Այս գործընթացի առիթը հանդիսացել է այն, որ գնդերեցները հրաժարվել են ՊՆ պահանջով միանալ Փաշինյանի հակաեկեղեցական ծրագրին. Զոհրաբյան
«Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը խախտել է «Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածի պահանջը, ըստ որի՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին իրավունք ունի ունենալու մշտական հոգևոր ներկայացուցիչ զորամասերում»,- նշում է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով Սուրեն Պապիկյանի որոշմանը, որով լուծարվել է Զինված ուժերում հոգևոր առաջնորդությունը։
Զոհրաբյանը գրում է.
«1997թ․ նոյեմբերի 13-ին նախկին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս երջանկահիշատակ Գարեգին Ա֊ի և նախկին ՀՀ պաշտպանության նախարար երջանկահիշատակ Վազգեն Սարգսյանի կողմից ՀՀ Զինված ուժերում ստեղծվել է Հայստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Հոգևոր ծառայությունը (այսուհետ՝ Հոգևոր ծառայություն):
ՀՀ պաշտպանության նախարարի 19.07.2000թ․ թիվ 728 հրամանով գործածության մեջ է դրվել Հոգևոր ծառայության կանոնադրությունը, իսկ 14.09.2000թ․ կանոնադրությունը հաստատվել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից:
Ըստ այդ կանոնադրության Հոգևոր ծառայության նպատակներից էր՝
- ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմին հաղորդակից դարձնել Քրիստոսի Ավետարանին և քրիստոնեական հավատքի սկզբունքներին՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դավանանքի, եկեղեցական կանոնների և ավանդության համաձայն․
- ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմին դաստիարակել քրիստոնեական֊բարոյական սկզբունքներով և ազգային-հայրենասիրական ոգով:
Հոգևոր ծառայությունն ուներ հետևյալ կառուցվածքը՝ ՀՀ զինված ուժերի հոգևոր ծառայության առաջնորդ, ՀՀ բանակային կորպուսների և զորամասերի հոգևոր սպասավորներ:
Զինված ուժերի հոգևոր ծառայության մեջ ներգրավված են եղել 42 հոգևորական, որոնցից՝
- 8֊ը՝ ժամկետային զինծառայող՝ սարկավագի կարգավիճակով, իսկ
- 34-ը՝ կամավոր Մայր Աթոռի կողմից նշանակված հոգևորականներ, այդ թվում՝ 1 վարդապետ, 16 քահանա և 17 սարկավագ:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի 29.01.2026թ․ թիվ 159 հրամանով ուժը կորցրած է ճանաչվել նախարարի 19.07.2000թ․ հրամանը: Այս հրամանով պաշտպանության նախարարությունը փաստացի դադարեցրել է Զինված ուժերի հոգևոր ծառայության գործունեությունը: 42 հոգևորականից միայն 8-ն են ծառայելու, որպես ժամկետային ծառայող ԶՈՒ ԳԾ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչության համակարգմամբ, մնացած 34-ը՝ այլևս չեն ծառայելու:
ՊՆ Սուրեն Պապիկյանը խախտել է «Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածի պահանջը, ըստ որի՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին իրավունք ունի ունենալու մշտական հոգևոր ներկայացուցիչ զորամասերում:
ՊՆ Սուրեն Պապիկյանը խախտել է նույնիսկ պաշտպանության նախարարի կողմից հաստատված Հոգևոր ծառայության կանոնադրության 5.1 կետը, ըստ որի՝ հոգևոր ծառայությունը լուծարվում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնագրով և ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով: Ինչպես տեսնում ենք նախարարը միանձնյա չէր կարող լուծարել այդ ծառայությունը:
Այս գործընթացի առիթը հանդիսացել է այն, որ գնդերեցները հրաժարվել են պաշտպանության նախարարության պահանջով միանալ Նիկոլ Փաշինյանի հակաեկեղեցական ծրագրին:
Սա իրավական կողմն է: Իսկ բարոյահոգեբանական կողմը նա է, որ այս իշխանությունն իրականում թիրախավորել է ԱԶԳԱՅԻՆ ԵԿԵՂԵՑՈՒՆ:
Փոխանակ, ամեն ինչ անեն, որ բանակը հեռու պահեն այս ամոթալի հալածանքներից, հակառակն են անում:
Բանակի ղեկավարությունը փոխանակ, ամեն ինչ անի, որ ունենանք իրական քրիստոնյա զինվորականներ, անում է ուղիղ հակառակը, ինքն էլ է միջամտում Եկեղեցու ներքին գործերին:
Իրական քրիստոնյա զինվորականը, ով հավատում է Քրիստոսին, չի վախենում մահվանից, ընկերոջը չի թողնի նեղության մեջ, փոքրոգիության պատճառով փախուստի չի դիմի, իր Աստծու և հայրենիքի համար պատրաստ կլինի նահատակության: Այս որակի մեկ զինվորը թշնամու հարյուր զինվորից ավելի ուժեղ կլինի:
Պատկերացնում եք, թե ինչ մեծ վնաս է հասցնում այս իշխանությունը մեր ազգին: Հավատացե՛ք, եկեղեցահալած այս քաղաքականության հաշիվը վճարելու ենք ամբողջ ազգով և մեծ ու ծանր գին ենք վճարելու:

Адвокат: Папикян не имел права единолично упразднять Духовную службу в армии
«Министр обороны Армении Сурен Папикян нарушил требование статьи 10 Закона "Об отношениях между Республикой Армения и Армянской Апостольской Святой Церковью", согласно которой ААЦ имеет право иметь постоянного духовного представителя в воинских частях», – заявил адвокат Ара Зограбян, коснувшись указа Папикяна о фактической отмене духовной службы в армянской армии.
Согласно указу Папикяна от 29 января, с 1 февраля 2026 года прекращается деятельность главы духовной службы и назначаемых Армянской Апостольской церковью священников в Вооруженных силах Армении.
«13 ноября 1997 года ныне покойные бывший Католикос Всех Армян Гарегин I и бывший министр обороны РА Вазген Саргсян учредили Духовную службу Армянской Апостольской Святой церкви в Вооруженных Силах Республики Армения (далее – Духовную службу).
Приказом №728 министра обороны Армении от 19.07.2000 г. вступил в силу Устав Духовной службы, а 14.09.2000г. Устав был утвержден Католикосом и министром обороны РА.
Согласно этому Уставу, целями Духовной службы были:
* приобщение личного состава Вооруженных сил РА к Евангелию Христа и принципам христианской веры в соответствии с вероучением, церковными канонами и традициями Армянской Апостольской Святой церкви;
*воспитание личного состава Вооруженных сил РА в духе христианско-нравственных ценностей и в национально-патриотическом духе.
В деятельности Духовной службы Вооруженных сил были задействованы 42 священнослужителя, из которых:
8 – военнослужащие срочной службы в статусе дьяконов,
34 – добровольцы, назначенные Первопрестолом, в том числе 1 архимандрит, 16 иереев и 17 дьяконов.
Министр обороны Сурен Папикян указом №159 от 29 января 2026 года признал недействительным указ министра № 728 от 19 июля 2000 года. Этим приказом министерство обороны фактически приостановило деятельность Духовной службы Вооруженных Сил.
Только 8 из 42 священнослужителей будут служить в качестве призывников под координацией Управления морально-психологического обеспечения Вооруженных сил РА. Остальные 34 более служить не будут.
Сурен Папикян этим решением нарушил требование статьи 10 Закона "Об отношениях между Республикой Армения и Армянской Апостольской Святой церковью", согласно которой ААЦ имеет право иметь постоянного духовного представителя в воинских частях», – написал Ара Зограбян.
«Министр обороны Сурен Папикян нарушил даже пункт 5.1 Устава Духовной службы, утвержденного министром обороны, согласно которому Духовная служба может быть упразднена на основании благословенной грамоты Католикоса всех армян и приказа министра обороны РА. Как мы видим, министр не мог единолично упразднить данную службу.
Поводом для данного процесса стало то, что полковые священники отказались по требованию министерства обороны присоединиться к антицерковной программе Никола Пашиняна.
Это – правовая сторона вопроса. А морально-психологическая сторона заключается в том, что действующая власть на самом деле избрала мишенью Национальную Церковь.
Вместо того, чтобы сделать все возможное и оградить армию от этих позорных гонений, они поступают наоборот.
Командование армии, вместо того чтобы делать все для формирования подлинно христианских военнослужащих, действует прямо противоположным образом, также вмешивается во внутренние дела Церкви.
Истинный христианский военнослужащий, верящий во Христа, не боится смерти, не оставит товарища в беде, не пойдёт на бегство из-за малодушия, будет готов к мученичеству ради Бога и Родины. Один солдат с такими качествами сильнее ста солдат врага.
Представляете, какой огромный вред наносит эта власть нашему народу. Поверьте, за эту антицерковную политику расплачиваться придется всей нации, и цена будет высокой и тяжелой», – резюмировал Зограбян.