ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այսօր հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները սկսել է Իրանի դեմ խոշոր գործողություն։
«Որոշ ժամանակ առաջ Միացյալ Նահանգների զինված ուժերը սկսեցին խոշոր ռազմական գործողություններ Իրանում», - ասել է Թրամփը։
Նա կոչ է արել Իրանի ուժայիններին վայր դնել զենքերը, հակառակ դեպքում կմահանան։
Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի գործողությունները ուղղակի սպառնալիք են ներկայացնում Միացյալ Նահանգների, ամերիկյան զորքերի և արտասահմանում գտնվող ռազմական բազաների համար, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհում իրենց դաշնակիցների համար։
Ըստ նրա, Իրանը փորձել է վերականգնել իր միջուկային ծրագիրը և մշակում է հեռահար հրթիռներ, որոնք կարող են հասնել Եվրոպա և հնարավոր է՝ Միացյալ Նահանգներ։
Թրամփն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները երբեք թույլ չի տա Իրանին ունենալ միջուկային զենք։
Հիշեցնենք՝ Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը շաբաթ օրը հայտարարել է, որ Իսրայելը «կանխարգելիչ» հարված է հասցրել Իրանին և հայտարարել է արտակարգ դրություն։ Իրանի և Իսրայելի օդային տարածքները փակվել են։

The U.S. began “major combat operations in Iran,” President Donald Trump said in a video on Truth Social on Saturday.
"Our objective is to defend the American people by eliminating imminent threats from the Iranian regime," he said.
"It has always been the policy of the United States, in particular my administration, that this terrorist regime can never have a nuclear weapon. I’ll say it again, they can never have a nuclear weapon," he said.
Trump also issued a message to members of the Islamic Revolutionary Guard, the armed forces and police in Iran, offering immunity to those who do not fight.
“I say tonight that you must lay down your weapons and have complete immunity, or in the alternative, face certain death,” he said. “Lay down your arms. You will be treated fairly with total immunity, or you will face certain death.”