Վրաստանն Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքի տեղափոխման համար խորհրդանշական գին է սահմանել. Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար
Նավթամթերքի՝ Ադրբեջանից Հայաստան Վրաստանի տարածքով տեղափոխումը էժանացել է։ Վրաստանը խորհրդանշական գին է սահմանել Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքի տեղափոխման համար։ Sputnik Գրուզիայի հաղորդմամբ, այս մասին, ըստ Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարության, հայտարարել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլին Երևանում Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի հետ հանդիպման ժամանակ։
Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնում են, որ վրացական կողմը տեղեկատվություն է տրամադրել երկրում իրականացվող խոշոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքային նախագծերի վերաբերյալ, որոնց լիարժեք գործարկումը զգալիորեն կբարելավի երկու երկրների միջև կապը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի հրավերով նախօրեին Հայաստանում էր Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը։

Грузия установила символическую цену за транспортировку нефтепродуктов из Азербайджана в Армению
Грузия установила символическую цену за транспортировку нефтепродуктов из Азербайджана в Армению, говорится в сообщении министерства экономики Грузии.
В начале декабря 2025 года Грузия разово и бесплатно обеспечила транзит нефти из Азербайджана через свою территорию в Армению, следующая партия перевозилась по стандартному тарифу, что вызвало недовольство Армении.
Тема тарифов стала главной темой обсуждения на встрече министра экономики и устойчивого развития Мариам Квривишвили с министром территориального управления и инфраструктуры Армении Давидом Худатяном в Ереване.
Худатян поблагодарил грузинскую коллегу за дружественное решение правительства Грузии, согласно которому установлена символическая тарифная ставка на транспортировку нефтепродуктов из Азербайджана в Армению.
Также на встрече было отмечено, что обе страны уделяют особое внимание развитию грузовых и пассажирских перевозок.