Նարեկ Կարապետյան. Ուրիշ նպատակ, մոտիվացիա, քան մեր երկիրը դեպի լավը փոխելու, մենք չունենք
«Տաշիրի Արենա»-ում կայացել է Սամվել Կարապետյանի գլխավորած ուժի հանդիպումը համակիրների հետ։ Երևանցիները հնարավորություն են ունեցել անկաշկանդ մթնոլորտում ինտերակտիվ հարցուպատասխանի միջոցով ծանոթանալ Սամվել Կարապետյանի ծրագրերին ու առաջիկա անելիքներին։
Մասնավորապես, երևանցիներին է ներկայացվել «Սամվել Կարապետյանի 5 քայլերը դեպի Ուժեղ Հայաստան» տնտեսական ծրագիրը։ Ներկաները Նարեկ Կարապետյանին ու թիմի մյուս անդամներին հարցեր են ուղղել ոչ միայն տնտեսական ծրագրի, այլև իրենց հետաքրքրող այլ ոլորտների վերաբերյալ։
Քաղաքացիներից մեկը հարցրեց՝ արժե՞ Սփյուռքի ներկայացուցիչներին ներգրավվել «Մեր ձևով»-ի ծրագրերի իրականացման գործում։
«Պատկերացրեք մի ազգ, որ իր 60 տոկոսին չի ներգրավում պրոցեսների մեջ։ Հայ ժողովուրդը, տարբեր տվյալներով, 7-8 մլն է, բայց Հայաստանում ապրում է 3 մլնը»,-արձագանքեց Նարեկ Կարապետյանը։
Նա հիշատակեց հայազգի լորդ Արա Դարզիի անունը, որը համարվում է Մեծ Բրիտանիայի առողջապահական համակարգի ստեղծողը։
«Մեր օրենքներով նա իրավուքն չունի Հայաստանում որևէ պաշտոն ստանալ։ Սա ի՞նչ է նշանակում, որ մենք Սփյուռքի լավագույն համալսարաններում սովորած մասնագետներին չենք կարողանում ներգրավել իրենց հայրենիքին ծառայելու գործին, օրենքով սահմանափակված են։ Այսինքն, մենք կարող ենք ունենալ առողջապահության նախարար, որ այդ ոլորտի հետ նոր է կապեր հաստատել, բայց Արա Դարզիի նման մասնագետը չի կարող լինել նախարար։ Այսպիսի օրինակաները հարյուրավոր են»,-ասաց նա։
Ն. Կարապետյանն ընդգծեց, որ առկա օրենսդրական սահմանափակումների հետևանքով սփյուռքահայերին մի բան է մնում անել. «Մարդիկ գան, Արարատին նայեն ու գնան, որևէ անելու բան չունեն»։
Հարցի տնտեսական կողմին անդրադառնալով՝ «Մեր ձևով» շարժման համակարգողն ասաց, եթե սփյուռքահայերը Հայաստանում պաշտպանված զգացին, ապա մեր երկրի պոտենցիալը կկրկնապատկվի Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հաշվին։
Հանդիպման մասնակիցներից մեկն էլ ցանկացավ իմանալ էներգետիկ ոլորտում կառավարման մեծ փորձ ունեցող Կարապետյանի կարծիքը աղբից էլեկտրաէներգիա ստանալու մասին։
«Շատ լավ միտք է։ Երկու տեսակետից է լավ միտք. Նուբարաշենի աղբավայրը Երևանի աղտոտված օդի հիմնական պատճառներից է, երկու օր առաջ բժիշկների հետ հանդիպման էինք։ Իրենք ասացին, որ օնկո հիվանդութունների թիվը 7 տարում աճել է 20 տոկոսով միայն այն պատճառով, որ Երևանում օդը աղտոտված է։ Ձեր ասած տարբերակի դեպքում մենք կկարողանանք լուծել այդ հարցը»,-արձագանքեց Կարապետյանը։

Нарек Карапетян: Другой цели и мотивации, кроме как изменить нашу страну к лучшему, у нас нет
В «Ташир Арене» 1 февраля прошла встреча представителей возглавляемой известным предпринимателем и благотворителем Самвелом Карапетяном силы со сторонниками. Участники встречи получили возможность в непринужденной атмосфере через интерактивный диалог ознакомиться с программами и ближайшими планами Самвела Карапетяна.
В частности в ходе встречи были представлены подробности экономической программы «5 шагов Самвела Карапетяна к сильной Армении». Присутствующие адресовали вопросы Нареку Карапетяну и другим членам команды не только по экономическим инициативам, но и по другим сферам, представляющим интерес для них.
Один из участников встречи спросил, стоит ли привлекать представителей Диаспоры к реализации программ движения Карапетяна «Мер дзевов» («По-нашему»).
«Представьте нацию, которая 60% своих представителей не вовлекает в процессы. По разным данным, армян 7-8 млн, но в самой Армении проживает лишь 3 млн», – ответил Нарек Карапетян.
Он упомянул имя армянского лорда Ара Дарзи, считающегося создателем системы здравоохранения Великобритании.
«По нашим законам он не имеет права занимать какую-либо должность в Армении. Это значит, что мы не можем привлечь к службе Родине специалистов, обучавшихся в лучших университетах Диаспоры. По закону имеются ограничения. То есть у нас министром здравоохранения может быть человек, который только начинает знакомиться с этой сферой, но такой специалист, как Ара Дарзи, не может быть министром. Таких примеров – сотни», – отметил он.
Нарек Карапетян подчеркнул, что из-за существующих законодательных ограничений представителям Диаспоры остается лишь приезжать в страну, смотреть на Арарат и уезжать, не имея возможности что-либо делать.
Касаясь экономической стороны вопроса, координатор движения «Мер дзевов» («По-нашему») Нарек Карапетян заявил, что если представители Диаспоры почувствуют себя защищенными в Армении, потенциал страны удвоится благодаря нашим соотечественникам.
Другой участник встречи поинтересовался мнением обладающего большим опытом управления в энергетической сфере Н.Карапетяна об идее получения электроэнергии из отходов.
«Очень хорошая идея. Она полезна с двух сторон. Проблема Нубарашенской свалки – одна из основных причин загрязнения воздуха в Ереване. Два дня назад мы встречались с врачами, которые сказали, что за последние 7 лет число онкологических заболеваний выросло на 20% именно из-за загрязнения воздуха в столице. Названный Вами вариант поможет решить эту проблему», – отметил Карапетян.