Մեր ցանկությունն է, որ Հայաստանը երբեք որևէ վնաս չկրի միջազգային օրենքները խախտողների գործողությունների հետևանքով. ՀՀ-ում Իրանի դեսպան
16:27 02/03/2026
«Իմ կարծիքով, Իրանի դեմ այս ագրեսիան և գործողություններն անմիջականորեն վտանգում են տարածաշրջանային անվտանգությունն ու խաղաղությունը»,- ասուլիսում ասաց Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին։
Ըստ նրա, այս գործողություների շարունակականությունը տարածաշրջանում գտնվող բոլոր երկրների համար կստեղծվի ոչ բարենպաստ պայմաններ:
«Նրանք, ովքեր իրականացրեցին այս գործողությունները մեր նկատմամբ, վտանգի ենթարկեցին թե տարածաշրջանային, թե միջազգային կայունությունն ու խաղաղությունը։
Մեր բարեկամ և հարևան Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը մեզ համար չափազանց կարևոր է, Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը մեզ համար կարմիր գիծ է»,- ասաց դեսպանը։
Նա ընդգծեց՝ իրենց ցանկությունն է, որ Հայաստանը երբեք որևէ վնաս չկրի միջազգային օրենքները խախտողների գործողությունների հետևանքով:
Խալիլ Շիրղոլամիի խոսքով, միջազգային աձագանքը ստացված չէ. «Այդ երկրներից շատերը, որոնք խոսում են օրենքի,  մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերից, այս ագրեսիայի դեպքում, որը որևէ արդարացում չունի, իրականացվել է առանց որևէ պատճառի, լիարժեք լռություն պահպանեցին»։

Посол Ирана в Армении: Иран желает, чтобы Армения не понесла ущерба из-за действий нарушителей международного права
17:17 02/03/2026
«По моему мнению, данная агрессия и действия против Ирана непосредственно ставят под угрозу региональную безопасность и мир», – заявил на пресс-конференции 2 марта Чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Халил Ширголами.
По его словам, продолжение этих действий создаст неблагоприятные условия для всех стран региона.
«Те, кто осуществил эти действия против нас, поставили под угрозу как региональную, так и международную стабильность и мир.
Безопасность нашей дружественной и соседней Республики Армения имеет для нас чрезвычайно важное значение. Территориальная целостность Армении является для нас красной линией», – подчеркнул посол.
Он отметил, что Иран желает, чтобы Армения когда-либо не понесла убытков в результате действий тех, кто нарушает международное право.
По словам Халила Ширголами, должной международной реакции не последовало: «Многие из тех стран, которые говорят о законе и защите прав человека, в случае этой агрессии, не имеющей никакого оправдания и совершенной без какой-либо причины, предпочли хранить полное молчание».