Amnesty International. Ռուբեն Վարդանյանի 20 տարվա ազատազրկումը հայ առաջնորդների դեմ դատավարական ծաղր է
10:54 18/02/2026
Արցախի նախկին պետնախարար, հայտնի բարերար Ռուբեն Վարդանյանին Բաքվի դատարանի կողմից 20 տարվա ազատազրկման դատապարտելու, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող օկուպացված  Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության նախկին ներկայացուցիչների դեմ կայացված դատավճիռների վերաբերյալ Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսը հանդես է եկել հայտարարությամբ։
«16 մեղադրյալների դատապարտումը, որի կուլմինացիան Ռուբեն Վարդանյանի դեմ այս դատավճիռն էր, ուղղակի ծաղրերգություն է։ Այն փաստը, որ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները՝ իր պես քաղաքացիական մի քանի անձինք, դատվել են ռազմական դատարանում, ինքնին լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում և անհամատեղելի է արդար դատավարության երաշխիքների հետ։
Մինչ Լեռնային Ղարաբաղի՝ տասնամյակներ տևած հակամարտության հետևանքով զոհերը և Հայաստանում, և Ադրբեջանում արժանի են ճշմարտության, արդարադատության, փոխհատուցման և չկրկնվելու երաշխիքների, այս դատավճիռները վիրավորանք են միջազգային իրավունքի համաձայն հանցագործությունների բոլոր զոհերի համար»։
Մարի Ստրութերսն ընդգծել է, որ բազմաթիվ չափազանց լուրջ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող Ռուբեն Վարդանյանը և մյուս մեղադրյալները դատվել են գործնականում փակ լսումներով, որոնք հիմնված են եղել նրանց համար անհասկանալի լեզվով գրված «ապացույցների» վրա, դրան բավարար չափով չեն թարգմանվել։
«Նույնիսկ միայն Վարդանյանի դեմ առաջադրված ավելի քան 40 մեղադրանքները, այդ թվում՝ «ահաբեկչություն» և «մարդկության դեմ հանցագործություններ», դատավարության ընթացքում ամբողջությամբ հրապարակայնորեն չեն բացահայտվել։ Amnesty International-ը Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկատվություն է խնդրել դատավարության և ապացույցների մասին, բայց պատասխան չի ստացել։
Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները մարդու միջազգային իրավունքների շրջանակներում և ապահովի, որ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող բոլոր անձինք դատվեն միջազգային իրավունքի և արդար դատավարության չափանիշների համապատասխան»։

Responding to the conviction and 20-year sentence of Ruben Vardanyan, the last of 16 ethnic Armenians put on trial by Azerbaijan in connection with their roles in Nagorno-Karabakh (Karabakh) prior to its takeover by Azerbaijani forces in 2023, Marie Struthers, Amnesty International’s Director for Eastern Europe and Central Asia, said:
“The conviction of the 16 defendants, culminating in this sentence against Ruben Vardanyan, is nothing short of a travesty. The fact that Ruben Vardanyan and the others, several civilians like himself, were tried before a military court in itself raises serious concerns and is incompatible with fair trial guarantees. While victims of the decades-long conflict over Nagorno-Karabakh in both Armenia and Azerbaijan deserve truth, justice, reparations and assurances of non-repetition, these convictions constitute an affront to all victims of crimes under international law.”
“Accused of a plethora of extremely serious crimes, Ruben Vardanyan and other defendants were tried in an effectively closed hearing, based on ‘evidence’ in a language they could not understand and that was not adequately translated. Even the charges – over 40 against Vardanyan alone – including “terrorism” and “crimes against humanity” were not fully publicly disclosed during proceedings. Amnesty International requested information from the Azerbaijani authorities about the trial and the evidence but received no response.
“Azerbaijan must comply with its obligations under international human rights law and ensure that all those accused of crimes are tried in full compliance with international law and fair trial standards.”