Չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Սուրեն Սարգսյան
«Չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. բանակցությունները կարծես արդյունք չեն տալիս»,- նման կարծիք է հայտել միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նա գրել է. «Իրանի շուրջ ամերիկյան ռազմական ներկայությունը հասել է պատմական ամենաբարձր կետերից մեկին։ Տեսականորեն ամերիկյան բանակն արդեն վաղը կարող է ռազմական գործողություններ սկսել։
Դատելով ռազմական ներկայության կառուցվածքից՝ Պենտագոնը չի դիտարկում (գոնե այս պահին) ցամաքային որևէ գործողություն, և օպերացիան կրելու է հրթիռային հարվածների բնույթ։
Ինձ համար դեռևս մեկ հարց է բաց մնում՝ արդյոք Ամերիկան հարվածելու է միայն ռազմական և տնտեսական ենթակառուցվածքներին, թե՞ նպատակը Իրանի քաղաքական ղեկավարության տապալումն է։ Այստեղ, իհարկե, հարց է առաջանում, թե ինչու ԱՄՆ-ն բաց թողեց ակտիվ հանրահավաքների ժամանակ Իրանին հարվածելու հնարավորությունը։ Ամենայն հավանականությամբ, հաշվարկն այն էր, որ դրանից հետո իրանական իշխանությունն ավելի թուլացած է լինելու՝ ունենալով ավելի ցածր ներքին և արտաքին աջակցություն։
Մի բան փաստ է. եթե պատերազմը սկսվի, այն կլինի պատմության մեջ այս մասշտաբի ԱՄՆ-Իրան առաջին ուղիղ առճակատումը կամ, այլ խոսքերով ասած, լայնամասշտաբ պատերազմը, և դրա հավանականությունը պատմական մաքսիմումի վրա է։

U.S. strike on Iran highly likely in coming days, Armenian analyst says
The likelihood of the United States launching military strikes against Iran in the coming days is “extremely high”, Armenian political analyst Suren Sargsyan said, citing unprecedented levels of U.S. military presence around Iran.
In a social media post on Thursday, Sargsyan said U.S. force deployments in the region had reached “one of the highest levels in history”, adding that the U.S. military could begin operations as early as the next day.
“Judging by the structure of the military presence, the Pentagon does not appear – at least at this stage – to be considering any ground operations,” Sargsyan wrote. “The operation would likely include missile strikes.”
Sargsyan said it remained unclear whether potential U.S. action would be limited to Iranian military and economic infrastructure or whether it would aim at toppling Iran’s political leadership.
He also questioned why Washington had not acted during recent periods of heightened domestic unrest in Iran, suggesting that U.S. calculations may have been based on expectations that the Iranian government would emerge weakened, with reduced internal and external support.
“If the war begins, it would mark the first direct confrontation of this scale between the United States and Iran in history – in other words, a large-scale war – and its probability is at a historical maximum,” he said.