարության մեջ՝ արձագանքելով կառավարության՝ մինչ այդ տարածած հայտարարությանը։
«Հայաստանի կառավարությունը արծրունհովհաննիսյանական ոճով Ստոկհոլմում պարտությունը հաղթանակ է ներկայացնում:
Ստոկհոլմի արբիտրաժը վերահաստատել է ամռանը կայացրած որոշումը, որտեղ պարտավորեցնում է Հայաստանի կառավարությանը զերծ մնալ ՀԷՑ-ի դեմ որևէ քայլից:
Սպասում ենք Հայաստանի կառավարության օրինապահ վարքագծին, այն է` ՀԷՑ-ի դեմ քայլերի անվերապահ դադարեցմանը:
Որոշման վերաբերյալ մասնագիտական պարզաբանումը շուտով կներկայացնենք միջազգային փաստաբանական խմբի հայտարարությամբ»,- նշված է Սամվել Կարապետյանի ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ կառավարությունից հայտնել էին. «Ստոկհոլմի արբիտրաժային տրիբունալը 2025 թվականի դեկտեմբերի 24-ին ամբողջությամբ մերժել է Liormand Holdings Limited-ի, Սամվել Կարապետյանի, Էթերի Կարապետյանի, Սարգիս Կարապետյանի և Կարեն Կարապետյանի (այսուհետ՝ «Հայցվորներ») կողմից ներկայացված միջնորդությունը։
Միջնորդությամբ, ի թիվս այլնի, Արբիտրաժային տրիբունալից պահանջվում էր արտակարգ արբիտրի (Emergency Arbitrator) կողմից 22.07.2025 թվականի թիվ EA 2025/121 վճռի՝ ՀՀ կողմից չկատարման փաստի հաստատումը, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի (ՀԷՑ) լիցենզիայի և վերջինիս կառավարման մարմինների անդամների լիազորությունների վերականգնումը, ինչպես նաև նշանակված ժամանակավոր կառավարչի լիազորությունների դադարեցումը։ Բացի այդ, տրիբունալից հայցվել էր նաև արգելել ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի կամ այլ ակտիվների հարկադիր վաճառքը, օտարումը կամ որևէ այլ եղանակով տնօրինումը։
Արբիտրաժային տրիբունալն ամբողջությամբ մերժել է նշված բոլոր պահանջները՝ եզրակացնելով, որ Հայցվորների կողմից պահանջված ապահովման միջոցները հիմնավորված չեն։
Արբիտրաժային տրիբունալը նաև որոշել է, որ միջնորդության քննության հետ կապված բոլոր ծախսերը ամբողջությամբ կրելու է Հայցվոր կողմը։
Այս որոշմամբ պահպանվում է արբիտրաժային վարույթի ամբողջականությունը և համակողմանիությունը՝ ապահովելով, որ հետագա ցանկացած որոշում կկայացվի բոլոր վերաբերելի ապացույցների հիման վրա և Արբիտրաժային տրիբունալի՝ իր իրավազորության և կիրառելի իրավունքի վերաբերյալ գնահատականի համաձայն։
Հայաստանը ողջունում է տվյալ որոշումը, որը կայացվել է վեճն, ըստ էության, լուծելու իրավասություն ունեցող Արբիտրաժային տրիբունալի, այլ ոչ թե «արտակարգ արբիտրի» կողմից։
Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ արբիտրաժային վարույթին մասնակցել բարձր պրոֆեսիոնալիզմով և գործընթացի նկատմամբ լիակատար հարգանքով՝ միաժամանակ հետևողականորեն պաշտպանելով իր դիրքորոշումները և շահերը, ինչպես նաև շարունակելով կառուցողական համագործակցությունը Հայցվոր կողմի և Արբիտրաժային տրիբունալի հետ»։

Защита Самвела Карапетяна заявила о поражении властей Армении в Стокгольмском арбитраже
Стокгольмский арбитраж подтвердил принятое летом прошлого года решение, обязывающее правительство Армении воздержаться от любых действий против ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА), говорится в заявлении, размещенном на странице предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна в соцсети Facebook.
«Правительство Армении в стиле Арцруна Ованнисяна (пресс-секретарь Минобороны республики в ходе 44-дневной войны 2020 года в Арцахе. – Прим. ред.) представляет поражение в Стокгольме как победу.
Стокгольмский арбитраж подтвердил принятое летом прошлого года решение, обязывающее правительство Армении воздержаться от любых действий против "ЭСА".
Мы ожидаем от правительства Армении законопослушного поведения, то есть безусловного прекращения всех шагов против ЭСА.
Профессиональное разъяснение решения будет представлено в ближайшее время в заявлении международной адвокатской группы», – указывается в тексте в ответ на ранее распространенное заявление правительства Армении.
Отметим, 23 января из правительства Армении сообщили: «Стокгольмский арбитражный трибунал 24 декабря 2025 года полностью отклонил ходатайство, поданное Liormand Holdings Limited, Самвелом Карапетяном, Этери Карапетян, Саргисом Карапетяном и Кареном Карапетяном (далее — «Истцы»).
В рамках ходатайства, помимо прочего, от Арбитражного трибунала требовалось подтвердить факт неисполнения Республикой Армения решения чрезвычайного арбитра (Emergency Arbitrator) от 22.07.2025 по делу № EA 2025/121, восстановить лицензию ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) и полномочия членов его органов управления, а также прекратить полномочия назначенного временного управляющего. Кроме того, трибуналу предлагалось запретить принудительную продажу, отчуждение либо распоряжение иным способом акциями ЭСА или иными активами.
Арбитражный трибунал полностью отклонил все указанные требования, придя к выводу о необоснованности запрошенных Истцами обеспечительных мер.
Арбитражный трибунал также постановил, что все расходы, связанные с рассмотрением данного ходатайства, полностью возлагаются на сторону Истцов.
Настоящим решением обеспечивается сохранение целостности и всесторонности арбитражного производства, гарантируя, что любое последующее решение будет принято на основании всех относящихся к делу доказательств и в соответствии с оценкой Арбитражного трибунала в отношении своей юрисдикции и применимого права.
Республика Армения приветствует данное решение, принятое Арбитражным трибуналом, обладающим полномочиями по разрешению спора по существу, а не «чрезвычайным арбитром».
Республика Армения подтверждает свою приверженность участию в арбитражном разбирательстве с высоким уровнем профессионализма и при полном уважении к процессу, последовательно отстаивая свои позиции и интересы, а также продолжая конструктивное взаимодействие со стороной Истцов и Арбитражным трибуналом».