Մոդուլային ատոմակայանի արտադրող էլեկտրաէներգիայի սակագինը կլինի թանկ՝ 60-80 դրամ. Ղազինյան
«Տեղի է ունենում խաբեություն»,- ասուլիսում ասաց «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ նախկին գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Դավիթ Ղազինյանը՝ խոսելով ամերիկյան խոստացած մոդուլային ատոմայանի մասին։
Նա նշեց, որ ԱՄՆ-ում 2023 թվականին տրվել է մոդուլային ատոմակայանի նախագիծ անելու և կառուցելու առաջին լիցենզիան, սակայն նույն թվականին կանգնեցվել է շինարարությունը, պարզվել է, որ իրական նախագծից շատ ավելի թանկ է։
«Այսինքն այդ 5+4 միլիարդ ևս հստակ թիվ չէ»,- նշեց նա։
Ղազինյանի խոսքով, որևէ մեկը չի ասում, որ դա վատ բան է. «Ասում ենք, որ սխալ եք անում, այդ պետությունը չունի կառուցած մոդուլային ատոմակայան, որ գնաս, տեսնեն ինչպես է կատարվում։ Իմ ինֆորմացիայով, աշխարհում դեռևս ցանցին կպած մոդուլային ատոմակայան չկա։ Կա ռուսական, որը ցանցին կպած չէ, ինքնավար աշխատում է։ Դա նոր գիտություն է, դեռևս պետք է հղկվի, նոր մտնենք այդ պարտքի տակ»։
Նա նաև նշեց, որ որևէ մեկը չի խոսում ինքնարժեքի մասին։
«Մեր հաշվարկներով, եթե վճարվի 9 միլիարդը՝ ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ։ Այդ դեպքում կամ դա պետք է ուղղակի կառուցվի և չաշխատի, քանի որ ինքնարժեքը թանկ է, կամ սակագինը թանկացվի, քանի որ արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքն արդեն թանկ է, պետք է սուբսիդավորվի պետբյուջեից՝ թաքուն կամ պաշտոնական ինչ որ ճանապարհներով»,- ասաց Դավիթ Ղազինյանը։

David Ghazinyan, former CEO of the Electric Networks of Armenia and a board member of the Strong Armenia party, told a news conference that the government was underestimating the potential cost and risks associated with the U.S.-backed modular nuclear initiative.
“There is deception taking place,” Ghazinyan said, arguing that the projected $5 billion plus an additional $4 billion in costs was not a fixed figure and could increase.
He noted that in the United States the first license for the design and construction of a small modular reactor was issued in 2023, but construction was halted the same year after costs were found to be significantly higher than initially projected.
“That $5+4 billion is not a definitive number,” he said.
Ghazinyan added that no country currently operates a grid-connected small modular nuclear power plant, according to his information. He said a Russian project exists but operates autonomously rather than being connected to a national grid.
“This is new technology that still needs refinement before we take on such debt,” he said.
He also criticized a lack of transparency regarding the plant’s production costs.
“Based on our calculations, if $9 billion is spent, the production cost will be 60–80 drams,” he said. “In that case, either the plant will be built and not operate because the production cost is too high, or electricity tariffs will have to increase, or it will need to be subsidized from the state budget, whether openly or through other mechanisms.”