Թուրքիան ձեռնարկում է քայլեր՝ պաշտպանվելու պատերազմի ռիսկերից. Վահե Դավթյան
Իրանի դեմ ամերիկաիսրայելական հարձակման երրորդ օրը Իրանը սկսեց հարվածել տարածաշրջանում ամերիկյան և իսրայելական էներգակիրների արտադրության օբյեկտներին, ենթակառուցվածքներին և փաստացի փակեց Հորմուզի նեղուցը՝ արգելելով Պարսից ծոցից էներգակիրների արտահանումը։ Կանխատեսելի է, որ ԱՄՆ-ը և Իսրայելը կթիրախավորեն Իրանի նավթագազային ենթակառուցվածքները, որոնց հիմնական շահառուն Չինաստանն է։ Իրանյան հակամարտության նման սցենարով զարգացումն ինչպես կազդի նաև տարածաշրջանում իրանի հիմնական գործընկերների, մասնավորապես Հայաստանի և Թուրքիայի վրա (հաշվի առնելով, որ գազատարներ կան իրանից դեպի այս երկրներ)։ Վերոնշյալ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, էներգետիկ հարցերով փորձագետ Վահե Դավթյանի հետ։
Վ. Դավթյան-Նախ՝ անդրադառնանք մատակարարման ցուցանիշներին: 2025 թ. Իրանը Չինաստան է արտահանել օրական 1,3-1,4 մլն բարել նավթ, ինչը Իրանի նավթի արտահանման ավելի քան 80 % է, իսկ Չինաստանի ներկրման՝ մոտ 11-12 %-ը: Չինական կառավարությունը պահեստում ունի մոտ 900 միլիոն բարել նավթ, ինչը հավասար է մոտ 78 օրվա ներմուծման ծավալին։ Այսինքն՝ մոտ 3 ամիս Չինաստաը՝ ներկրման դադարեցման դեպքում կգտնվի կանխատեսելիության տիրությում: Միաժամանակ, կարծում եմ, ելնելով իրավիճակից, Իրանի նավթի արտոնյալ զեղչերը կկրճատվեն՝ առաջարկի հնարավոր նվազման մասին մտավախությունների ֆոնին։ Այս պարագայում Չինաստանի ներքին նավթային ենթակառուցվածքները և պետական պահուստները հնարավորություն են տալիս մեղմել կարճաժամկետ խափանումների ազդեցությունը շուկայի վրա, սակայն առաջարկի և գների փոփոխականությունը դեռևս բարձր ռիսկ է պարունակում։ Նավթի գները շարունաում են աճել՝ հասնելով 79-80 դոլարի։
Panorama.am-Ի՞նչ կանխատեսումներ կան դեպի Թուրքիա գազատարի հարցում։
Վ. Դավթյան-Մերձավոր Արևելքում էսկալացիայի և Իրանի հիմնական ենթակառուցվածքների վրա հարվածների ֆոնին Թուրքիային ուղղվող գազի մատակարարումները հայտնվում են ռիսկային գոտում։ Թեբրիզ-Անկարա խողովակաշարով Իրանը տարեկան մատակարարում է մոտ 7-8 մլրդ խմ գազ, սակայն ստեղծված իրավիճակում ծավալները կարող են կտրուկ նվազել՝ հաշվի առնելով իրանական գազային արդյունաբերության սպասվող կրճատումը: Սակայն Թուրքիան ձեռնարկում է քայլեր՝ պաշտպանվելու համար նման ռիսկերից․ պետական Botas ընկերությունը հայտարարել է, որ աղբյուրների դիվերսիֆիկացիայի, երկարաժամկետ պայմանագրերի և հեղուկացված գազի պահեստավորման հնարավորությունների շնորհիվ երկրի գազային ապահովման համար վտանգներ թերևս չկան: Դրա հետ մեկտեղ կարող ենք կանխատեսել, որ Անկարան կփորձի ստեղծված իրավիճակում դիրքավորվել որպես կարևոր մատակարար՝ «Հարավային հոսքով» ու «Թուրքական հոսքով» Եվրոպա գազ արտահանելու համար: Դա հատկապես կարևոր է դառնում Կատարի կողմից հեղուկացված գազի արտադրության կանգնեցման ֆոնին:
Panorama.am-Իրան-Հայաստան գազատարը կարո՞ղ է թիրախավորվել և այն ինչ հետևանքներ կունենա։
Վ. Դավթյան-Իրան-Հայաստան գազամուղով մենք տարեկան լավագույն դեպքում ներկրում ենք մոտ 300-350 մլն խմ գազ, այն դեպքում, որ գազամուղի թողունակությունը կարող է հասցվել 2,3 մլրդ խմ-ի: Այսինքն՝ գազի դեիֆիցիտի խնդիր մենք չենք ունենա՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանից իրականացվող կայուն մատակարարումները: Այլ բան, որ գազի ներկրումն Իրանից իրականացվում է «գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» բարտերային գործարքի շրջանակներում, իսկ դա նշանակում է, որ իրանական գազի ներկրման կրճաումը կարող է հանգեցնել դեպի Իրան էլեկտրաէներգիայի արտահանամն կրճատման:

Удары по Ирану: как это может отразиться на газоснабжении Армении?
В субботу США и Израиль начали масштабную военную операцию против ИРИ. В ответ Иран нанес удары по территории Израиля и других стран Ближнего Востока, в которых расположены американские военные базы. Советник командующего Корпусом стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана) генерал-майор Эбрахим Джабари пригрозил «сжечь» любой танкер, который попытается пройти через Ормузский пролив. Он подчеркнул, что Тегеран не позволит «и капли нефти покинуть регион». Через Ормузский пролив идут около 20-30% мировых поставок нефти и СПГ, один из основных их получателей – Китай.
Не исключено, что США и Израиль могут нацелиться на нефтегазовую инфраструктуру Ирана. Как развитие конфликта по подобному сценарию может повлиять на ключевых региональных партнеров Ирана – в частности, на Армению и Турцию(учитывая наличие газопроводов из Ирана в эти страны)?
Вокруг данного вопроса корреспондент Panorama.am побеседовал с доктором политических наук, профессором, экспертом по энергетической безопасности Ваге Давтяном.
«Прежде всего, обратимся к показателям поставок. В 2025 году Иран экспортировал в Китай 1,3-1,4 млн баррелей нефти в сутки, что составляет более 80% всего иранского нефтяного экспорта и около 11-12% китайского импорта.
Правительство Китая располагает стратегическими запасами в объеме около 900 млн баррелей, что эквивалентно примерно 78 дням импорта. Иными словами, в случае прекращения поставок Китай в течение почти трех месяцев будет находиться в зоне относительной предсказуемости.
В то же время, исходя из текущей ситуации, можно предположить сокращение льготных скидок на иранскую нефть на фоне опасений снижения предложения. При таких условиях китайская внутренняя нефтяная инфраструктура и государственные резервы позволяют смягчить влияние краткосрочных сбоев на рынок, однако высокая волатильность предложения и цен сохраняет значительные риски.
Цены на нефть продолжают расти, достигнув 79-80 долларов за баррель», – отметил Ваге Давтян.
Что касается прогнозов по поставкам газа в Турцию, он указал:
«На фоне эскалации на Ближнем Востоке и ударов по ключевой инфраструктуре Ирана поставки газа в Турцию оказываются в зоне риска. По магистральному газопроводу Тебриз - Анкара Иран ежегодно поставляет около 7-8 млрд кубометров газа. Однако в сложившихся условиях объемы могут существенно сократиться, учитывая ожидаемое снижение добычи в иранской газовой отрасли.
В то же время Турция предпринимает шаги для защиты от возможных сбоев в газоснабжении, вызванных обострением ситуации на Ближнем Востоке. Турецкая госкомпания BOTAŞ заявила, что благодаря диверсификации источников, долгосрочным контрактам и мощностям для хранения и регазификации сжиженного природного газа,  рисков для газоснабжения страны нет.
Одновременно можно прогнозировать, что Анкара попытается воспользоваться ситуацией и усилить свои позиции как важного поставщика газа в Европу через проекты Южный поток и Турецкий поток. Это становится особенно актуальным на фоне остановки производства СПГ в Катаре».
На вопрос, может ли газопровод Иран-Армения стать целью ударов и к каким последствиям это приведет, эксперт ответил:
«По газопроводу Иран-Армения ежегодно импортируется в лучшем случае 300-350 млн кубометров газа при потенциальной пропускной способности до 2,3 млрд кубометров.
Таким образом, дефицита газа у нас не возникнет с учетом стабильных поставок из России.
Другое дело, что импорт иранского газа осуществляется в рамках бартерной сделки «газ в обмен на электроэнергию». Это означает, что сокращение импорта иранского газа может привести к снижению экспорта электроэнергии в Иран».