ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ կազմակերպությունը փորձում է կանխել պատերազմը Եվրոպայում
Եվրոպայի ժողովուրդները վախենում են տարածաշրջանում սպասվող պատերազմից, և Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) փորձում է կանխել այն։ Այս մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն։
«Ոչ ոք չի կարող ժխտել, որ Եվրոպան անվտանգության խնդրի առջև է կանգնած»,-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ասել է նա Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։ Նրա խոսքով՝ Եվրոպայի ժողովուրդները «նույնիսկ վախենում են սպասվող պատերազմից»։
«Սա ոչ միայն շարունակվող պատերազմ է, այլև սպասվող։ Հետևաբար, անվտանգության կազմակերպությունը, որը համաեվրոպական անվտանգության կազմակերպություն է, պետք է անի ամեն ինչ՝ այս խնդիրները լուծելու համար։ Սա հենց այն է, ինչ մենք փորձում ենք անել»,-ընդգծել է Սինիրլիօղլուն։ Նա հավելել է, որ «դիվանագիտության մեջ արդյունքները անմիջապես չեն լինում» և որ «անհրաժեշտ է համբերություն»։

The peoples of Europe fear an impending war in the region, and the Organization for Security and Co-operation in Europe is trying to prevent it, the organization’s Secretary General Feridun Sinirlioglu has stated.
"No one can deny that Europe is facing a security problem," he said at a press conference following talks with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov. According to him, European nations "are even afraid of a coming war."
"It is not only about the ongoing war, but also about a future one. Therefore, a security organization that is a pan-European security body must do everything possible to address these problems. That is exactly what we are trying to do," Sinirlioglu stressed. He added that "in diplomacy, results are never instantaneous" and that "patience is required."