Արցախի առաջնորդների դատավարություններով Ալիևը վրեժ է լուծում առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի պարտության համար. «Deutsche Welle»
Բաքվի ռազմական դատարանը ցմահ կամ երկարժամկետ ազատազրկման է դատարապրետ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարներին։ Գերմանացի փորձագետը DW-ին պատմել է, թե ինչպես կարող է Եվրոպան արձագանքել այս դատավճիռներին։
Ինչպես նշում է պարբերականը, Բաքվի ռազմական դատարանի կողմից փետրվարի 17-ին Արցախի նախկին պետնախարար և ռուս գործարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացված 20 տարվա ազատազրկման դատավճիռը նշանավորեց Ադրբեջանում ԼՂ քաղաքական առաջնորդների դեմ ցուցադրական դատավարությունների շարքի ավարտը։
DW-ն նշում է, որ Amnesty International-ը այն քիչ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններից մեկն է, որը դատապարտում է ԱՀ առաջնորդների դատավարությունները։
«17 մեղադրյալների դատավճիռը, որոնց թվում Ռուբեն Վարդանյանի դատապարտումն էր, ոչ այլ ինչ է, քան դատական ֆարս։ Այն փաստը, որ Ռուբեն Վարդանյանը, այլ քաղաքացիական անձանց հետ միասին, ներկայացվել է ռազմական դատարան, լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում և անհամատեղելի է արդար դատավարության երաշխիքների հետ»,-ասել է Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրուտերսը։
«Բազմաթիվ՝ չափազանց լուրջ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող Ռուբեն Վարդանյանը և մյուս մեղադրյալները դատվել են գործնականում դռնփակ նիստերում՝ «ապացույցների» հիման վրա, որոնք ներկայացվել են նրանց համար անհասկանալի լեզվով և պատշաճ կերպով չեն թարգմանվել։ Նույնիսկ մեղադրանքները, որոնք միայն Վարդանյանի դեմ ավելի քան 40 էին, այդ թվում՝ «ահաբեկչություն» և «մարդկության դեմ հանցագործություններ», դատավարության ընթացքում լիովին չեն բացահայտվել։ Amnesty International-ը Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկատվություն է խնդրել դատավարության և հավաքված ապացույցների մասին, բայց պատասխան չի ստացել»,-ասվում է Ստրուտերսի հայտարարության մեջ։
Գերմանական հրատարակությունը նաև նշում է, որ Վարդանյանի ընտանիքը դատավճիռը որակել է «սարսափելի, բայց սպասելի» և հայտարարել, որ շարունակելու են հասնել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից դատապարտված բոլոր հայ բանտարկյալների ազատ արձակմանը։
Հիշեցվում է, որ փետրվարի 13-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը France 24-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ չունի դատապարտված արցախցի առաջնորդներին ազատ արձակելու ծրագրեր։ Նա հայտարարել է, որ նրանց դատավարությունը «թափանցիկ» է եղել, իսկ մեղքը՝ «լիովին ապացուցված»։ Ըստ DW-ի, Ալիևը նաև համեմատել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարությանը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Նյուրնբերգում դատապարտված նացիստ հանցագործների հետ։
DW-ին տված հարցազրույցում Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդի (DGAP) վերլուծաբան Ստեֆան Մեյստերը նշել է, որ Արցախի առաջնորդների ցուցադրական դատավարություններ անցկացնելով՝ Ալիևը դիտավորյալ ցուցադրում է դաժանություն և «վրեժ է լուծում պարտված առաջին ղարաբաղյան պատերազմի համար»։ Վերլուծաբանի խոսքով՝ Ադրբեջանի նախագահը կարող է իրեն թույլ տալ նման խիստ դատավճիռներ, քանի որ նրան չի հետաքրքրում միջազգային քննադատությունը։

Deutsche Welle: Показательными процессами над лидерами Арцаха Алиев мстит за проигранную первую карабахскую войну
12:52 20/02/2026
Военный суд в Баку «приговорил» бывших лидеров Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) к пожизненному заключению или многолетним срокам лишения свободы. Немецкий эксперт рассказал DW, как Европа может отреагировать на эти приговоры.
Как указывает издание, приговор к 20-летнему тюремному сроку бывшего госминистра Арцаха и российского бизнесмена Рубена Варданяна, который 17 февраля вынес Военный суд в Баку, поставил точку в серии показательных судебных процессов в Азербайджане над политическими лидерами НКР.
DW обращает внимание, что Amnesty International - одна из немногих международных правозащитных организаций, осудивших процессы над деятелями Арцаха.
"Приговоры 17 подсудимым, кульминацией которого стало осуждение Рубена Варданяна, это не что иное, как судебный фарс. Сам факт того, что Рубен Варданян наряду с другими гражданскими лицами предстал перед военным судом, вызывает серьезные опасения и несовместим с гарантиями справедливого судебного разбирательства", - заявила директор Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии Мари Стразерс.
"Обвиняемые в множестве крайне тяжких преступлений, Рубен Варданян и другие подсудимые предстали перед судом практически в закрытом режиме на основании "доказательств", представленных на языке, который они не понимали, и не переведенных должным образом. Даже обвинения - более 40 только против Варданяна, включая "терроризм" и "преступления против человечности" , - не были полностью обнародованы в ходе разбирательства. Amnesty International запросила у азербайджанских властей информацию о судебном процессе и собранных доказательствах, но не получила ответа", - следует из заявления Стразерс.
В материале немецкого издания отмечается также, что семья Варданяна назвала приговор "ужасающим, но ожидаемым" и заявила, что продолжит добиваться освобождения всех армянских заключенных, осужденных властями Азербайджана.
Напоминается, что 13 февраля президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил в интервью телеканалу France 24, что не планирует освобождать осужденных лидеров Арцаха. По его словам, судебный процесс над ними был "прозрачным", а их вина - "полностью доказана". Алиев также сравнил бывшее руководство Нагорного Карабаха с нацистскими преступниками, осужденными в Нюрнберге после Второй мировой войны, указывает DW.
В разговоре с DW аналитик Германского общества внешней политики (DGAP) Штефан Майстер (Stefan Meister) отметил, что показательными процессами над деятелями Арцаха Алиев намеренно демонстрирует жестокость и "мстит за проигранную первую Карабахскую войну".  По словам аналитика, президент Азербайджана может позволить себе такие суровые приговоры, потому что международная критика его не волнует.