Amnesty International. Ռուբեն Վարդանյանի 20 տարվա ազատազրկումը հայ առաջնորդների դեմ դատավարական ծաղր է
10:54 18/02/2026
Արցախի նախկին պետնախարար, հայտնի բարերար Ռուբեն Վարդանյանին Բաքվի դատարանի կողմից 20 տարվա ազատազրկման դատապարտելու, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող օկուպացված  Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության նախկին ներկայացուցիչների դեմ կայացված դատավճիռների վերաբերյալ Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսը հանդես է եկել հայտարարությամբ։
«16 մեղադրյալների դատապարտումը, որի կուլմինացիան Ռուբեն Վարդանյանի դեմ այս դատավճիռն էր, ուղղակի ծաղրերգություն է։ Այն փաստը, որ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները՝ իր պես քաղաքացիական մի քանի անձինք, դատվել են ռազմական դատարանում, ինքնին լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում և անհամատեղելի է արդար դատավարության երաշխիքների հետ։
Մինչ Լեռնային Ղարաբաղի՝ տասնամյակներ տևած հակամարտության հետևանքով զոհերը և Հայաստանում, և Ադրբեջանում արժանի են ճշմարտության, արդարադատության, փոխհատուցման և չկրկնվելու երաշխիքների, այս դատավճիռները վիրավորանք են միջազգային իրավունքի համաձայն հանցագործությունների բոլոր զոհերի համար»։
Մարի Ստրութերսն ընդգծել է, որ բազմաթիվ չափազանց լուրջ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող Ռուբեն Վարդանյանը և մյուս մեղադրյալները դատվել են գործնականում փակ լսումներով, որոնք հիմնված են եղել նրանց համար անհասկանալի լեզվով գրված «ապացույցների» վրա, դրան բավարար չափով չեն թարգմանվել։
«Նույնիսկ միայն Վարդանյանի դեմ առաջադրված ավելի քան 40 մեղադրանքները, այդ թվում՝ «ահաբեկչություն» և «մարդկության դեմ հանցագործություններ», դատավարության ընթացքում ամբողջությամբ հրապարակայնորեն չեն բացահայտվել։ Amnesty International-ը Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկատվություն է խնդրել դատավարության և ապացույցների մասին, բայց պատասխան չի ստացել։
Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները մարդու միջազգային իրավունքների շրջանակներում և ապահովի, որ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող բոլոր անձինք դատվեն միջազգային իրավունքի և արդար դատավարության չափանիշների համապատասխան»։

Amnesty International: 20-летний тюремный срок Рубену Варданяну в Баку стал кульминацией судебного фарса над лидерами армян
12:57 18/02/2026
Обвинительный приговор и назначение двадцатилетнего срока заключения удерживаемому более 2 лет в бакинском плену бывшему государственному министру Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), бизнесмену и меценату Рубену Варданяну в Баку прокомментировала директор Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии Мари Стразерс.
«Приговоры 17 подсудимым, кульминацией которого стало осуждение Рубена Варданяна, — это не что иное, как судебный фарс. Сам факт того, что Рубен Варданян, наряду с другими гражданскими лицами, предстал перед военным судом, вызывает серьезные опасения и несовместим с гарантиями справедливого судебного разбирательства. Хотя жертвы многолетнего конфликта в Нагорном Карабахе как в Армении, так и в Азербайджане заслуживают правды, справедливости, компенсаций и гарантий неповторения подобных преступлений, эти обвинительные приговоры представляют собой оскорбление всех жертв преступлений, предусмотренных международным правом», - отметила она.
«Обвиняемые в множестве крайне тяжких преступлений, Рубен Варданян и другие подсудимые предстали перед судом практически в закрытом режиме на основании «доказательств», представленных на языке, который они не понимали, и не переведенных должным образом. Даже обвинения — более 40 только против Варданяна — включая «терроризм» и «преступления против человечности», не были полностью обнародованы в ходе разбирательства. Amnesty International запросила у азербайджанских властей информацию о судебном процессе и собранных доказательствах, но не получила ответа», — указала она.
«Азербайджан должен соблюдать свои обязательства в соответствии с международным правом в области прав человека и обеспечить, чтобы все обвиняемые в преступлениях предстали перед судом в полном соответствии с международным правом и стандартами справедливого судебного разбирательства», — подчеркнула Мари Стразерс.