Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքը անզիջելի ու անօտարելի է, Փաշինյանի կամքից այդ իրավունքը կախված չէ. Բագլարյան
«Արցախյան շարժումը չի կարող փակվել, քանի դեռ Արցախի ժողովուրդն ու նրա իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը գոյություն ունեն»,- նշել է Արցախի Հանրապետության նախկին ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի վերջին օրերի «հակարցախյան հերթական անհեթեթություններին։
Նա մի քանի կետով հիշեցրել է.
«1. Արցախյան շարժումը չի կարող փակվել, քանի դեռ Արցախի ժողովուրդն ու նրա իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը գոյություն ունեն:
2. Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքը անզիջելի ու անօտարելի է, առավել ևս, որ կան բազմաթիվ արցախցիներ վերադարձի ցանկությամբ: Իսկ Փաշինյանի կամքից այդ իրավունքը կախված չէ, սակայն, ցավոք, դրա իրացումը դեռևս կախված է:
3. Գիտակցելով, որ մեր վերադարձն այս ներքին ու արտաքին ժամանակավոր պայմաններում դեռևս անիրատեսական է՝ մենք ունենք մի քանի կոնկրետ ու միջնաժամկետ խնդիր լուծելու՝ մինչև վաղ թե ուշ վերադարձի պայմանների ապահովումը, մասնավորապես՝
3.1. Արցախի ժողովրդի արժանապատիվ ու բարեկեցիկ կյանքը Մայր Հայաստանում (բնակարան, աշխատանք ու եկամուտ, կայուն բարոյահոգեբանական վիճակ)՝ ոչ միայն մեր իրավունքների ապահովման, այլև՝ ավելի ուժեղ ու միասնական Հայաստանի համար մեր ներուժի պատշաճ իրացման նպատակով:
3.2. Վերադարձի իրավունքի իրավաքաղաքական հիմքերի ամրացումը, այդ օրակարգի վառ պահումը և միջազգային մեխանիզմների ձևավորումը:
3.3. Բռնազավթված Արցախի մշակութային ժառանգության ու մեր մասնավոր ու հանրային սեփականության պաշտպանությունը՝ հնարավորինս կանխելու դրանց ոչնչացումն ու յուրացումը ադրբեջանական օկուպացիոն ռեժիմի կողմից:
3.4. Բոլոր պատանդառված հայերի վերադարձը Հայրենիք և անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզաբանումը:
3.5. Արցախյան պետական ու հանրային ինստիտուտների պահպանումն ու ամրացումը՝ որպես հավաքական պայքարի և ինքնության հենասյուներ:
3.6. Միջազգային ու ներքին հետաքննությունների ապահովումը՝ մեր էթնիկ զտման ու հայրենազրկման հարցում մեղավոր արտաքին ու ներքին անձանց ու հանգամանքների բացահայտման ու պատասխանատվության ապահովման համար:
4. Ինչ վերաբերում է Արցախի ժողովրդի վերադարձի և ադրբեջանցիների «վերադարձի» համեմատության թշնամական թեզին, ապա դա լրիվությամբ սին ու հանցավոր համեմատություն է: Ժամանակին Արցախ Միությամբ հրապարակել ենք համապատասխան փաստերն ու փաստարկները, որոնց կարելի է ծանոթանալ մեկնաբանության մեջ տրված հղմամբ: Իսկ ալիևյան բռնապետական ռեժիմը շարունակելու է իր ցեղասպանական ու օկուպացիոն քաղաքականությունը Հայաստանի պետականության և հայ ազգի գոյության ու ինքնության դեմ՝ անկախ հայաստանյան իշխանությունների զիջումների ծավալից ու «խաղաղության սիրավեպից», որը պարզապես չի կարող դրական ավարտ ունենալ ադրբեջանական հայատյացության, ցեղասպանական ու օկուպացիոն քաղաքականության պայմաններում»։

Артак Бегларян – Пашиняну: Право народа Арцаха на возвращение является неотъемлемым и не подлежащим уступкам
12:19 14/03/2026
«Арцахское движение не может быть закрыто до тех пор, пока существуют народ Арцаха и необходимость защиты его прав», – заявил бывший госминистр и бывший омбудсмен Республики Арцах (Нагорного-карабахской Республики (НКР)) Артак Бегларян, комментируя «очередные антиарцахские нелепости», озвученные Николом Пашиняном в последние дни.
Бегларян напомнил несколько ключевых пунктов:
«1. Арцахское движение не может быть закрыто, пока существует народ Арцаха и сохраняется необходимость защиты его прав.
2. Право народа Арцаха на возвращение является неотъемлемым и не подлежащим уступкам, тем более, что многочисленные арцахцы выражают желание вернуться. Это право не зависит от воли Пашиняна, однако, к сожалению, его реализация пока от нее зависит.
3. Осознавая, что в нынешних внутренних и внешних временных условиях возвращение пока нереалистично, мы должны решить ряд конкретных среднесрочных задач до обеспечения условий для возвращения – рано или поздно. В частности:
3.1. Обеспечение достойной и благополучной жизни народа Арцаха в Матери-Армении – жилья, работы и дохода, стабильного морально-психологического состояния. Это необходимо не только для реализации наших прав, но и для полноценного использования нашего потенциала в интересах более сильной и единой Армении.
3.2. Укрепление политико-правовых основ права на возвращение, сохранение этой повестки в центре внимания и формирование международных механизмов ее реализации.
3.3. Защита культурного наследия оккупированного Арцаха, а также нашей частной и общественной собственности с целью максимально предотвратить их уничтожение или присвоение со стороны азербайджанского оккупационного режима.
3.4. Возвращение на Родину всех удерживаемых в бакинских застенках в заложниках армян и выяснение судьбы пропавших без вести.
3.5. Сохранение и укрепление государственных и общественных институтов Арцаха – как столпов коллективной борьбы и национальной идентичности.
3.6. Обеспечение проведения международных и внутренних расследований для выявления внешних и внутренних лиц и обстоятельств, виновных в этнической чистке и лишении нас Родины, а также для привлечения их к ответственности.
4. Что касается вражеского тезиса о сопоставлении возвращения народа Арцаха с ʺвозвращениемʺ азербайджанцев, то это полностью ложное и преступное сравнение. В свое время ʺСоюз Арцахаʺ уже публиковал соответствующие факты и аргументы по этому вопросу.
А диктаторский режим Алиева будет продолжать свою геноцидальную и оккупационную политику против государственности Армении и существования и идентичности армянского народа, независимо от масштабов уступок со стороны властей Армении и их ʺмиротворческого романаʺ, который просто не может иметь счастливого финала в условиях азербайджанской армянофобии, геноцидальной и оккупационной политики».