Արդեն ուրվագծվում են հունիսի 7-ին կայանալիք հորհրդարանական հերթական ընտրությունների մասնակից ուժերը, ֆորմատները։ Ի՞նչ սպասել առաջիկայում, արդյոք մասնակից ուժերը պատրաստ են մոլդովական սցենարով ընտրություններին, որի մասին հրապարակավ հայտարարել է Եվրոպական միության դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը։
Այս ու այլ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանի հետ։
Panorama.am-Պարոն Բադալյան, ԵՄ պաշտոնյան հայտարարեց, որ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Հայաստանին կաջակցեն, ինչպես Մոլդովային։ Դուք բազմիցս ասել եք, որ հին գործիքակազմերը չեն աշխատելու։ Հիմա տեսնո՞ւմ եք, որ ընտրություններին մասնակցելու մասին հայտարարած ուժերը փոխել են դրանք։
Արմեն Բադալյան-Այո, մոլդովական տարբերակն այս ընտրություններին ոչ միայն աշխատելու է, այլև սկսել է աշխատել, մասնավորապես սահմանփակվել է դիտորդական առաքելությունների գործունեությունը, բարեգործության հետ կապված օրենքն ընդունեցին, որի օգնությամբ կարող են կուսակցություններին չգրանցել։ Բացի այդ դրսի աջակցությունն իշխող քաղաքական ուժին բավականին նկատելի ու տեսանելի է։
Ինչ վերաբերում է ընտրության մասնակից մյուս ուժերին, ապա նրանք, այս փոփոխությունները քննադատելուց զատ, ուրիշ ոչնչով չեն զբաղված։ Ասել, որ նրանք նկատել են փոփոխություններն ու փոխել են գործիքակազմերը, չեմ կարող։ Գործիքները չեն փոխել, գնում են ընտրություններին հին ձևերով, կարծես թե մոլդովական սցենարն իրենց համար գոյություն չունենա։
Panorama.am-Կարծիք կա, որ եթե ընդդիմությունն ընտրություններին մասնակցի 4-5 խոշոր դաշինքով, ապա քվեարկությունից հետո կարելի է գործարկել Գյումրիի ՏԻՄ ընտրությունների սցենարը։
Արմեն Բադալյան-Չէ, չի կարող նման բան լինել։ Առաջին հերթին, խորհրդարանական ընտրություններին չի լինում իշխանություն ու ընդդիմություն, մարդիկ չեն քվեարկում, որ դու ընդդիմություն ես, քվեարկում են լրիվ ուրիշ սկզբունքներով։ Նման կարծիք հայտնողները չեն հասկանում՝ ինչ է ընտրական գործընթացը։ Մարդը քվեարկում է, քանի որ դու արևմտամետ ես, անկախ այն բանից, դու իշխանությո՞ւն ես, թե՞ ընդդիմություն, Մարդը քվեարկում է, քանի որ դու Գագիկ Ծառուկյանն ես, Նիկոլ Փաշինյանն ես, Սամվել Կարապետյանն ես, Ռոբերտ Քոչարյանն ես՝ անկախ այն բանից, դու իշխանությու՞ւն ես, թե՞ ընդդիմություն։
Բացի այդ, Գյումրիում ավագանու, համայնքապետի ընտրություն էր, ԱԺ ընտրությունն աշխարհքաղաքական ընտրություն է։ Քաղաքապետը չի որոշում «Թրամփի ուղու» ճակատագիրը, Արցախի հարցը։ Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ձևավորվում է կառավարություն, որը լուծում է աշխարհքաղաքական հարցեր։ Սարիկ Մինասյանի հետևում Եվրամիությունը կանգնած չէր, մինչդեռ հիմա իշխող քաղաքական թիմի թիկունքին, այո, Եվրամիությունը, ԱՄՆ-ն, դրան գումարած Թուրքիան, Ադրբեջանը, Իսրայելն ու Մեծ Բրիտանիան կանգնած են։
Բացի այդ, ընտրությունների մասնակիցները չեն կարող սահմանափակվել դաշինքներով, հաշվի առեք, որ կարող են մասնակցել 25-30 ուժեր, բայց պետք է հստակ լինի, մասնակցում է ոչ թե ընդդմությունը, այլ քաղաքական ուժերը կամ լիդերների կողմից առաջնորդվող քաղաքական միավորները, և քվեարկությունն էլ իրականացվում է լրիվ ուրիշ սկզբունքով։ Մի բան, որ Հայաստանում այդպես էլ չհասկացան։
Panorama.am-Քանի որ ասացիք, սրանք աշխարհքաղաքական ընտրություններ են, նշեցիք, թե ովքեր են աջակցում իշխող ուժին, Դուք տեսնո՞ւմ եք, որ ընդդիմադիր ուժերն աշխատում են ԵՄ-ի ու հիշյալ երկրների, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Իրանի հետ։
Արմեն Բադալյան-Նրանք չեն կարող աշխատել ԵՄ-Ֆրանսիա-ՄԵծ Բրիտանիա-Իսրայել-Ադրբեջան ու այլ երկրների հետ, քանի որ այդ երկրներն արդեն իրենց ընտրությունը կատարել են։ Մեզ դուր գա, թե ոչ, այս երկրները խառնվելու են ընտրություններին։ Դատապերտեք, թե չդատապարտեք, նրանք միջամտելու են, Կայա Կալասն արդեն ասաց՝ 15 մլն եվրո են տրամադրելու։ Մայիսի 4-ին էլ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովը կանցկացվի Հայաստանում։ Ինչ վերաբերում է ընտրության մասնակից մյուս ուժերին, ապա արևմտամետ ուղղվածության ուժերը չեն կարող աշխատել Ռուսաստանի հետ, իսկ ռուսամետ չասենք, ասենք, եվրասիամետ ուժերը պետք է աշխատեն Ռուսաստանի ու Իրանի հետ, քանի որ այս երկրները շահագրգռված են, որ արևմուտքն իր դիրքերն այստեղ չամրապնդի։ Բայց նման աշխատանք մենք չենք տեսնում։ Մենք տեսնում ենք, որ նրանք քննադատում են իշխող քաղաքական ուժին, թե ինչու է աշխատում արևմուտքն այստեղ։ Տեսնում ենք դատապարտումներ։ Որ դատապարտեցիր, չե՞ն աշխատելու։
Panorama.am-Միգուցե չաշխատելը պայմանավորված է հասարակության մեջ առկա հակառուսական տրամադրություններո՞վ։
Արմեն Բադալյան-Ոչ, միգուցե դա բացատրվում է իրենց աշխատել չցանկանալու, իշխանության գալու ցանկություն չունենալու հետ։ Տպավորությունն այնպիսին է, որ այդ ուժերը պայքարում են ընդդիմադիր մնալու, մի քանի մանդատ վերցնելու համար։ Միգուցե պետք է աշխատե՞լ։ Միշտ իմացեք, իշխող քաղաքական ուժին պետք է հաղթել մինչև ընտրությունները։ Եթե մինչև ընտրություն չհաղթեցին, հունիսի 7-ին չեն հաղթի։
Panorama.am-Դուք խոսում եք իմպիչմենթի՞ մասին։
Արմեն Բադալյան-Սահմանադրությունը դրա իրավունքը տալիս է։ Պարտադիր չի իմպիչմենթ, կարող են հաղթել, իսկ հունիսի 7-ին ընդամենը ֆիքսել հաղթանակը։ Այս պահի դրությամբ, եթե ֆորսմաժոր չլինի, աշխատաոճի փոփոխություն տեղի չունենա, մենք կտեսնենք ևս հինգ տարի նույն քաղաքական ուժի իշխանության մնալը։

Партию «Гражданский договор» нужно победить до выборов – Армен Бадалян
Уже начинают вырисовываться участники предстоящих 7 июня парламентских выборов в Армении, форматы участия в них политических сил. Чего ожидать в ближайшее время и готовы ли политические силы к выборам по «молдавскому сценарию», о котором публично заявила глава дипломатии ЕС Кая Каллас?
Об этих и других вопросах корреспондент Panorama.am побеседовала с политтехнологом Арменом Бадаляном.
– Г-н Бадалян, глава дипслужбы ЕС Кая Каллас заявила: «В Армении скоро выборы, и что мы можем сделать, чтобы им помочь? Они попросили аналогичную помощь для противодействия зловредному влиянию, как мы оказали Молдове...» Вы неоднократно говорили, что старые инструментарии больше не работают. Вы сейчас видите, что силы, объявившие о своем участии в выборах, изменили их?
– Да, «молдавский сценарий» на этих выборах не только будет работать, он уже начал работать. В частности, ограничена деятельность наблюдательных миссий, принят закон, связанный с благотворительностью, с помощью которого могут отказать партиям в регистрации. Кроме того, внешняя поддержка правящей политической силы достаточно заметна и очевидна.
Что касается других участвующих в выборах политсил, то, кроме критики этих изменений, они ничем иным не занимаются. Сказать, что они заметили изменения и поменяли инструментарий, я не могу. Они идут на выборы по старым схемам, словно «молдавского сценария» для них не существует.
– Есть мнение, что если оппозиция пойдет на выборы 4-5 крупными блоками, то после голосования можно будет реализовать сценарий, аналогичный выборам в органы местного самоуправления в Гюмри в марте 2025 года.
– Нет, такого быть не может. Прежде всего, на парламентских выборах нет деления на власть и оппозицию в привычном понимании. Люди голосуют не потому, что ты оппозиция, а по совершенно другим принципам. Те, кто так рассуждает, не понимают сути избирательного процесса.
Избиратель голосует за тебя, потому что ты, например, прозападный – независимо от того, во власти ты или в оппозиции. Голосуют за Гагика Царукяна, Никола Пашиняна, Самвела Карапетяна или Роберта Кочаряна – опять же вне зависимости от того, во власти они или в оппозиции.
Кроме того, в Гюмри выбирали Совет старейшин и мэра, а выборы в Национальное Собрание – это геополитические выборы. Мэр не решает судьбу «Маршрута Трампа» или вопрос Арцаха. По итогам парламентских выборов формируется правительство, которое решает геополитические вопросы. На выборах в Совет старейшин Гюмри за кандидатом от партии власти «Гражданский договор» Сариком Минасяном не стоял Евросоюз, тогда как сейчас за правящей политической командой стоят ЕС и США, а также Турция, Азербайджан, Израиль и Великобритания.
Кроме того, участники выборов не могут ограничиваться блоками. Следует учитывать, что участвовать могут 25-30 сил. Но важно понимать: участвует не оппозиция как таковая, а политические силы или возглавляемые лидерами политические единицы, и голосование происходит по совершенно другим принципам – то, что в Армении так и не поняли.
– Вы сказали, что это геополитические выборы и перечислили, кто поддерживает правящую силу. Видите ли вы, что оппозиционные силы работают с ЕС, упомянутыми странами, а также с Россией и Ираном?
– Они не могут работать с ЕС, Францией, Великобританией, Израилем, Азербайджаном и другими странами, поскольку эти государства уже сделали свой выбор. Нравится нам это или нет, они будут вмешиваться в выборы. Осуждайте или не осуждайте – они вмешаются. Кая Каллас уже заявила о выделении 15 млн евро. Кроме того, 4 мая в Армении пройдет саммит Европейского политического сообщества.
Что касается других участников выборов: силы с прозападным курсом не могут работать с Россией, а условно проевразийские силы должны работать с Россией и Ираном, поскольку эти страны заинтересованы в том, чтобы Запад не укрепил здесь свои позиции. Но такой работы мы не видим. Мы видим лишь критику с их стороны в адрес правящей силы за сотрудничество с Западом и осуждения. Из-за осуждения они перестанут работать?
– Возможно, отказ от сотрудничества связан с антироссийскими настроениями в обществе?
– Нет. Возможно, это объясняется нежеланием работать и отсутствием стремления прийти к власти. Создается впечатление, что эти силы борются за то, чтобы остаться в оппозиции и получить несколько мандатов в НС. Возможно, нужно работать? Всегда нужно помнить: правящую силу необходимо победить до выборов. Если до выборов не победили, 7 июня не победят.
– Вы говорите об импичменте?
– Конституция предоставляет такое право. Не обязательно речь об импичменте – можно победить и 7 июня просто зафиксировать победу. На данный момент, если не произойдет форс-мажора и не изменится стиль работы, мы увидим еще пять лет пребывания у власти той же политической силы.