Դավիթ Տոնոյանի գործով Եվրոպական դատարանը գանգատը կոմունիկացրել է ՀՀ կառավարությանը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ընդունել է քննության ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքների խախտման մասին փաստաբան Իրինա Դանիելյանի կողմից ներկայացված գանգատն և այն պաշտոնապես հաղորդել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ պահանջելով ներկայացնել դիրքորոշում։ Այս մասին հայտարարել է Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի պաշտպանական խումբը։
Պաշտպանները մանրամասնում են՝ դիմումը քննության է ընդունվել «well-established case-law» ընթացակարգով, ինչը նշանակում է, որ դրանում բարձրացված հարցերը վերաբերում են այնպիսի իրավախախտումների, որոնց առնչությամբ Եվրոպական դատարանն արդեն ձևավորել է կայուն և հաստատված նախադեպային իրավունքի շրջանակ։ Այլ կերպ ասած՝ նմանատիպ իրավիճակներում խախտումները նախկինում բազմիցս արձանագրվել են դատարանի կողմից, և առկա է ձևավորված իրավական գնահատական։
Գանգատը վերաբերում է՝
▪ կալանքի` իրավաչափությանը,  տևողության հիմնավորվածությանը,
▪ դատարանների որոշումների պատճառաբանվածությանը,
▪ իրավական որոշակիության և կողմերի հավասարության սկզբունքների պահպանմանը։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Տոնոյանը շուրջ երեք տարի գտնվել է կալանքի տակ։ Սույն փուլում քննությունը վերաբերում է բացառապես Կոնվենցիայի ենթադրյալ խախտումներին և չի առնչվում մեղավորության հարցին, ինչպես նաև չի կանխորոշում դատավարության արդյունքը։
«Ի դեպ, հարկ ենք համարում հատուկ շեշտադրել նաև այն, որ Հայաստանի Հանրապետության Վճռաբեկ դատարանը նույնպես  վարույթ է ընդունել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի վերաբերյալ գործով նույնաբնույթ հարցի վերաբերյալ վճռաբեկ բողոք, սակայն արդեն մեկ տարուց ավելի է, ինչ հիշյալ վճռաբեկ բողոքի վերաբերյալ որոշում չի կայացվել: Դատական գործընթացը Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակվում է»,-հայտնում է Դավիթ Տոնոյանի պաշտպանական խումբը։

The European Court of Human Rights (ECHR) has communicated to the Armenian government a complaint filed on behalf of former Defense Minister Davit Tonoyan alleging violations of his rights to liberty and security, his legal team said on Monday.
The application, submitted by lawyer Irina Danielyan, has been accepted for examination under the court’s well-established case-law procedure, which applies to cases raising issues on which the court has already developed consistent jurisprudence.
The complaint concerns the lawfulness and length of Tonoyan’s pre-trial detention, the reasoning of domestic court decisions and compliance with the principles of legal certainty and equality of arms.
Tonoyan spent nearly three years in pre-trial detention. The current proceedings before the ECHR relate solely to alleged violations of the European Convention on Human Rights and do not address the question of his guilt or the outcome of the criminal case.
His legal team also noted that Armenia’s Court of Cassation has accepted for review a similar appeal in Tonoyan’s case but has not issued a ruling for more than a year. Domestic proceedings remain ongoing, they said.