ԵՄ-ն գալիս է «պաշտպանելու» Փաշինյանի իշխանությունը. Սուրենյանց
«Եվրամիությունը Հայաստանի իշխանությունների խնդրանքով պատրաստվում է Երևան ուղարկել արագ արձագանքման խումբ՝ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում հիբրիդային միջամտությունների դեմ պայքարելու նպատակով։ Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության պատասխանատու Կայա Կալլասը՝ ընդգծելով, որ «Եվրոպան չի թողնի Հայաստանին միայնակ արտաքին միջամտության դեմ պայքարում»»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Նրա խոսքով՝ պարադոքսն ակնհայտ է։
«Հայաստանի ընտրական գործընթացը արտաքին միջամտություններից պաշտպանելու համար իշխանությունը դիմում է մեկ այլ արտաքին դերակատարի օգնությանը։ Այսպիսով, Հայաստանի ընտրական միջավայրի ձևավորման մեջ ներգրավվում է ևս մեկ արտաքին ուժ՝ այն հիմնավորմամբ, թե պետք է կանխել այլ երկրների հնարավոր ազդեցությունը։ Այս իրավիճակում անխուսափելիորեն առաջանում է հարց՝ որտե՞ղ է ավարտվում «պաշտպանությունը» և որտե՞ղ է սկսվում քաղաքական ներգրավվածությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը դիմում է ցանկացած քայլի, այդ թվում՝ ռեպրեսիվ, իր իշխանությունը վերարտադրելու նպատակով:
Փաստացի ձևավորվում է մի իրավիճակ, երբ իշխանությունը փորձում է ընտրությունների շուրջ ստեղծել արտաքին լեգիտիմության պաշտպանիչ շրջանակ։ Եթե ընտրություններից հետո դրանց արդյունքները վիճարկվեն, իշխանությունը կարող է հղում անել միջազգային ներգրավվածությանը՝ ներկայացնելով գործընթացը որպես արտաքին գործընկերների կողմից վերահսկվող և պաշտպանված։
Սակայն նման մոտեցումը ունի նաև վտանգավոր հետևանքներ։ Երբ ընտրությունների լեգիտիմությունը կապվում է արտաքին դերակատարների հետ, անխուսափելիորեն առաջանում է ընտրությունների սուվերենության խնդիր։ Ժողովրդավարական պետությունում ընտրությունների լեգիտիմությունը պետք է բխի քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությունից և ազգային ինստիտուտների վստահությունից, այլ ոչ թե արտաքին քաղաքական կենտրոնների աջակցությունից։
Ընտրական գործընթացի «եվրոպականացունը» կարող է խորացնել ներքին քաղաքական բևեռացումը։ Այդ դեպքում ընտրությունները սկսում են ընկալվել որպես աշխարհաքաղաքական մրցակցության դաշտ։ Հայաստանում արդեն կա խոր բևեռացում: Եթե ԵՄ-ի խումբը ընկալվի որպես «Փաշինյանի կողմնակից», ապա հասարակության մեծամասնության մոտ կավելանա անվստահությունը՝ անկախ նրանից, թե որքան «տեխնիկական» է օգնությունը։
Հայաստանի ընտրությունների լեգիտիմությունը կարող է ապահովվել միայն մեկ ճանապարհով՝ ազատ, մրցակցային և երկրի ներսում գործող ինստիտուտների կողմից վերահսկվող գործընթացով։ Եթե ընտրական միջավայրի ձևավորման մեջ մեծ դեր սկսեն խաղալ արտաքին դերակատարները, ապա նույնիսկ ամենալավ տեխնիկական աջակցությունը չի կարող ամբողջությամբ վերացնել այն կասկածները, որոնք անխուսափելիորեն առաջանալու են հասարակության մի հատվածի մոտ։
Այս իմաստով խնդիրն այն չէ, թե արդյոք ԵՄ արագ արձագանքման խումբը կօգնի պայքարել հիբրիդային սպառնալիքների դեմ։ Ավելի կարևոր հարցն այն է, թե արդյո՞ք այդ քայլը չի ստեղծում նոր քաղաքական իրականություն, որտեղ Հայաստանի ընտրությունները աստիճանաբար հայտնվում են արտաքին ազդեցությունների շրջանակում»,-գրում է Սուրենյանցը։

Сурен Суренянц о парадоксе выборов: власти Армении ищут внешнюю защиту от «внешнего влияния»
«Европейский союз по просьбе властей Армении готовится направить в Ереван группу оперативного реагирования – с целью противодействия гибридным вмешательствам в ходе парламентских выборов. Об этом заявила глава дипломатии ЕС Кая Каллас, подчеркнув, что ʺЕвропа не оставит Армению одну перед лицом внешнего вмешательстваʺ», – напомнил политолог Сурен Суренянц.
По его словам, парадокс – очевиден.
«Чтобы защитить избирательный процесс Армении от внешнего вмешательства, власть обращается за помощью к другому внешнему актору. Таким образом, в формирование избирательной среды Армении вовлекается еще одна внешняя сила – под предлогом предотвращения возможного влияния других государств. В этой ситуации неизбежно возникает вопрос: где заканчивается ʺзащитаʺ и где начинается политическая вовлеченность?
Никол Пашинян идет на любые шаги, в том числе репрессивные, с целью воспроизводства своей власти.
Фактически, формируется ситуация, при которой власть пытается создать вокруг выборов своего рода защитный контур внешней легитимности. Если после выборов их результаты будут оспорены, власти смогут ссылаться на международное участие, представляя процесс как контролируемый внешними партнерами и защищенный», – отметил он.
«Однако подобный подход чреват опасными последствиями. Когда легитимность выборов связывается с внешними акторами, неизбежно возникает проблема их суверенности. В демократическом государстве легитимность выборов должна основываться на свободном волеизъявлении граждан и доверии к национальным институтам, а не на поддержке внешнеполитических центров.
ʺЕвропеизацияʺ избирательного процесса может углубить внутриполитическую поляризацию. В таком случае выборы начинают восприниматься как поле геополитической конкуренции. В Армении уже существует глубокая поляризация. Если группа ЕС будет восприниматься как ʺсторонники Пашинянаʺ, то недоверие в обществе лишь усилится – независимо от того, насколько ʺтехническойʺ является помощь.
Легитимность выборов в Армении может быть обеспечена только одним путем – через свободный, конкурентный процесс, контролируемый внутренними институтами страны. Если же внешние акторы начнут играть значительную роль в формировании избирательной среды, то даже самая качественная техническая помощь не сможет полностью развеять сомнения, которые неизбежно возникнут у части общества.
В этом смысле вопрос не в том, поможет ли группа быстрого реагирования ЕС в борьбе с гибридными угрозами. Куда важнее – не создает ли этот шаг новую политическую реальность, в которой выборы в Армении постепенно оказываются в орбите внешнего влияния», – резюмировал Суренянц.