Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքը մեկ ամսով երկարաձգվեց
Հակակոռուպցիոն դատարանը մեկ ամսով երկարաձգել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու, բարերար Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքը։ Այս մասին դատական նիստից հետո հայտարարեց  Ս. Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
Նա հայտնեց, որ դատական ակտը բողոքարկելու են վերաքննիչ դատարան։
Հիշեցնենք, որ կալանքի երկարաձգման միջնորդության քննությունը ընթացել էր երկե գրեթե ողջ օրվա ընթացքում, դատական ակտը հրապարակվել է կեսգիշերին։
Մինչ դատարանում ընթանում էր նիստը, բակում հավաքված էին բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ իրենց աջակցությունը հայտնելով Սամվել Կարապետյանին և պահանջելով ազատ արձակել նրան։
Հիշեցնենք, որ Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ հետապնդումները սկսել են այն բանից հետո, երբ իր աջակցությունն էր հայտնել Հայ Առաքելական եկեղեցուն։ Նա մասնավորապես հայտարարել էր. «Ես միշտ եղել եմ հայոց եկեղեցու կողքին ու հայ ժողովրդի կողքին։ Եթե քաղաքական գործիչներին չհաջողվի, ապա մենք մեր ձևով ենք մասնակցելու այդ ամեն ինչին»։
Հենց այս հայտարարությունն էլ  համարում են իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչ։
Սամվել Կարապետյանը կալանավորվել էր 2025 թ.  հունիսի 18-ին։ Դեկտեմբերի 30-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը փոխել էր Կարապետյանի կալանքը տնային կալանքով և գրավով։

Vardevanyan announced plans to appeal the ruling to a higher court.
The court reviewed the prosecution’s request to extend the measure during a hearing that lasted most of the day, with the decision announced at around midnight.
While the session was underway, dozens of supporters gathered outside the courthouse, expressing support for Karapetyan and demanding his release.
Authorities launched criminal proceedings against Karapetyan after his statements of support for the Armenian Apostolic Church. He has been charged with making public calls for the seizure of power in Armenia rejected by his lawyers, experts and human rights groups as politically motivated.
Karapetyan was initially detained on June 18, 2025. On December 30, the Anti-Corruption Court replaced his pre-trial detention with house arrest and bail.