Թրենդային անուններ. Ինչպես են կոչել նորածիններին 2025-ին
Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2025 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին նորածիններին առավել հաճախ տրվող անունների ցանկը: 2025 թվականին Հայաստանում ծնվել է 32 042 երեխա, որոնցից տղաներ՝ 16 796, աղջիկներ՝ 15 246։
Տվյալները փաստում են, որ հայկական ընտանիքներում անվան ընտրության հարցում նախապատվությունները մնում են կայուն, թեև թոփ տասնյակներում տեղ են գտել նաև նոր ու ժամանակակից տարբերակներ:
Տղաների անունների  թոփ 10-յակը
Արդեն քանի տարի անընդմեջ Դավիթ անունը գլխավորում է աղյուսակը. 2025-ին այս անունն է ստացել 1 113 տղա: Երկրորդ տեղում Նարեկն է (704), իսկ եռյակը եզրափակում է Հայկը (608):
Տասնյակում տեղ են գտել նաև Մոնթե, Լեո և Արեգ անունները, որոնք վերջին տարիներին մեծ տարածում են ստացել։
Աղջիկների անունների թոփ 10-յակը
Աղջիկների դեպքում ամենապահանջված անունը Նարեն է (574): Երկրորդ և երրորդ տեղերում են հայկական Արփի (506) և Լուսե (504) անունները:
Ցանկի վերջնամասում (40-50-րդ տեղերում) նկատվում է ավանդական և կարճ ժամանակակից անունների հետաքրքիր համադրություն:
Օրինակ՝ տղաների դեպքում դեռևս արդիական են Գրիգոր, Վահագն և Հարություն անունները, սակայն նրանց կողքին հայտնվել են Սեմ, Մաքս և Առնո անունները: Աղջիկների դեպքում 50 ամենահաճախ հանդիպող անունների ցանկը եզրափակում են Միան, Գաբրիելան և Արմինեն:

Статистический комитет Республики Армения опубликовал список самых популярных имен, которые давали новорожденным в январе-декабре 2025 года. В 2025 году в Армении родились 32 042 ребенка: 16 796 мальчиков и 15 246 девочек.
Данные Статистического комитета Армении свидетельствуют о том, что предпочтения армянских семей в выборе имен остаются в целом стабильными, хотя в топ-десятках появились и новые, современные варианты.
Топ-10 имен для мальчиков
Уже несколько лет подряд имя Давид уверенно возглавляет рейтинг: в 2025 году его получили 1 113 мальчиков. На втором месте – Нарек (704), а тройку лидеров замыкает Айк (608).
В десятку самых популярных также вошли имена Монте, Лео и Арег, которые в последние годы получили широкое распространение.
Топ-10 имен для девочек
Среди девочек самым востребованным именем стало Наре (574). Второе и третье места заняли армянские имена Арпи (506) и Лусе (504).
В конце списка (40-50-е позиции) наблюдается интересное сочетание традиционных и коротких современных имен.
Так, в случае с мальчиками по-прежнему актуальны имена Григор, Ваге и Арутюн, однако рядом с ними появляются такие имена, как Сем, Макс и Арно. У девочек список 50 самых часто встречающихся имен замыкают Миа, Габриэла и Армине.