Բագրատ Սրբազանի նամակը բանտից՝ ուղղված Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովին
Քաղբանտարկյալ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը բանտից նամակ է գրել Christian Solidarity International-ի պատվիրակությանը, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին և Վաշինգտոնում անցկացվող Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովին․
«Հարգելի՛ դեսպան Բրաունբեք,
Միջազգային կրոնական ազատության վեհաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Ձեզ ողջունում եմ Երևան-Կենտրոն քրեակատարողական հիմնարկից՝ մեր Խաչված և Հարություն առած Տիրոջ՝ Հիսուս Քրիստոսի անունով։
Ցավով եմ նշում, որ չեմ կարող ձեզ հետ լինել, երբ դուք պայքարում եք կրոնի և հավատքի ազատության համար։ Սակայն երախտապարտ եմ Christian Solidarity International կազմակերպության մեր ընկերներին և Շվեյցարիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիխ Վոնտոբելին՝ ձեզ հետ հաղորդակցվելու այս հնարավորության համար։
Դուք տեղյակ եք, որ ոչ միայն ես, այլև իմ երեք եղբայր եպիսկոպոսները` Միքայել արք. Աջապահյանը, Մկրտիչ եպիս. Պռոշյանը և Արշակ արք. Խաչատրյանը, լրտեսվել, ձերբակալվել ու հարցաքննվել ենք, զրպարտվել ենք պետական հովանավորությամբ իրականացվող մեդիաարշավների ընթացքում և կալանավորվել կեղծ մեղադրանքներով։
Հայ Առաքելական Եկեղեցուն հավատարիմ այլ հոգևորականներ ևս ենթարկվել են սպառնալիքների ու բռնությունների, սակայն դեռևս չեն կալանավորվել։ Նրանց թվում է նաև մեր Եկեղեցու գլուխը՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը։ Վարչապետ Փաշինյանը հրապարակայնորեն նրան անվանել է «ազգային անվտանգության սպառնալիք»։ Նրա դեմ պետական հովանավորությամբ իրականացվում է հակասահմանադրական արշավ՝ նրան պաշտոնավարումից հեռացնելու և քաղաքականորեն ենթարկվող հոգևորականով փոխարինելու նպատակով։
Այսօր ես ազատազրկված եմ մի պարզ պատճառով. իմ «հանցանքն» այն է, որ ես իշխանությանը հայտնում եմ անցանկալի ճշմարտությունը` Մարտին Լյութեր Քինգ Կրտսերի ոչ բռնի ոգուն համահունչ։
Այդ պարզ ճշմարտությունն այն է, որ քրիստոնյա հայ ազգը կանգնած է գոյաբանական սպառնալիքի առջև։
Հայաստանի Հանրապետությունը ստեղծվել է որպես անվտանգ հայրենիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի և նրանց ժառանգների համար։ Սակայն Ադրբեջանի բռնապետը, որը Հայաստանը կոչում է «Արևմտյան Ադրբեջան», ձգտում է Հայաստանը վերածել վասալ պետության, որը ի վիճակի չէ պաշտպանել հայ ազգին և նրա շահերը։
Այս ջանքերում Ադրբեջանին աջակցում է Թուրքիան, որը կառուցում է ազդեցության գոտի՝ Իսրայելի սահմաններից մինչև Կասպից ծով։
Այս ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից մեկն է` Հայ Առաքելական Եկեղեցուն զրկել հասարակության մեջ անկախ խոսելու կարողությունից։ Ինչո՞ւ։
Հայ Առաքելական Եկեղեցին քրիստոնյա հայ ազգի կենտրոնական հենասյունն է։ Իր պատմության գրեթե ողջ ընթացքին այն եղել է ազգը միավորող միակ հաստատությունը։ Այն վերապրել է իրար հաջորդող բռնի հալածանքներ Օսմանյան Կայսրության, Խորհրդային իշխանությունների և Ադրբեջանի կողմից։
Աշխարհը լավատեղյակ է Հայոց ցեղասպանության և դրա դաժան հետևանքների մասին, որի վերջին դրսևորումն էր Լեռնային Ղարաբաղից` Արցախից հայ քրիստոնյաների էթնիկ-կրոնական զտումը, որից դեռ 3 տարի էլ չի անցել։
Այսօր Հայաստանի ազգային եկեղեցին կրկին հարձակման տակ է։ Ադրբեջանը պնդում է, թե Հայ Առաքելական Եկեղեցին «խաղաղության խոչընդոտ» է և պահանջում է, որ որպես խաղաղության պայման հայկական պետությունը զրկի Եկեղեցուն ազգի կյանքում իր պատմական դերը կատարելու կարողությունից։
Պատմության ընթացքում միշտ եղել են հայեր, անգամ հոգևորականներ, որոնք դարձել են Եկեղեցու հալածիչների գործիքները։ Նրանք դա հաճախ արել են խաղաղության անվան տակ։
«Խաղաղություն, խաղաղություն են ասում, մինչդեռ խաղաղություն չկա» (Երեմիա 8:11)։ Այդպես էր մարգարե Երեմիայի օրոք։ Այդպես է նաև այսօր Հայաստանում։
Խնդրում եմ ձեզ բոլորիդ աղոթել իմ և մյուս հոգևորականների ու Եկեղեցու աջակիցների համար, որոնք այս տարի Հայաստանում ազատազրկվել են, և խրախուսել ուրիշներին ևս աղոթել մեզ համար։
Միաժամանակ հորդորում եմ Վեհաժողովին, փոխնախագահ Վենսին ներկայացնել երեք խնդրանք, երբ նա պատրաստվում է այցելել Հայաստան և Ադրբեջան․
1. Հստակ փոխանցել Ադրբեջանի նախագահին և Հայաստանի վարչապետին, որ Միացյալ Նահանգները չի հանդուրժի Հայ Առաքելական Եկեղեցու շարունակական հալածանքները,
2. Կոչ անել երկու առաջնորդներին` ազատ արձակել իրենց քաղաքական բանտարկյալներին, հատկապես Բաքվում որպես պատանդ պահվող 20 հայերին և Հայաստանում ազատազրկված չորս հոգևորականներին ու Եկեղեցու աջակիցներին,
3. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում որպես երկխոսության կողմ ներառել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին։

I greet you from Yerevan Kentron Prison, in the name of our crucified and risen Lord, Jesus Christ.
I regret that I cannot be with you in person as you campaign for freedom of religion and belief. But I am grateful to friends from Christian Solidarity International and the Swiss parliamentarian, Erich Vontobel, for the opportunity to communicate with you.
You are aware that not only I, but also three of my brother bishops, Mikayel Ajapahyan, Mkrtich Proshyan, and Arshak Khachatryan, have been spied on, arrested, interrogated, slandered in state-sponsored media campaigns and imprisoned on false charges.
Other faithful clergy of the Armenian Apostolic Church have been threatened and abused but have not yet been imprisoned. Among them is the head of our Church, Catholicos Karekin II. Prime Minister Pashinyan has publicly called him a “threat to national security.” He faces an unconstitutional state-sponsored campaign to force him out of office and replace him with a politically pliable cleric.
I am incarcerated today for a simple reason. My offense is to speak an unwelcome truth to power, in the non-violent spirit of Martin Luther King Jr.
That simple truth is that the Christian Armenian nation faces an existential threat.
The Republic of Armenia was created as a secure homeland for the victims of the Armenian Genocide and their descendants. But the dictator of Azerbaijan – who calls Armenia “Western Azerbaijan” – seeks to turn Armenia into a vassal state, unable to protect the Armenian nation and its interests.
Azerbaijan is supported in this effort by Turkey, which is building a zone of influence stretching from the borders of Israel to the Caspian Sea.
A crucial part of this project is to rob the Armenian Apostolic Church of its ability to speak with an independent voice in society. Why?
The Armenian Apostolic Church is a central pillar of the Armenian Christian nation. For much of its history it has been the nation’s only unifying institution. It has survived wave after wave of violent persecution, by the Ottomans, the Soviets, and Azerbaijan.
The world is well aware of the Armenian Genocide and its brutal aftershocks, the most recent being the ethno-religious cleansing of Armenian Christians from Nagorno Karabakh less than three years ago.
Today, Armenia’s national church is again under assault. Azerbaijan claims that the Armenian Apostolic Church is an “obstacle to peace,” and demands that, as a condition for peace, the Armenian state render it incapable of fulfilling its historic role in the life of the nation.
Throughout its history, there have always been Armenians, even clerics, who became instruments for the persecutors of the Church. They have often done so in the name of peace.
“They say, ‘Peace, peace,’ when there is no peace.” Such was the case in the time of the Prophet Jeremiah. Such is the case in Armenia today.
I ask you all to pray for me and the other clergy and supporters of the church who have been imprisoned in Armenia this year, and to encourage others to pray for us as well.
I also urge the Summit to put three requests to Vice President Vance, as he prepares to visit Armenia and Azerbaijan:
1) To make it clear to the president of Azerbaijan and the prime minister of Armenia that the United States will not accept the continued persecution of the Armenian Apostolic Church;
2) To tell both leaders to release their political prisoners – especially the 20 Armenians held hostage in Baku, and the four clergymen and supporters of the church imprisoned in Armenia;
3) To include the Mother See of Holy Etchmiadzin as a dialogue partner in the Armenia-Azerbaijan peace process."