ՔՊ ներկայացուցիչները չե՞ն հասկանում, որ Արարատ լեռան հիշատակումը չի նշանակում տարածքային պահանջ Թուրքիայի նկատմամբ. Քաղաքական վերլուծաբան
«Հայաստանի կառավարող ուժի ներկայացուցիչները չե՞ն հասկանում, որ մեր ազգային կենսագործունեության «հայաստանյան» շրջանակում Արարատ լեռան հիշատակումը որեւէ կերպ չի նշանակում տարածքային պահանջ ներկայիս Թուրքիայի հանրապետության նկատմամբ: Վստահ եմ, որ ոմանք իսկապես չեն հասկանում եւ ընդամենը կրկնում են այն նարատիվը, որ օրինակ հնչեցրել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ Թուրքիայի հետ իր խոսակցությամբ պայմանավորված դիրքորոշումը «հիմնավորելու» համար»,-գրում է քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը։
«Բայց, Նիկոլ Փաշինյանն ինքը իհարկե կարծում եմ լավ հասկանում է, որ Արարատը ոչ մի կերպ չի ասոցացվում տարածքային պահանջի հետ: Բայց, Փաշինյանը պետք է ինչ որ կերպ «հիմնավորի» իր քաղաքականությունը, ընդ որում նաեւ իր էլեկտորատի մի մասի համար: Եվ ահա գտել է այդ «հիմնավորումը»:
Ես անգամ կասկածում եմ, թե այդ հարցը սկզբունքային է Թուրքիայի համար: Այլ է իհարկե, որ Թուրքիան բոլորովին դեմ չի լինի օգտագործել Հայաստանի իշխանության այդ պատրաստակամությունը:
Բայց, հարցն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի կարող կառուցել «իրական Հայաստանի» քաղաքականությունը Արցախի կորստի արդարացման համար, եթե նա այդ քաղաքականության «թիրախ» չի դարձնում նաեւ Արարատը»։

Представители ГД не понимают, что упоминание горы Арарат не означает предъявления территориальных претензий к Турции? Комментарий Акопа Бадаляна
13:45 30/01/2026
«Неужели представители правящей силы не понимают, что упоминание горы Арарат в рамках национальной жизнедеятельности в Армении никоим образом не означает предъявления территориальных претензий к современной Турецкой Республике? Убежден, что некоторые этого действительно не понимают и лишь воспроизводят нарратив, который, например, озвучил Никол Пашинян для „обоснования” позиции, обусловленной его диалогом с Турцией», – написал политический обозреватель Акоп Бадалян.
«Но сам Никол Пашинян, полагаю, прекрасно осознает, что Арарат никоим образом не ассоциируется с территориальными претензиями. Однако ему нужно каким-то образом „обосновать” свою политику, в том числе для части собственного электората. И вот он нашел такое „обоснование”.
Я даже сомневаюсь, что этот вопрос является для Турции принципиальным. Другое дело, что Турция, конечно, не прочь воспользоваться такой готовностью властей Армении.
Однако вопрос в том, что Никол Пашинян не может выстраивать политику „реальной Армении” для оправдания утраты Арцаха, если в качестве „мишени” этой политики он не избирает также  Арарат», – отметил он.