TRIPP-ը հայ-ամերիկյան պրոեկտ է՝ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար. Ռոբերտ Քոչարյան
«TRIPP-ը հայ-ամերիկյան պրոեկտ է՝ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար։ Երևի ամենաճիշտ ձևակերպումը սա է։ Հայկական շահն այստեղ չի երևում ընդհանրապես, Հայաստանն այստեղ դարձավ կիսակողմ՝ 26 տոկոսանոց»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով Թրամփի ուղու վերաբերյալ լրագրողի հարցին։
Նա հիշեցրեց, որ տրանզիտ ուղիներն ունեն 2 գործոն՝ մեկը աշխարհքաղաքական կշիռ է հաղորդում նրան, ով վերահսկողության ներքո է դա պահում, երկրորդը՝ տնտեսական գործոնն է։
«Միացյալ Նահանգներին այդ բաժնեմասը՝ այսինքն ազդեցությունը տալը նշանակում է, որ աշխարհքաղաքական գործոնը զրոյացվել է, բաժնեմասերի այդ հարաբերակցությունը նշանակում է, որ տնտեսական գործոնն էլ զրոյացվել է»,-ասաց նախկին նախագահը։
Նրա գնահատմամաբ, Միացյալ Նահանգները փորձելու են այս ծրագիրը բրդել առաջ, սակայն չի տեսնում ԱՄՆ տնտեսական շահը։
«Մոտավորապես միգուցե այսպիսի հաշվարկ կա, ԱՄՆ-Հայաստան, ԱՄՆ-Ադրբեջան արտաքին առևտրի ծավալը կազմում է ԱՄՆ արտաքին առևտրի ընդհանուր ծավալի մոտավորապես 0.004 կամ 0.005 տոկոսը, սա ոչինչ է։ ԱՄՆ-ն Հարավային Կովկասում զրոյական տնտեսական շահ ունի, այս ամենը կապված է մի հանգամանքի հետ՝ Իրան։ Իրանի հետ սահմանը վերցնել վերահսկողության տակ, ուրիշ տրամաբանություն չկա։ Այստեղ ես տեսնում են, իհարկե, Իսրայելի դերակատարությունը։ Սա հենց այն դեպքն է, երբ Հայաստանն իրեն դնում է աշխարհքաղաքական խոշոր ուժերի բախման կետում։ Լավ մի անգամ էդ հարվածը կերել ենք, հիմա ինչի՞ համար ենք անում։ Չեմ հասկանում։ TRIPP-ը սա է։ Այս ծրագիրը մեզ կարող է հանել բախման կետից, եթե այն ընդլայնվի, եթե բոլոր խացաղողները դառնան ծրագրի շահառուն, եթե ծրագրին միանա Ռուսաստանը կամ Չինաստանը։ Այդ դեպքում իրանական անհանգստությունները կչեզոքանան։ Եթե նպատակը դա է։ եթե նպատակը լրիվ այլ է, պետք է անեն այն, ինչ անում են հիմա»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ընդգծելով, որ TRIPP-ը Հայաստանի համար անվտանգային սպառնալիք է։

Роберт Кочарян: TRIPP – армяно-американский проект для Азербайджана и Турции
«"Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания" ("Trump Route for International Peace and Prosperity", TRIPP) – армяно-американский проект для Азербайджана и Турции. Наверное, это самая правильная формулировка. Здесь нет армянских интересов. Здесь Армения представлена как полусторона, учитывая ее долю – 26% – в этом проекте», – заявил второй президент Армении, лидер оппозиционного блока «Айастан» («Армения») Роберт Кочарян на пресс-конференции 29 января.
По его словам, у транзитных путей – два фактора: один фактор придает геополитический вес той стране, под чьим контролем они находятся, второй фактор – экономический.
«Передача же США 74% акций, то есть влияния, означает обнуление геополитического фактора. А такое соотношение акций (США – 74%, Республика Армения – 26%. – Ред.) означает обнуление экономического фактора», – сказал экс-президент РА.
«Я понимаю одно: Соединенные Штаты будут пытаться “проталкивать” этот проект, и, честно говоря, я не вижу экономического интереса США.
Может быть, имеется примерно такой расчет: совокупный объем внешней торговли США с Арменией и США с Азербайджаном составляет примерно 0.004% или 0.005% общего объема внешней торговли Соединенных Штатов. Это ничто. У США в Южном Кавказе нулевой экономический интерес, и этот интерес связан с одним обстоятельством – Ираном, желанием взять под контроль границу с Ираном. Другой логики нет здесь.
Здесь я вижу, конечно, роль Израиля. Это тот случай, когда Армения ставит себя в точку столкновения геополитических интересов крупных сил. Ладно, один раз приняли на себя на такой удар, сейчас для чего это делаете? Не понимаю. В этом суть TRIPP», – отметил он.
«Этот проект может вывести нас с этой точки, если он расширится, если его бенефициарами станут все акторы, если к нему присоединятся РФ или Китай. В таком случае будут нейтрализованы опасения Ирана. Если, конечно, цель такова. Если цель – совершенно иная, должны продолжать то, что делают сейчас», – сказал Роберт Кочарян, подчеркнув, что TRIPP станет самой большой угрозой безопасности Армении.