Բագրատ Սրբազան. Հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Բակո Սահակյանի որդուն՝ Տիգրանին
«Ինձ ոչ մեկ ազատությունից ոչ զրկել է, ոչ էլ կարող է զրկել, քանի որ ոչ իմ կյանքն է ձեր իշխանության ներքո, ոչ էլ իմ ազատությունը»,-դատական նիստի ընթացքում անդրադառնալով հանրային մեղադրողի՝ իր կալանքի ժամկետը 3 ամսով երկարացնելու  վերաբերյալ միջնորդությանը՝ հայտարարեց Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։
Նա հարց ուղղեց հանրային մեղադրողներին. «Ո՞վ է մեզանից կալանավորվածը, և ո՞վ է գտնվում ազատության մեջ։ Ե՞ս, որ հոգով ապրում եմ ազատության բոլոր սահմանները, թե՞ դուք, որ կալանավորված եք։ Ո՞վ է ազատության մեջ»։
Սրբազանն ասաց, ազատությունից զրկված մարդ այստեղ չկա, քանի որ դա աստծո գործն է, ոչ թե դատախազների, դատավորների, ոչ էլ ինչ-որ կենդանական ծագումով իշխանավորների։
«Այնպես որ թող մտածի նա, ով կալանավոր է։ Ինչո՞վ է կալանավոր՝ փողով, պաշտոնով, տուն պահելու ցանկությամբ, վախերով, հեռաձայներով, և այսպես շարունակ։ Ո՞վ կարող է ինձ կալանավորել։ Հետևաբար, ի՞նչ եմ ուզում ասել, երեկ Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման դատավճիռ կայացրեցին, դրանից առաջ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները։ Թույլ տվեք ասել, ես ամաչում եմ, որ այստեղ կանգնած կալանքի մասին եմ խոսում, երբ իմ եղբայրները, որոնց հետ աղ ու հաց եմ կիսել, տառապում են այնտեղ»,-ասաց Սրբազանն ու շնորհակալություն հայտնեց իր պաշտպանների միջոցով իրեն աջակցություն հայտնողներին, հանձնուքներ փոխանցողներին։
Նա հատուկ շնորհակալություն հայտնեց Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի որդուն՝ Տիգրանին.
«Իր հայրը գտնվելով տառապանքի մեջ՝ մեր մասին չմոռացավ, թեպետ ես ապերախտ եմ եղել, իրենց մասին մոռանալով, ինձ հնարավորություն տվեց հոգևոր իմաստով պատվարժան նախագահի հետ միասին հաց ու աղ կիսել՝ ինքը գտնվելով Բաքվի բանտում, ես՝ խցում։ Շնորհակալ եմ, Տիգրան, Աստված զորացնի ձեզ»։
Շարունակելով իր ելույթը՝ Բագրատ Սրբազանն ասաց, չի ընդունելու ոչ տնային կալանքը, ոչ գրավը, ոչ էլեկտրոնային սարք, երկրից բացակայելու արգելքը, որն ամենաավիրավորականն է համարում։

Архиепископ Баграт Галстанян выразил особую благодарность сыну бывшего президента Арцаха Бако Саакяна
17:29 19/02/2026
Суд в Армении продлил еще на два месяца арест лидера движения «Священная борьба» архиепископа Баграта Галстаняна. «Основания и условия правомерности примененной меры пресечения в отношении обвиняемого на данном этапе не уменьшились и не изменились, альтернативные меры пресечения не могут обеспечить законопослушное и должное поведение обвиняемого. И срок содержания под стражей продлевается на два месяца, то есть до 25 апреля 2026 года», – зачитал решение судья Карен Фархоян.
До оглашения решения, при обсуждении ходатайства стороны обвинения о продлении ему ареста на 3 месяца, архиепископ Баграт Галстанян заявил: «Меня никто свободы не лишал и не может лишить, поскольку ни моя жизнь, ни моя свобода – не подвластны вам».
Он обратился с вопросом к государственным обвинителям: «Кто из нас находится под арестом и кто пребывает на свободе? Я, который духовно проживаю все границы свободы, или вы, которые находитесь в заключении? Кто свободен?»
Архиепископ отметил, что лишенных свободы здесь нет, поскольку это, по его словам, дело Бога, а не прокуроров, судей или каких-либо представителей власти.
«Пусть задумается тот, кто действительно в заточении. Чем? Деньгами, должностью, желанием содержать дом, страхами, сомнениями и так далее. Кто может меня заточить? Посему, что я хочу сказать? Вчера Рубена Варданяна приговорили к 20 годам лишения свободы, а до этого приговоры вынесли представителям военно-политического руководства Арцаха. Позвольте сказать: мне стыдно говорить здесь об аресте, когда мои братья, с которыми я делил хлеб и соль, мучаются там», – сказал архиепископ, поблагодарив всех, кто оказывает ему поддержку через его адвокатов.
Он выразил особую благодарность сыну бывшего президента Арцаха Бако Саакяна – Тиграну:
«Его отец терпит муки (в бакинских застенках. – Ред.), но он не забыл о нас... Он дал мне возможность в духовном смысле разделить хлеб и соль с достопочтенным президентом: он – в бакинской тюрьме, а я – в камере. Благодарю, Тигран».
При этом архиепископ Баграт Галстанян заявил, что не примет ни домашний арест, ни залог, ни электронный браслет, ни подписку о невыезде, которую он считает наиболее унизительной.