Չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Սուրեն Սարգսյան
«Չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. բանակցությունները կարծես արդյունք չեն տալիս»,- նման կարծիք է հայտել միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նա գրել է. «Իրանի շուրջ ամերիկյան ռազմական ներկայությունը հասել է պատմական ամենաբարձր կետերից մեկին։ Տեսականորեն ամերիկյան բանակն արդեն վաղը կարող է ռազմական գործողություններ սկսել։
Դատելով ռազմական ներկայության կառուցվածքից՝ Պենտագոնը չի դիտարկում (գոնե այս պահին) ցամաքային որևէ գործողություն, և օպերացիան կրելու է հրթիռային հարվածների բնույթ։
Ինձ համար դեռևս մեկ հարց է բաց մնում՝ արդյոք Ամերիկան հարվածելու է միայն ռազմական և տնտեսական ենթակառուցվածքներին, թե՞ նպատակը Իրանի քաղաքական ղեկավարության տապալումն է։ Այստեղ, իհարկե, հարց է առաջանում, թե ինչու ԱՄՆ-ն բաց թողեց ակտիվ հանրահավաքների ժամանակ Իրանին հարվածելու հնարավորությունը։ Ամենայն հավանականությամբ, հաշվարկն այն էր, որ դրանից հետո իրանական իշխանությունն ավելի թուլացած է լինելու՝ ունենալով ավելի ցածր ներքին և արտաքին աջակցություն։
Մի բան փաստ է. եթե պատերազմը սկսվի, այն կլինի պատմության մեջ այս մասշտաբի ԱՄՆ-Իրան առաջին ուղիղ առճակատումը կամ, այլ խոսքերով ասած, լայնամասշտաբ պատերազմը, և դրա հավանականությունը պատմական մաքսիմումի վրա է։

Саркисян: Чрезвычайно высока вероятность того, что США в ближайшие дни нанесут удар по Ирану
Вероятность того, что США в ближайшие дни нанесут удар по Ирану, чрезвычайно высока. Переговоры, судя по всему, не приносят результатов, написал политолог-американист Сурен Саркисян.
«Американское военное присутствие вокруг Ирана достигло одного из исторически максимальных уровней. Теоретически американская армия уже завтра может начать  военные действия.
Судя по структуре военного присутствия, Пентагон, по крайней мере на данном этапе, не рассматривает проведение сухопутной операции, и операция будет носить характер ракетных ударов.
Для меня по-прежнему остается открытым один вопрос: ограничатся ли США ударами по военным и экономическим инфраструктурам или же целью станет свержение политического руководства Ирана? Здесь, конечно, возникает вопрос, почему Вашингтон упустил возможность нанести удар по Ирану в период активных массовых акций протеста. По всей вероятности, расчет заключался в том, что после них иранская власть окажется более ослабленной, с более низким уровнем внутренней и внешней поддержки.
Одно можно утверждать точно: если война начнется – это будет первая в истории столь масштабная прямая конфронтация США и Ирана, или, иными словами, полномасштабная война. Ее вероятность сейчас находится на историческом максимуме.