Ռուբեն Վարդանյանի որդին Ջեյ Դի Վենսի այցին ընդառաջ ԱՄՆ-ին կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել ազատելու քրիստոնյա հայ գերիներին. Catholic Vote
Ամերիկայի կաթոլիկական պաշտպանության կազմակերպությունը՝ Catholic Vote-ն անդրադարձել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան և Ադրբեջան առաջիկա այցին և այդ համատեքստում Բաքվում պահվող քրիստոնյա հայ գերիների ազատ արձակման կարևորությանը: Պարբերականը զրույցել է Ռուբեն Վարդանյանի որդու՝ Դավիթ Վարդանյնաի հետ: Ստորև թարգմանաբար ներկայացվում է հրապարակումը.
«Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը պատրաստվում է այցելել Հայաստան և Ադրբեջան։ Այցին ընդառաջ, բանտարկված հայ քրիստոնյայի որդին կոչ է անում Թրամփի վարչակազմին ճնշում գործադրել 2023 թվականի սեպտեմբերից Ադրբեջանում պահվող բանտարկյալներին ազատ արձակելու համար։
Փետրվարի 4-ին Zeale News-ին տված հարցազրույցում Դավիթ Վարդանյանը պատմել է իր հոր՝ հայտնի հայ բարերար և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալության մասին։ Վարդանյանն ասել է, որ իր հայրը ձերբակալված առնվազն 23 հայերից մեկն է, որոնց Ադրբեջանն ապօրինի բանտարկել է ռազմական հարձակումից հետո։ «Սա զանգվածային ձերբակալություն էր, որը կատարվել է ավելի քան 120,000 քրիստոնյա հայերի էթնիկ զտման արշավի ավարտին», - ասել է Վարդանյանը։
Վարդանյանն ասել է, որ իր հայրը տեղափոխվել է տարածաշրջան 2020 թվականի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմից հետո տեղի քրիստոնյա բնակչությանն աջակցելու համար, որը «լքված էր աշխարհի կողմից»։ «Նա որոշեց հրաժարվել իր ամբողջ կյանքից և վտանգել ամեն ինչ, - ասել է Վարդանյանը: -Նա փորձեց պաշտպանել նրանց՝ ապրել նրանց հետ ամենադժվար պահին։ Եվ նա վճարում է հալածվող փոքր բնակչությանը խաղաղ միջոցներով պաշտպանելու իր փորձի համար»։
Կալանավորման պայմանները
Վարդանյանը հոր դեմ առաջադրված մոտ 40 մեղադրանքները, այդ թվում՝ ահաբեկչության ֆինանսավորումն ու սահմանի ապօրինի հատումը, որակել է շինծու և ասել, որ դատավարությունը չի ապահովում իրավական նույնիսկ տարրական երաշխիքներ։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանը դատում է Ռուբեն Վարդանյանին ռազմական տրիբունալում, ինչը միջազգային նորմերի խախտում է, քանի որ նա ռազմական պաշտոն երբեք չի զբաղեցրել։ «Նա, ըստ էության, քաղաքական շոուի մասնակից է դարձել», - ասել է Վարդանյանը։
Վարդանյանի խոսքով, անկախ լրագրողներին և դիտորդներին արգելվում է մասնակցել դատավարություններին, ընտանիքի հետ շփումն էլ խիստ սահմանափակվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին երկրից վտարելուց հետո։ Ընտանիքի միակ կապն այժմ կարճ, խիստ վերահսկվող հեռախոսազանգերի միջոցով է։ Ավելին, նրա հայրը պահվել է մենախցում և ենթարկվել բռնության։
Ադրբեջանը չի հրապարակել կալանավորվածների ամբողջական ցուցակը։ Ըստ Վարդանյանի, 4 հոգու ազատելուց հետո այս պահին կա հաստատված 19 կալանավոր, թեև ընդհանուր թիվը կարող է ավելի մեծ լինել, ինչը պայմանավորված է անհայտ կորած ռազմագերիներով։ Ինչպես նախկինում հաղորդել էր Zeale News-ը, ռազմական հարձակումներից հետո մոտ 80 անձ դեռ մնում է անհայտ կորած։
Վարդանյանը նշել է, որ դատավարություններն արտացոլում են Ադրբեջանի քաղաքական համակարգը, որը մոտ չորս տասնամյակ վերահսկվում է Ալիևների ընտանիքի կողմից և չունի անկախ դատական համակարգ կամ ազատ մամուլ։
Քրիստոնյաների հետապնդումն Ադրբեջանում
Վարդանյանի խոսքով, կալանավորվածները ենթարկվում են սահմանափակումների իրենց քրիստոնեական հավատքի հարցում։ Հոր կալանքի առաջին շաբաթվա ընթացքում թույլ չի տրվել նրան ուղարկել Աստվածաշունչ և հայ քրիստոնեական մեկ այլ հիմնարար տեքստ, թեև իշխանությունները թույլատրել են նրան ուղարկել մի քանի այլ գրքեր։
«Բայց ամենասարսափելին, - հավելել է Վարդանյանը, - այլ բանտարկյալներից մեզ հասել են տեղեկություններ, որ խաչի կամ որևէ այլ տեսակի «նշաններով» դաջվածքներ ունեցողների մարմնի այդ հատվածները այրել են»։
Վարդանյանը խոսել է նաև այժմ լքված Լեռնային Ղարաբաղում հայկական եկեղեցիների և քրիստոնեական սրբավայրերի ոչնչացման բազմաթիվ վկայությունների մասին՝ քրիստոնյաների դեմ արշավը որակելով համակարգված և կանխամտածված։
Freedom House-ը Ադրբեջանը դասում է աշխարհի ամենառեպրեսիվ երկրների շարքում՝ իր «Ազատությունն աշխարհում» վարկանիշում երկրին տալով 100-ից 7 միավոր։ Համեմատության համար` Կուբան գնահատվում է 10, Իրանը՝ 11, Վենեսուելան՝ 13։
Ի՞նչ սպասել
Ռազմագերիների հարցը նորից ուշադրության կենտրոնում է Վենսի՝ Հայաստան և Ադրբեջան սպասվող այցին ընդառաջ։ Այցը կապված է ԱՄՆ դիվանագիտական նոր նախաձեռնության՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ծրագրի հետ։
Թրամփն ասել է, որ այցի հիմքում 2025 թվականի օգոստոսին Սպիտակ տանը հայտարարված խաղաղության շրջանակն է, որը նպատակ ունի վերջ դնել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տասնամյակներ շարունակվող տարածքային վեճին։ Reuters-ը հաղորդել է, որ այդ շրջանակը ներառում է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում և հանձնառություններ միջազգային իրավունքի նկատմամբ։
Վարդանյանի խոսքով, օգոստոսյան իրադարձությունը չի հանգեցրել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման։ Նախաստորագրվել է շրջանակային տեքստ, որում չի խոսվում ձերբակալված հայերի մասին։
«Դուք չեք կարող քրիստոնյա պատանդներ պահել բանտախցերում և ակնկալել, որ աշխարհը կհավատա իրական խաղաղությանը», - ասել է նա։
Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին և ԱՄՆ-ին ամբողջ աշխարհում քրիստոնյաների պաշտպանությունն առաջնահերթություն համարելու համար և նշել, որ Թրամփը նախկինում անդրադարձել է հայ բանտարկյալների ճակատագրին։ Ըստ OC Media-ի, օգոստոսին Թրամփը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ասել է, որ մտադիր է խնդրել ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող բանտարկյալներին և ասել, որ հավատում է, որ Բաքուն կհամաձայնվի։
«Սա եզակի հնարավորություն է կրկին աշխարհին ցույց տալու, որ նախագահն ու փոխնախագահն իրենց խոսքի տերն են, - ասել է Վարդանյանը։ -Քրիստոնյաների պաշտպանությունն այս վարչակազմի գլխավոր առաջնահերթություններից է ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլև ամբողջ աշխարհում»։
Ըստ նրա, փոխնախագահը, որը հրապարակայնորեն խոսել է քրիստոնյաների նկատմամբ համաշխարհային հալածանքների մասին, կարող է օգնել բանտարկյալների ազատ արձակմանը տարածաշրջանային առաջնորդների հետ անմիջական շփման միջոցով։
«Սա փոքր ջանքով մեծ արդյունքի հասնելու հնարավորություն է, - ասել է Վարդանյանը։ -Կարծում եմ, որ փոխնախագահի աջակցությամբ նրանց կարելի է վերադարձնել տուն»»։

Catholic Vote: Сын Рубена Варданяна в преддверии визита Вэнса призывает США приложить усилия для освобождения армянских пленных
14:03 06/02/2026
Американская католическая правозащитная организация Catholic Vote обратилась к предстоящему визиту в Армению и Азербайджан вице-президента США Джея Ди Вэнса и в этом контексте подчеркнула важность освобождения удерживаемых в Баку армянских пленных-христиан.
Издание побеседовало с Давидом Варданяном – сыном незаконно удерживаемого более 2 лет в бакинской тюрьме бывшего государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), бизнесмена и мецената Рубена Варданяна.
Перевод материала на русский язык с сокращениями – ниже:
«В то время как вице-президент США Джей Ди Вэнс готовится к дипломатическому визиту в Армению и Азербайджан, сын заключенного армянского христианина призывает администрацию Трампа добиваться освобождения заключенных, удерживаемых в Азербайджане с сентября 2023 года.
В интервью Zeale News от 4 февраля Давид Варданян рассказал о задержании своего отца – известного армянского мецената и бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна. По его словам, его отец – один из, как минимум, 23 армян, незаконно заключенных за решетку Азербайджаном после военного наступления.
„Это был массовый арест, произведенный в конце кампании этнических чисток, которая затронула более 120 000 армян-христиан”, – сказал Варданян.
Варданян рассказал, что его отец переехал в Нагорный Карабах после войны между Арменией и Азербайджаном в 2020 году, чтобы поддержать местное христианское население, которое „было брошено миром”.
„Он решил пожертвовать своей жизнью и рискнуть всем, – сказал Варданян. – Он пытался защитить их – жить с ними в самый тяжелый момент. И он расплачивается за то, что мирным путем выступил в защиту преследуемого меньшинства”.
Условия содержания
Варданян назвал обвинения против отца – примерно 40 пунктов, включая такие утверждения, как финансирование терроризма и незаконное пересечение границы, – сфабрикованными и заявил, что в ходе разбирательства отсутствуют элементарные правовые гарантии. Он указал, что Азербайджан судит Рубена Варданяна в военном трибунале, что противоречит международным нормам, поскольку он никогда не занимал военной должности. „По сути, он оказался на показном политическом шоу”, – отметил Варданян.
По словам Давида Варданяна, независимым журналистам и наблюдателям запрещается присутствовать на судебных заседаниях, а контакты Рубена Варданяна с семьей строго ограничены с тех пор, как Азербайджан выслал из страны Международный комитет Красного Креста. Единственный способ связи Рубена Варданяна с семьей теперь – это короткие, тщательно контролируемые телефонные звонки. Более того, его отец содержался в одиночной камере и подвергался насилию.
Азербайджан не опубликовал полный список задержанных. Давид Варданян заявил, что в настоящее время подтверждено содержание под стражей 19 заключенных после освобождения четырех, но общее число может быть выше из-за пропавших без вести военнопленных. Как ранее  сообщало Zeale News , после военных атак около 80 человек до сих пор числятся пропавшими без вести.
Давид Варданян заявил, что судебные разбирательства отражают политическую систему Азербайджана, которая находится под контролем семьи Алиевых примерно четыре десятилетия и не имеет независимой судебной системы или свободной прессы.
Преследования христиан в Азербайджане
Варданян также заявил, что заключенные сталкиваются с ограничениями в исповедании своей христианской веры. Он указал, что попытки в течение первой недели содержания его отца под стражей отправить ему Библию и другой основополагающий текст армянского христианства были отклонены, хотя власти разрешили отправить ему несколько других книг.
„Но самое ужасное, – добавил Давид Варданян, – мы слышали от других заключенных, что у тех, у кого были татуировки в виде крестов или каких-либо других религиозных символов на теле, эти участки им обжигали”.
Он указал на обширную документацию о разрушенных армянских церквях и христианских святынях ныне в Нагорном Карабахе – после его захвата, назвав кампанию против христиан систематической и преднамеренной.
Freedom House относит Азербайджан к числу самых репрессивных стран мира, присвоив ему 7 баллов из 100 в рейтинге „Свобода в мире”. Для сравнения: Куба получила 10 баллов, Иран – 11, Венесуэла – 13.
Чего ожидать дальше?
Вопрос военнопленных вновь оказался в центре внимания в преддверии визита Вэнса в Армению и Азербайджан. Поездка связана с новой дипломатической инициативой США – предложенной президентом Дональдом Трампом региональной транспортно-экономической программой „Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания” (Trump Route for International Peace and Prosperity, TRIPP).
Трамп  заявил, что визит будет основан на мирном  соглашении, объявленном в Белом доме в августе 2025 года и направленном на прекращение многолетнего территориального спора вокруг Нагорного Карабаха. Агентство Reuters сообщило, что это соглашение включает взаимное признание территориальной целостности и обязательства в соответствии с международным правом.
По словам Варданяна, августовское мероприятие не привело к подписанию мирного договора, а вместо этого завершилось парафированием рамочного текста, в котором нет каких-либо  упоминаний об армянских заключенных.
„Нельзя держать христианских заложников в темницах и ожидать, что мир поверит в существование настоящего мира”, – сказал он.
Варданян выразил благодарность Трампу и США за то, что они уделяют первостепенное внимание защите христиан во всем мире, и отметил, что Трамп ранее уже затрагивал судьбу армянских заключенных. По данным  OC Media, в августе Трамп заявил премьер-министру Армении Николу Пашиняну о своем намерении потребовать освобождения заключенных, содержащихся в Азербайджане, и выразил уверенность, что Баку удовлетворит его просьбу.
„Это уникальная возможность еще раз показать миру, что президент и вице-президент США держат свое слово”, – сказал Варданян, добавив: „Защита христиан является ключевым приоритетом для этой администрации не только в США, но и во всем мире”.
Он сказал, что вице-президент, который публично высказывался о преследованиях христиан по всему миру, мог бы помочь добиться освобождения заключенных путем прямого взаимодействия с региональными лидерами.
„Это шанс добиться большого результата малыми усилиями, – сказал Варданян. – Я считаю, что при поддержке вице-президента их можно вернуть домой”».