Իրավաբանները բացատրում են՝ ինչպես է հնարավոր Սամվել Կարապետյանին վարչապետի թեկնածու առաջադրելը
«Սահմանադրության 148 հոդվածը սահմանում է, թե ով կարող է լինել մեր երկրի վարչապետը։ 148 հոդվածը փոփոխվում է խորհրդարանի միջոցով, ոչ թե հանրաքվեով։ Իսկ ի՞նչ ընտրություններ են սպավում հունիսի 7-ին մեր երկրում»,-հայտարարեց «Մեր Ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը՝ ներկայացնելով, թե իրավական ինչ կարգավորումների շրջանակում է հնարավոր դարձել Սամվել Կարապետյանի թեկնածության առաջադրումը վարչապետի պաշտոնում։
Իրավաբան Սիրանուշ Սահակյանը  հայտնեց, որ Սահմանդրության 148 հոդվածն անփոփոխելի չէ, ավելին դրա փոփոխության համար հանրաքվե չի պահանջվում, փոփոխությունների մեխանիզմներն ավելի ճկուն են։
«Անհրաժեշտ է ԱԺ կողմից փոփոխությունների տեքստի ընդունում։ Քվեարկության ժամանակ այն պետք է հավաքի պատգամավորների թվի 2/3-ի ձայները»,-ասաց Սահակյանը։
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Արթուր Ղամբարյանն էլ նշեց, որ վարչապետի պաշտոնի համար 148 հոդվածով նախատեսված պահանջները կաող են փոփոխվել ավելի պարզեցված կարգով՝ ԱԺ կողմից։
Հոդված 148 հոդված. Կառավարության անդամին ներկայացվող պահանջները
1. Կառավարության անդամը պետք է բավարարի պատգամավորին ներկայացվող պահանջները:
2. Կառավարության անդամի վրա տարածվում են պատգամավորի համար սահմանված անհամատեղելիության պահանջները: Նրա համար օրենքով կարող են սահմանվել անհամատեղելիության լրացուցիչ պահանջներ:
Նարեկ Կարապետյանը հայտարարեց, որ ընտրություններից 20 օր անց ԱԺ առաջին նիստին անմիջապես հանդես կգան համապատասխան օրենսդրական փոփոխության որոշմամբ. «Ժողովրդի վստահությամբ և Ազգային ժողովի մանդատով թույլ տանք միայն մեկ՝ Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող ցանկացած անձի դառնալ Հայաստանի վարչապետ, այդ ժամանակ Սամվել Կարապետյանը կլինի միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի»։

Правовые механизмы выдвижения Самвела Карапетяна на пост премьера Армении: комментарии юристов
«Статья 148 Конституции РА устанавливает, кто может быть избран премьер-министром нашей страны. Эта статья изменяется парламентом, а не посредством референдума. А какие выборы ожидаются в нашей стране 7 июня?» – заявил координатор движения «Мер дзевов» («По-нашему») Нарек Карапетян, представляя правовые основания, в рамках которых стало возможным выдвижение Самвела Карапетяна на пост премьер-министра на запланированных на 7 июня парламентских выборах.
Соучредитель Международного центра развития парламентаризма, правозащитник и специалист по конституционному праву, представитель движения «Мер дзевов» («По-нашему») Гоар Мелоян сообщила, что статья 148 Конституции РА не относится к числу неизменяемых, более того – для ее изменения не требуется проведение референдума, а механизмы внесения изменений являются более гибкими.
«Необходимо принятие поправок Национальным Собранием. При голосовании поправки должны поддержать не менее 2/3 от общего числа депутатов», – подчеркнула Саакян.
Доктор юридических наук Артур Гамбарян также отметил, что требования к кандидату на должность премьер-министра, предусмотренные статьей 148 Конституции РА, могут быть изменены решением парламента.
Статья 148 под названием «Требования, предъявляемые к члену Правительства» гласит:
1. Член Правительства должен соответствовать требованиям, предъявляемым к депутату.
2. На члена Правительства распространяются требования несовместимости, установленные для депутата. Законом для него могут устанавливаться дополнительные требования несовместимости.
Нарек Карапетян заявил, что спустя 20 дней после выборов в НС РА на первом заседании парламента они незамедлительно представят соответствующее законодательное изменение.
«С доверием народа и мандатом Национального Собрания позволим любому лицу, имеющему только гражданство Республики Армения, стать премьер-министром. К тому времени Самвел Карапетян будет гражданином только Республики Армения», – отметил он.